Pierwsze badanie prenatalne

Pierwsze badanie prenatalne

Wraz z dwoma kreskami na teście ciążowym rozpoczynacie piękny czas oczekiwania na dziecko. Czas euforii, radości, satysfakcji ale nie tylko… To także  9 miesięcy niepewności i strachu o zdrowie maleństwa. Warto już na tym etapie zatroszczyć się o jego prawidłowy rozwój i uspokoić negatywne emocje. W dużym stopniu pozwala na to diagnostyka prenatalna.

Przesiewowe badania prenatalne to nieinwazyjne metody określające ryzyko wystąpienia wad wrodzonych, aberracji chromosomowych i ciężkich chorób płodu. Powinna je wykonać każda kobieta spodziewająca się dziecka. Na szczęście w 95% przypadków wyniki badań prenatalnych nie dają powodów do niepokoju. W pozostałych 5%, gdy istnieje jakiekolwiek podejrzenie wystąpienia nieprawidłowości w rozwoju płodu, można podjąć właściwe działania dużo wcześniej. Zarówno rodziców, jak i  personelu szpitala nie zaskoczy przyjście na świat dziecka, które będzie wymagało szczególnej opieki. Współczesna medycyna umożliwia także, w określonych przypadkach, zastosowanie leczenia jeszcze w łonie matki. 

Rozpoczynamy cykl publikacji na temat diagnostyki prenatalnej. Będzie to kompendium wiedzy o badaniach prenatalnych, przydatne odwiedzającym nas mamom w I, II i III trymestrze ciąży. 

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze ciąży

Badania prenatalne wykonywane w pierwszym trymestrze ciąży polegają na statystycznym szacowaniu ryzyka wystąpienia wad genetycznych. Odbywa się to na podstawie oceny anatomii płodu w badaniu USG, w tym pomiaru przezierności karkowej. To badanie rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, więc każda kobieta w ciąży powinna je wykonać. W pierwszym trymestrze zaleca się  także wykonanie testu podwójnego: test PAPP-A i beta-HCG.

USG genetyczne polega na wstępnej ocenie anatomii płodu. Lekarz dokonuje pomiarów głowy, tułowia oraz kończyn. Mierzona jest także długość ciemieniowo-siedzeniowa. Ocenie podlegają również narządy wewnętrzne: mózg, serce, pęcherz moczowy, żołądek, kręgosłup. Ważnym elementem diagnostyki pierwszego badania prenatalnego jest ocena zbiorniczka płynu na karku płodu, czyli tzw. przezierności fałdu karkowego NT. Na tej podstawie z dużą precyzją można oszacować ryzyko wystąpienia wad genetycznych. Poszerzenie NT powyżej 2,5 mm wskazuje, że płód może być obarczony jakąś chorobą: aberracją chromosomową, wadą serca lub wadą innego narządu i jest wskazaniem do dalszej diagnostyki.

Kiedy wykonać pierwsze badanie prenatalne?

Pierwsze badanie prenatalne należy wykonać między 11 tygodniem a 13 tygodniem i 6 dniem ciąży, gdy długość ciemieniowo-siedzeniowa płodu (wskaźnik CRL) wynosi od 45 do 84 mm. To warunek konieczny. Wykonanie badań przed lub po tym terminie uniemożliwia obliczenie ryzyka wystąpienia wad genetycznych, a wyniki badania nie są wiarygodne. Umówienie terminu wizyty odbywa się w oparciu o informacje uzyskane od pacjentki: datę ostatniej miesiączki, aktualny tydzień ciąży oraz planowaną datę porodu.

Bezpieczeństwo badań prenatalnych

Przesiewowe badania prenatalne obejmujące USG genetyczne oraz test podwójny (PAPP-A i beta-hCG) są w pełni bezpieczne zarówno dla dziecka, jak i matki. Test podwójny to nieinwazyjne badanie prenatalne, wykonywane z surowicy krwi. Polega na badaniu stężenia białka PAPP-A i wolnej podjednostki beta-hCG. Jest to badanie przesiewowe, które zwiększa wykrywalność zespołów Downa, Edwardsa i Pataua. Badania nie wymagają specjalnego przygotowania się pacjentki. Podczas badania pęcherz moczowy nie musi być wypełniony, nie trzeba też być na czczo.

 USG 3d/4d   pierwsze badanie prenatalne Bielsko Biała Katowice Częstochowa

Nieprawidłowy wynik badań przesiewowych i co dalej?

Metody statystyczne nie dają stuprocentowej pewności, czy płód jest zdrowy czy chory. Pozwalają natomiast właściwie ocenić ryzyko urodzenia dziecka z aberracją. W przypadku wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości podczas przesiewowych badań prenatalnych, lekarz podejmuje decyzję o dalszej diagnostyce. Do zaawansowanych metod diagnostycznych należą amniopunkcja, kordocenteza i biopsja kosmówki. Są to badania inwazyjne, obarczone ryzykiem powikłań, dlatego wykonuje się je tylko w uzasadnionych przypadkach i za zgodą przyszłej mamy.

Pierwsze badania prenatalne oczami rodziców

Na badania prenatalne decyduje się coraz więcej przyszłych rodziców. Sprzyja temu coraz większa świadomość rodziców, dostęp do specjalistów i rozwoju medycyny w zakresie diagnostyki prenatalnej. Dla wielu rodziców jest to także wzruszający moment, w którym po raz pierwszy mogą zobaczyć swoje dziecko w realnym wymiarze.

- Pamiętam stres jaki towarzyszył nam przed wejściem do gabinetu – wspomina Ania, pacjentka Kliniki Gyncentrum. - Obawa, czy dziecko rozwija się prawidłowo, nie opuszczała nas przez całą ciążę. Szczęśliwie, już pierwsze badanie prenatalne przyniosło nam ogromną ulgę i radość. Pani doktor dokładnie pokazała i omówiła każdy szczegół, jaki widzieliśmy na monitorze aparatu USG. To było niesamowite uczucie zobaczyć naszą kruszynkę, już tak bardzo przypominającą małego człowieka i usłyszeć dźwięk bijącego serduszka. Najważniejsze były jednak zapewnienia pani doktor, że nasze dziecko rozwija się prawidłowo i nie było powodu do niepokoju. Po 10 dniach odebraliśmy także wyniki testu Papp-a i beta-hCG, które potwierdziły słowa pani doktor. Oczywiście nie zrezygnowaliśmy z pozostałych dwóch badań w kolejnych miesiącach ciąży. Nie były one już tak stresujące. To fascynujące uczucie, móc zobaczyć rozwijające się nowe życie. Polecam wszystkim przyszłym rodzicom wykonanie badań prenatalnych, by nie  trwać w strachu i niepewności przez całą ciążę. Bezcenną pamiątką są również zdjęcia i film z badań, który będziemy mogli kiedyś pokazać naszej córeczce.

Badania prenatalne w Klinice Gyncentrum odbywają się z wykorzystaniem technologii HD Live, która gwarantuje jeszcze lepszy obraz oraz możliwości diagnostyczne. Funkcja obrazowania HD Live Silhouette umożliwia dodatkowo dokonanie ocen struktur anatomicznych już w pierwszym trymestrze ciąży.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapraszamy do kontaktu.
Napisz do nas: info@gyncentrum.pl
Zadzwoń: 32 506 57 77

badania prenatalne cena gyncentrum


Konsultacja merytoryczna:

example dr n. med. Wioletta Rozmus-Warcholińska
Ginekolog i położnik, perinatolog
Specjalista Gyncentrum w zakresie diagnostyki prenatalnej. Członek Międzynarodowego Towarzystwa Ultrasonografii w Położnictwie i Ginekologii, londyńskiej Fundacja Medycyny Płodu oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego.