Gonadotropina kosmówkowa – najważniejszy ciążowy hormon

Ludzka gonadotropina kosmówkowa to jeden z najważniejszych ciążowych hormonów. Odpowiada za prawidłowy rozwój płodu. Dlatego też jakiekolwiek zaburzenia w jej wydzielaniu mogą świadczyć o poważnych powikłaniach. Czym właściwie jest beta hCG i jakie powinno być jej stężenie w poszczególnych tygodniach ciąży?

beta hcg katowice bielsko-biała częstochowa kraków

Jest dowodem na to, że kobieta spodziewa się dziecka. Jej poziom wzrasta z każdym kolejnym tygodniem ciąży. Ludzka gonadotropina kosmówkowa to jeden z najważniejszych ciążowych hormonów. Odpowiada za prawidłowy rozwój płodu. Dlatego też jakiekolwiek zaburzenia w jej wydzielaniu mogą świadczyć o poważnych powikłaniach. Czym właściwie jest beta hCG i jakie powinno być jej stężenie w poszczególnych tygodniach ciąży? Odpowiedź znajdziesz w artykule. 

Gonadotropina kosmówkowa (hCG) – co to za hormon? 

Gonadotropina kosmówkowa to hormon białkowy wydzielany najpierw przez zarodek, a później przez łożysko. Jego produkcja rozpoczyna się wraz z zagnieżdżeniem zarodka w macicy. Hormon zaczyna być obecny w moczu kobiety mniej więcej 6-12 dnia po zapłodnieniu. Gonadotropina kosmówkowa pełni w organizmie przyszłej mamy niezwykle ważną funkcję. Podtrzymuje i stymuluje do pracy ciałko żółte, by to mogło produkować progesteron – hormon potrzebny do prawidłowego przebiegu ciąży.  Jeśli w danym cyklu do zapłodnienia jednak nie dochodzie, beta hCG nie jest produkowany, a ciałko żółte zanika. 

Gonadotropina kosmówkowa występuje w dwóch podjednostkach: alfa oraz beta. Podjednostka alfa jest taka sama dla całej rodziny gonadotropin, w tym także dla LH, FSH i TSH. Podjednostka beta natomiast jest charakterystyczna tylko dla gonadotropiny kosmówkowej, dlatego to właśnie ją oznacza się w testach ciążowych. 

Ciekawostka! Gonadotropina kosmówkowa jest również ważnym markerem nowotworowym. Do podwyższenia poziomu tego hormonu dochodzi m.in. w przebiegu raka jajnika, raka trofoblastu czy raka jąder u mężczyzn! 

Gonadotropina kosmówkowa – badając jej poziom, potwierdzisz lub wykluczysz ciążę!

Oznaczenie poziomu podjednostki beta ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej jest najprostszym i najszybszym sposobem potwierdzenia ciąży. Takie badanie można wykonać przy pomocy aptecznego testu ciążowego lub udać się na nie do przychodni. W pierwszym przypadku próbkę stanowi niewielka ilość moczu, w drugim krwi. Test ciążowy oparty na analizie poziomu beta hCG w organizmie ma bardzo wysoką czułość, pod warunkiem, że zostanie wykonany w odpowiednim momencie. Jeśli zrobisz go za wcześnie, tj. przed upływem 12-14 dni od stosunku, wynik może być fałszywie ujemny. Nawet jeśli do zapłodnienia doszło, zarodek prawdopodobnie nie zdążył jeszcze zagnieździć się w macicy. Test ciążowy najlepiej wykonać w terminie spodziewanej miesiączki lub tuż po nim. 

Przeczytaj też: Skąpe plamienie zamiast okresu? To może być ciąża! 

dobry ginekolog katowice bielsko-biała częstochowa kraków

Gonadotropina kosmówkowa – jak wzrasta w kolejnych tygodniach ciąży? 

W pierwszym trymestrze ciąży stężenie beta hCG podwaja się średnio co 48-72 godziny. Najwyższy poziom osiąga w okolicach 11. - 13.  tygodnia ciąży. W kolejnych tygodniach poziom beta hCG spada, jednak do końca ciąży utrzymuje się na względnie wysokim poziomie. W ciążach donoszonych gonadotropina kosmówkowa może być obecna w organizmie kobiety jeszcze do miesiąca po porodzie. Jeśli chodzi o normy beta hCG w poszczególnych tygodniach ciąży, to mogą one nieco różnić w zależności od laboratorium. Każde laboratorium podaje na wyniku zakres norm dla danego tygodnia ciąży. Generalnie poziom beta hCG poniżej 5 mIU/ml oznacza, że kobieta nie jest w ciąży, a powyżej 5 mIU/ - że spodziewa się dziecka. 

W kolejnych tygodniach ciąży stężenie beta hCG powinno mieścić się w następujących granicach: 

3. tydzień ciąży: 5 - 50 mIU/ml
4. tydzień ciąży: 5 - 426 mIU/ml
5. tydzień ciąży: 18 - 7 340 mIU/ml
6. tydzień ciąży: 1080 - 56 500 mIU/ml
7. - 8. tydzień ciąży: 7650 - 229 000 mIU/ml
9. - 12. tydzień  ciąży: 25 700 - 280 000 mIU/ml
13. - 16. tydzień ciąży: 13 300 - 254 000 mIU/ml
17. - 24. tydzień ciąży: 4 060 - 165 400 mIU/ml
25. - 40. tydzień ciąży: 3 640 - 117 000 mIU/ml

Nieprawidłowy poziom beta hCG w ciąży zwiastuje problemy

Niski poziom gonadotropiny kosmówkowej może oznaczać, że płód nie rozwija się prawidłowo. Może też świadczyć o poronieniu lub ciąży ektopowej (pozamacicznej). Jeśli do zapłodnienia doszło metodą in vitro, to brak przyrostu beta hCG będzie prawdopodobnie oznaczał, że procedura nie powiodła się. Z kolei wysoki poziom beta hCG obserwuje się w tzw. ciąży zaśniadowej. Zarówno zbyt niski, jak i zbyt wysoki poziom hCG wymaga konsultacji lekarskiej. 

WAŻNE! Nadmiar gonadotropiny kosmówkowej nie musi być oznaką nieprawidłowości. Może oznaczać, że kobieta spodziewa się więcej niż jednego dziecka! 

Badanie beta hCG – wykorzystywane w diagnostyce wad płodu 

Podjednostka beta gonadotropiny kosmówkowej jest również jednym z dwóch parametrów badanych w teście podwójnym. Wraz z białkiem PAPP-A służy do oceny ryzyka wystąpienia aberracji chromosomowych u płodu. Za niski poziom beta hCG w drugim trymestrze ciąży może być związany z trisomią 18 chromosomu, czyli zespołem Edwardsa. Z kolei znacznie podwyższony poziom gonadotropiny kosmówkowej w ciąży może świadczyć o występowaniu u dziecka trisomii chromosomu 21, czyli zespołu Downa. 

darmowe badania prenatalne na nfz katowice bielsko-biała częstochowa kraków

 Martwi Cię zbyt wolny przyrost beta hCG w ciąży? Umów się na konsultację do poradni ginekologicznej Gyncentrum.
Zadzwoń: 32 506 57 77
Napisz: info@gyncentrum.pl


Konsultacja merytoryczna:

example dr n. med. Dariusz Mercik
Ginekolog położnik, endokrynolog
Lekarz z ponad 20-letnim doświadczeniem zawodowym. Specjalista w zakresie diagnostyki i leczenia niepłodności oraz endokrynologii rozrodu. Od wielu lat zawodowo związany z Kliniką Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej Gyncentrum. Członek polskich i zagranicznych towarzystw ginekologicznych.