00 48 608 767 231 office@gyncentrum.pl Gyncentrum on Facebook
E-mail

Gyncentrum

E-mail

info@gyncentrum.pl

Telefon

32 506 57 77

Badanie nasienia

Badanie nasienia katowiceBadanie nasienia (seminogram lub spermiogram) to podstawowa metoda diagnostyki męskiej płodności. Analiza pozwala określić zdolności rozrodcze mężczyzny oraz zdiagnozować ewentualną przyczynę problemów  dotyczących płodności.
 

Metody badania nasienia

Badanie podstawowe

Badanie nasienia wspomagane technologią CASA (ang. Computer Assisted Semen Analysis) polega na analizie nasienia przy współpracy z automatycznym systemem komputerowym SCA (ang. Sperm Class Analyzer). Obraz mikroskopowy rejestrowany kamerą wideo jest przetwarzany i poddawany cyfrowej analizie komputerowej, a uzyskane w ten sposób wyniki pozwalają na obiektywną ocenę parametrów nasienia (koncentracja, ruchliwość i morfologia plemników).  Komputerowa analiza nasienia w systemie CASA ogranicza do minimum możliwość pomyłki diagnostycznej.

Badanie MSOME

Badanie nasienia metodą MSOME (ang. Motile Sperm Organelle Morphology Examination) jest to badanie morfologii ruchliwych plemników. Badanie wykonywane jest pod dużym powiększeniem mikroskopowym (powiększenie cyfrowe od 6000 razy do 8000 razy). Pozwala to na dokładną ocenę morfologii organelli ruchliwych plemników w czasie rzeczywistym, zwłaszcza wakuoli m.in. ich liczby, wielkości i lokalizacji. Ocena jakości wakuoli umożliwia określenie wystąpienia ewentualnych nieprawidłowości w plemnikach wybieranych do procedury zapłodnienia metodą ICSI / IMSI. Badanie to pozwala również połączyć wyniki jakości wakuol z poziomem uszkodzeń DNA plemników. Badania wykazują, że wybrane w oparciu o badanie MSOME plemniki wybrane do zapłodnienia ICSI / IMSI znacznie poprawiają skuteczność efektów zapłodnienia, polepszają jakość uzyskiwanego zarodka, mają wpływ na szybkość rozwoju embrionu do stadium blastocysty, zwiększają ilość implantacji i ciąż oraz szanse na posiadanie zdrowego potomstwa.

Fragmentacja DNA plemników

Test SCD (ang. Sperm Chromatin Dispersion) - badanie fragmentacji DNA plemników - badanie to umożliwia ocenę stopnia uszkodzenia plemników. Uszkodzone DNA plemników zmniejsza bowiem szanse na zapłodnienie, a także jest przyczyną wystąpienia nieprawidłowości we wczesnym stadium rozwoju zarodka, zwiększonego ryzyka przeniesienia wad genetycznych na dziecko oraz poronień. W takim przypadku zaleca się przystąpienie pary do procedury zapłodnienia  pozaustrojowego.

Wykonanie testu SCD zaleca się, gdy para bezskutecznie stara się o dziecko lub gdy udaje się zajść w ciążę, ale dochodzi do poronień, a także mężczyznom po 45. roku życia, narażonym na działanie szkodliwych czynników chemicznych i fizycznych, z nadwagą i otyłością, z nałogami (papierosy, alkohol).

 

Test SCSA (ang. Sperm Chromatin Structure Assay) - badanie chromatyny plemnikowej - pozwala określić liczebność plemników, zróżnicowanych pod względem integralności DNA oraz struktury chromatyny. Zaletą tej metody jest wysoka precyzja, powtarzalność oraz obiektywność pomiaru.

W trakcie badania mierzone są dwa parametry: DFI (ang. DNA Fragmentation Index) – współczynnik fragmentacji DNA oraz HDS (ang. Highly DNA Stainable) – wysoce barwliwy DNA. Wysoce barwliwy DNA charakterystyczny jest dla populacji plemników niedojrzałych oraz o nieprawidłowo skondensowanej chromatynie. Populację tą zidentyfikować można jedynie za pomocą testu SCSA.

Badanie określa ilość [%]:

 • komórek o umiarkowanym stopniu fragmentacji DNA
 • plemników z wysokim stopniem  fragmentacji DNA
 • plemników z wysoce barwliwym DNA (high DNA stainability).

Wskazaniem do wykonania testu SCSA jest:

 • niepłodność idiopatyczna
 • poronienia nawykowe
 • wiek mężczyzny powyżej 40 lat
 • narażenie na działanie substancji toksycznych
 • nieprawidłowy wynik badania nasienia (obniżona ruchliwość i morfologia plemników)
 • obecność leukocytów w nasieniu
 • kryptozoospermia, oligozoospermia, oligoasthenoteratozoospermia

Fragmentacja DNA plemników występuje również u 10% mężczyzn o prawidłowych parametrach nasienia.

 

Jak przygotować się do badania nasienia?

Aby wyniki badań odzwierciedlały faktyczny stan parametrów nasienia należy przed planowanym terminem badania zachować 2-7 dniową wstrzemięźliwość seksualną.


Jak wygląda badanie nasienia?

Pacjent zgłasza się do Kliniki Gyncentrum w umówionym wcześniej terminie. Oddanie nasienia odbywa się w specjalnie przystosowanym do tego celu pokoju, w którym można przebywać z partnerką. Nasienie do badania oddawane jest w wyniku masturbacji do pojemnika lub specjalnej prezerwatywy (Male-FactorPak).

Prezerwatywa do oddawania nasienia Male-FactorPak przeznaczona jest do oddania i nasienia w wyniku stosunku płciowego, bez konieczności masturbacji. Prezerwatywa wykonana jest ze specjalnego tworzywa niewykazującego działania toksycznego dla plemników, nie zawiera także substancji plemnikobójczych, ani innych które mogłyby zaburzać parametry nasienia i wpływać na wyniki badania. Zastosowanie prezerwatywy Male-FactorPak jest metodą gromadzenia nasienia dopuszczalną przez WHO. Stanowi ona alternatywę dla mężczyzn, którzy mają problem z oddaniem nasienia drogą masturbacji w warunkach klinicznych. Prezerwatywy Male-FactorPak dostępne są w Aptece PHARMCENTRUM.

 

Gdzie można wykonać badanie?

Badanie nasienia Katowice
ul. Żelazna 1

Badanie nasienia Kraków
ul. Mehoffera 10

Badanie nasienia Bielsko-Biała
ul. Sobieskiego 89/49

Badanie nasienia Częstochowa
ul. Kozielewskiego 9

 

Wyniki badania nasienia

Wartości referencyjne badania nasienia wg wytycznych WHO 2010

PARAMETR NORMA WHO
Objętość ejakulatu 1,5 ml
Całkowita liczba plemników w ejakulacie 39 mln
Liczba plemników na ml 15 mln/ml
Ogólna ruchliwość plemników 40%
Progresywna ruchliwość plemników 32%
Żywe plemniki 58%
Plemniki o prawidłowej morfologii 4%
Wartość pH >= 7,2

 

Zabiegi diagnostyczne (PESA/TESA/TESE/MESA)

W przypadku stwierdzenia azoospermii (zupełnego braku plemników w nasieniu) lub zaawansowanej oligozoospermii (mniej niż 1 mln/ml plemników w nasieniu)  wykonuje się zabieg biopsji jąder lub najądrza. Istnieją dwie metody biopsji jąder /najądrzy– chirurgiczna (otwarta) lub przezskórna za pomocą igły biopsyjnej.

 

Rodzaje biopsji jąder/najądrzy

W przypadku stwierdzenia azoospermii (zupełnego braku plemników w nasieniu) lub zaawansowanej oligozoospermii (mniej niż 1 mln/ml plemników w nasieniu)  wykonuje się zabieg biopsji jąder lub najądrza. Istnieją dwie metody biopsji jąder /najądrzy– chirurgiczna (otwarta, do której należą TESE i MESE) lub przezskórna za pomocą igły biopsyjnej (PESA, TESA).

 • PESA (ang.Percutaneous Epididymal Sperm Aspiration ) – przezskórne pobranie nasienia z kanalików najądrza.
 • TESA (ang. Testicular Sperm Aspiration) – przezskórne pobranie nasienia z jądra.
 • TESE  (ang. Testicular Sperm Extraction) – pobranie wycinka jądra, z którego pozyskiwane są plemniki. Metoda stosowana jest u mężczyzn z azoospermią, u których stwierdzono obecność plemników w jądrach. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym i trwa ok. 30 min.
 • MESA  (ang. Microsurgical Epididymal Sperm Aspiration) – pobranie plemników z najądrzy. Zabieg wykonuje się w przypadku, gdy przyczyną braku plemników w nasieniu jest niedrożność nasieniowodów. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym i trwa ok. 30 min.


Plemniki uzyskane podczas zabiegu biopsji jąder/najądrzy mogą  zostać  wykorzystane do zapłodnienia in vitro (ICSI / IMSI) lub zamrożone i zdeponowane w Banku Nasienia Gyncentrum w celu wykorzystania w przyszłości.  

 

Badanie nasienia cena

Interesuje Cię koszt badania nasienia? Zapraszamy do zapoznania się z cennikiem lub kontaktu z infolinią Gyncentrum pod nr telefonu 32 506 57 77. 

Badanie nasienia cennik >> 

00 48 608 767 231 office@gyncentrum.pl Gyncentrum on Facebook