Ciąża Article · 9 kwietnia 2021

10 rzeczy, które dziecko robi w brzuchu mamy

Jesteś w ciąży i perspektywa zbliżającego macierzyństwa sprawia Ci ogromną radość. Już nie możesz doczekać się chwili, kiedy po raz pierwszy weźmiesz w ramiona swoje maleństwo. A czy zastanawiasz się czasem, co robi ono w Twoim brzuchu? Jak się za chwilę przekonasz, robi mnóstwo rzeczy! Jakich? Odpowiedź w artykule.

10 rzeczy które dziecko robi w brzuchu mamy

Jesteś w ciąży i perspektywa zbliżającego macierzyństwa sprawia Ci ogromną radość. Już nie możesz doczekać się chwili, kiedy po raz pierwszy weźmiesz w ramiona swoje maleństwo. A czy zastanawiasz się czasem, co robi ono w Twoim brzuchu? Odpowiedź może wydawać się oczywista: rośnie i rozwija się, by za 9 miesięcy być gotowym na przyjście na świat. I tu Cię pewnie zaskoczymy. Twoje dziecko robi bowiem w brzuchu mnóstwo rzeczy! Jakich? Dowiesz się z artykułu.

 

1. Testuje nowe smaki

 

Kiedy coś jesz, do Twojego dziecka za pośrednictwem płynu owodniowego docierają nowe smaki, zwłaszcza intensywny smak czosnku, imbiru i anyżu. Najbardziej jednak maluch rozsmakowuje się we wszystkim, co słodkie. Naukowcy są zdania, że testując nowe smaki, dziecko przygotowuje się do poznawania smaków, z którymi zetknie się w przyszłości. Możesz więc kształtować preferencje żywieniowe swojego potomka jeszcze przed jego narodzinami. Niesamowite, prawda?

 

2. Otwiera oczka

 

Następuje to w okolicach 28. tygodnia ciąży, czyli dopiero w III trymestrze. Otoczony ścianami macicy i płynem owodniowym maluch nie ma co prawda zbyt pięknych widoków. Pewne jest jednak to, że reaguje na światło. Mało tego! Może ono go nawet razić. Świadczy o tym fakt, że gdy na brzuch mamy pada zbyt mocne światło, dziecko często odwraca się plecami do jego źródła.

 

3. Załatwia się

 

Układ pokarmowy jest układem kształtującym się na bardzo wczesnym etapie życia płodowego i już pod koniec I trymestru organizm dziecka zaczyna go trenować. W jaki sposób? Połknięty przez dziecko płyn owodniowy jest trawiony i filtrowany w nerkach, by następnie już jako mocz zostać wydalony z powrotem do macicy.

 

4. Oddycha

 

Mimo że Twój maluch przez całą ciążę przebywa w wodzie, nie ma skrzeli, tak jak ryba. Stały dostęp do tlenu zapewnia mu oczywiście pępowina. Już od około 10. tygodnia ciąży dziecko uczy się, a później doskonali umiejętność łapania oddechu, tak by jak najszybciej złapać swój pierwszy oddech, gdy tylko pojawi się na świecie.

 

Czytaj: Długa droga do szczęścia – in vitro oczami pacjentów 

 

5. Bawi się pępowiną

 

Z pozoru niewinna zabawa pępowiną sprawia, że dziecko nabywa umiejętność chwytania i rozwija zdolności manualne. Ponadto bawi się rączkami, wkłada paluszki do ust i zaciska piąstki.

 

6. Słyszy dźwięki

 

Na długo przed narodzinami dziecko zaczyna słyszeć. Pierwsze dźwięki z otoczenia docierają do niego już w okolicach 21. tygodnia ciąży. Jeśli zatem słuchasz relaksującej muzyki, relaks prawdopodobnie udzieli się również maluchowi. Jeśli narazisz się na hałas, dziecko również będzie na nie narażone. Tymczasem hałas może mieć niekorzystny wpływ na płód, przede wszystkim sprawi, że stanie się niespokojny. Warto dodać, że w okresie płodowym powstaje najwięcej połączeń nerwowych w mózgu. Dostarczając dziecku bodźców słuchowych, możesz zatem stymulować jego rozwój.

 

poradnia ginekologiczno-położnicza prowadzenie ciąży

 

7. Uśmiecha się

 

Jeśli miałaś już wcześniej kontakt z noworodkiem, to zapewne zauważyłaś, że w pierwszych tygodniach swojego życia nie uśmiechał się. Nie oznacza to jednak, że maluch nie potrafi tego robić. Jest wręcz przeciwnie. Dziecko ćwiczy umiejętność uśmiechania się jeszcze będąc w brzuchu. Na pierwszy świadomy uśmiech swojego maleństwa będziesz musiała jednak poczekać do ok. 2 miesiąca życia.

 

8. Ma czkawkę

 

Zdarza Ci się odczuwać drgania, muśnięcia lub rytmiczne podskakiwanie w brzuchu? To czkawka! Tak, Twój maluch ją miewa i jest to zjawisko całkowicie naturalne. Czkawka to efekt mimowolnych skurczy przepony i mięśni oddechowych klatki piersiowej. Pojawia się gdy dziecko zbyt łapczywie nałyka się wód płodowych. Niektóre mamy odczuwają czkawkę już w I trymestrze ciąży, inne dopiero później. Czasem kobieta nie odczuwa jej w ogóle.

 

9. Płacze

 

Fakt, że Twoje nienarodzone jeszcze dziecko płacze, może być dla Ciebie smutny i frustrujący. Musisz jednak wiedzieć, że dla noworodka płacz jest tak naprawdę jedyną formą komunikacji się ze światem. Z chwilą opuszczenia bezpiecznego, matczynego brzucha, malec musi wiedzieć, jak to robić. Dlatego już na etapie życia płodowego ćwiczy tę umiejętność. O tym, że płód łka dowodzą badania naukowe. Naukowcom udało się bowiem za sprawą ultradźwięków zarejestrować dźwięki, które można by interpretować jako płacz. Zaobserwowali oni również tak charakterystyczne dla dziecięcego płaczu drżenie dolnej wargi. Zastanawiasz się pewnie, co doprowadza Twoje dziecko do płaczu. Powodów może być wiele. Może np. przestraszyć się jakiegoś nagłego dźwięku lub zgubić ssany wcześniej kciuk.

 

10. Śni

 

Zaskoczona? Otóż tak, dzieci będące jeszcze w łonie matni mają sny. Ok. 23 tygodnia ciąży na USG można zaobserwować szybkie ruchy gałek ocznych. Oznacza to, że podczas snu maluszek wchodzi w fazę REM, czyli fazę w której występują właśnie marzenia senne. Zastanawiasz się pewnie, o czym może śnić dziecko, które niczego jeszcze w życiu nie doświadczyło, a jego kontakt ze światem zewnętrznym jest bardzo ograniczony. Najpewniej jego sny dotyczą zabawy pępowiną i rączkami, nowo poznanych smaków czy zasłyszanych z zewnątrz dźwięków.

 

USG 3D/4D – zobacz, co robi Twoje dziecko!

 

Dzięki nowym technologiom przyszli rodzice mogą zobaczyć, jak wygląda ich dziecko, zanim się ono urodzi. Wszystko za sprawą USG 3D/4D HD LIVE, czyli ultrasonografii z obrazowaniem trójwymiarowym. W trakcie badania USG 3D lekarz może obejrzeć poszczególne części ciała dziecka (nóżki, główkę, brzuszek) z różnych stron i ocenić, czy jego rozwój jest prawidłowy. USG 4D dodatkowo pozwala podejrzeć dziecko w ruchu. Na ekranie monitora rodzice mają więc szansę zobaczyć, jak ich maleństwo robi grymasy, zaciska piąstki, uśmiecha się albo pokazuje język. Obraz ma bardzo dobrą jakość i może zostać nagrany. Wynik badania USG 3D/4D jest więc zarówno doskonałym narzędziem diagnostycznym jak i miłą pamiątką dla rodziców.

 

Zobacz też: Zmiany fizjologiczne u ciężarnej 

 

Reasumując, w trakcie 9 miesięcy ciąży Twoje dziecko na pewno nie może narzekać na nudę. Oprócz tego, że rośnie i rozwija się ma bowiem wiele ciekawych zajęć. Jest testerem smaków, bawi się pępowiną, siusia, uczy uśmiechać i płakać. Wszystko po to, aby jak najlepiej przygotować się na spotkanie z Tobą!

Obserwuj nas
Tematyka
Ciąża