Diagnostyka niepłodności Article · 14 kwietnia 2020

Panowie! Wasz zegar biologiczny też tyka! Jak wiek wpływa na męską płodność?

Tuż po 34. roku życia spada ogólna liczba i ruchliwość plemników. W okolicach 40-tki zmniejsza się także koncentracja plemników o prawidłowej budowie. Po 45. roku życia maleje z kolei objętość ejakulatu. Dowiedz się jak z wiekiem zmienia się płodność mężczyny.

Panowie! Wasz zegar biologiczny też tyka! Jak wiek wpływa na męską płodność?

Ramdżit Raghav, pochodzący z Indii były zapaśnik i rolnik, ale i wegetarianin, miał 94 lata, gdy na świat przyszedł jego pierwszy syn. Żeby tego było mało, dwa lata później doczekał się kolejnego potomka. Tym sposobem mężczyznę po raz drugi okrzyknięto najstarszym ojcem na świecie! Czy przypadek Ramdżita potwierdza teorię, że mężczyźni pozostają tak samo płodni przez całe życie? Przekonajmy się!

 

Stary człowiek może…zostać ojcem? Niekoniecznie…

 

Powszechnie wiadomo, że płodność kobiet zmienia się wraz z wiekiem. W przypadku pań za najlepszy do posiadania dzieci uznaje się wiek między 20. a 25. rokiem życia, choć generalnie i 30-latki nie powinny mieć większych problemów z zajściem w ciążę. Jednak już po 35. roku życia ich zdolności rozrodcze są coraz mniejsze. Przykładowo, młoda, zdrowa kobieta w najbardziej płodne dni cyklu ma ok. 25-30% szans na zajście w ciążę. Po 35. roku życia ta szansa zmniejsza się nawet o 15-20%. Z wiekiem kobieta ma też coraz więcej cykli bezowulacyjnych, ponadto rośnie ryzyko wad płodu. Dzieje się tak, ponieważ kobiecy organizm nie produkuje komórek jajowych na bieżąco. Kobieta jest wyposażona w komplet jajeczek już od momentu narodzin i starzeją się one razem z nią. W końcu wchodzi w okres menopauzy i bezpowrotnie traci płodność.

 

W przypadku mężczyzn jest inaczej. U nich proces powstawania plemników zachodzi cały czas – od momentu osiągnięcia dojrzałości płciowej w wieku ok. 12-15 lat aż do śmierci. W praktyce oznacza to, że nawet mężczyzna w podeszłym wieku może zostać ojcem. Szkopuł w tym, że sama zdolności do produkcji plemników to jeszcze nie wszystko. Ważna jest także ich jakość, a ta z wiekiem wyraźnie się obniża.

 

Jak wiek mężczyzny wpływa na jakość jego plemników?

 

Tuż po 34. roku życia spada ogólna liczba i ruchliwość plemników. W okolicach 40-tki zmniejsza się także koncentracja plemników o prawidłowej budowie. Po 45. roku życia maleje z kolei objętość ejakulatu. Dodatkowo mogą pojawić się problemy z erekcją i obniżonym libido. Ma to bezpośredni związek z poziomem testosteronu, który może nie spada na łeb na szyję, ale jednak stopniowo się obniża. Oczywiście męskie plemniki nie tracą na jakości tak gwałtownie, jak komórki jajowe u kobiet. Niemniej jednak proces ten następuje i warto o tym pamiętać.

 

Późne ojcostwo zwiększa ryzyko wystąpienia chorób u potomstwa?

 

Wyniki badań naukowych rzeczywiście zdają się potwierdzać tę teorię. Zacznijmy od tego, że dzieci ojców powyżej 45.– 50. roku życia częściej rodzą się przedwcześnie i mają niższą wagę urodzeniową. Częściej dochodzi również do powikłań w trakcie ciąży, w tym obumarcia płodu i poronień. To jednak nie wszystko…

 

Podczas spermatogenezy, czyli procesu tworzenia się nowych plemników u mężczyzny dochodzi do licznych podziałów mitotycznych, co sprzyja powstawaniu mutacji w DNA plemników. Przypuszcza się, że wraz z wiekiem tych mutacji jest coraz więcej. Szczególną uwagę zwraca się na zmiany w genach powodujące takie choroby, jak schizofrenia czy autyzm. Wraz z wiekiem mężczyzny w plemnikach dochodzi też do coraz częstszych delecji i duplikacji.

 

fragmentacja dna plemników katowice bielsko-biała kraków częstochowa

Mężczyzno, oto jak możesz obniżyć swój wiek biologiczny!

 

Mężczyzna może zachować swoją płodność i kondycje seksualną na długie lata, pod warunkiem, że będzie przestrzegał zasad zdrowego trybu życia. Przede wszystkim powinien pilnować diety, by nie rozwinęła się u niego nadwaga i otyłość. Obie prowadzą bowiem do zaburzeń hormonalnych, które mogą być przyczyną niepłodności. W utrzymaniu prawidłowej masy ciała pomoże oczywiście aktywność fizyczna. Jeśli jesteś typowym „kanapowcem” i każdą wolną chwilę spędzasz przed telewizorem, to istnieje duże ryzyko, że będziesz miał problemy ze spłodzeniem potomka. Mężczyźni, którzy prowadzą siedzący tryb życia (np. zawodowi kierowcy, pracownicy biurowi) mają bowiem znacznie niższe parametry nasienia. Niewskazane będą również wszelkiego typu używki. Jeśli jesteś nałogowym palaczem, to musisz wiedzieć, że substancje zawarte w dymie papierosowym uszkadzają DNA nowo powstałych plemników. Sauna, gorące kąpiele i obcisła bielizna – o nich też zapomnij albo przynajmniej mocno je ogranicz. Pamiętaj, że aby proces spermatogenezy mógł przebiegać prawidłowo, temperatura w okolicy krocza musi być nieco niższa od temperatury ciała.

 

Chcesz dowiedzieć się czy jesteś płodny? Zrób badanie nasienia!

 

Jest to proste i bezbolesne badanie, które dostarcza wielu cennych informacji na temat męskiej płodności. Pozwala sprawdzić, czy liczba plemników w ejakulacie, ich budowa i żywotność nie odbiegają od normy. Sprawdzany jest również ogólny wygląd ejakulatu, jego lepkość, czas upłynnienia oraz pH. Mężczyzna oddaje nasienie drogą masturbacji w specjalnym, zapewniającym całkowitą intymność, pokoju. Jedyne o czym musi pamiętać przed badaniem, to o zachowaniu kilkudniowej wstrzemięźliwości seksualnej.

 

diagnostyka nasienia katowice bielsko-biała kraków częstochowa

Obserwuj nas
Tematyka
Diagnostyka niepłodności