00 48 608 767 231 office@gyncentrum.pl Gyncentrum on Facebook
E-mail

Gyncentrum

E-mail

info@gyncentrum.pl

Telefon

32 506 57 77

Współpraca polsko-brytyjska, czyli Laboratorium Genetyczne Gyncentrum oraz Ambasada Brytyjska w Warszawie w walce z COVID-19

15 listopada w Laboratorium Genetycznym Gyncentrum w Sosnowcu gościł Zastępca Szefa Misji Ambasady Brytyjskiej w Warszawie Pan Jason Rheinberg. Wizyta była związana z prowadzonym przez Gyncentrum projektem sekwencjonowania wariantów wirusa SARS-CoV-2 w populacji regionu śląskiego. 


Podczas spotkania Pan Jason Rheinberg zapoznał się ze środkami bezpieczeństwa stosowanymi w laboratorium oraz krok po kroku prześledził drogę, jaką pokonuje próbka poddawana ocenie pod kątem obecności wirusa SARS-CoV-2. Próbki trafiają do Gyncentrum z całego województwa śląskiego i z województw ościennych. Nad tym, by każdy wydany wynik  był prawidłowy, przez całą dobę czuwa sztab specjalistów.


- Jestem pod wrażeniem pracy zespołu Gyncentrum. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii, wiedzy i zaangażowaniu, personel laboratorium każdego dnia ratuje ludzkie życie – powiedział Zastępca Szefa Misji Ambasady Brytyjskiej w Warszawie Pan Jason Rheinberg.

Unikatowe badania

Laboratorium Genetyczne Gyncentrum prowadzi unikatowe badania nad występowaniem wariantów wirusa SARS-CoV-2 w populacji regionu śląskiego. Do tej pory pod kątem sekwencji przebadano już 1330 próbek. Wyniki zostały zaraportowane do międzynarodowych baz danych, takich jak GISAID. Projekt został zauważony przez Brytyjską Sieć Nauki i Innowacji  i przedstawicieli Ambasady Brytyjskiej. 


- Wielka Brytania jest liderem sekwencjonowania SARS-CoV-2 w Europie, dlatego zainicjowana współpraca z Ambasadą Brytyjską jest dla nas niezwykle cenna. Cieszymy się, że mogliśmy osobiście zaprezentować możliwości naszego laboratorium – mówi dr Emilia Morawiec, zastępca kierownika Laboratorium Genetycznego Gyncentrum.


Jednym z efektów nawiązania współpracy z przedstawicielami Ambasady była także możliwość spotkania z prof. Alistair’em Darby  z COVID-19 Genomics UK (COG-UK). 


- Rozmawialiśmy na temat metod i przepustowości analiz sekwencyjnych oraz technologii, która jest w stanie sprostać wymaganiom zmieniającej się sytuacji epidemicznej. Ta konsultacja zaowocowała wdrożeniem techniki sekwencjonowania nanoporowego w Gyncentrum. Pozwoli nam to na  skrócenie czasu badania próbki i bieżące monitorowanie rozpędzającej się IV fali koronawirusa -  mówi mgr Adam Pudełko, diagnosta laboratoryjny  Gyncentrum.


Laboratorium Genetyczne Gyncentrum dysponuje rozbudowaną infrastrukturą i nowoczesnym zapleczem laboratoryjnym. W tej chwili przepustowość laboratorium pozwala na wykonanie 12 tys. oznaczeń w kierunku koronawirusa dobowo oraz 4 tys. sekwencji SARS-CoV-2 na tydzień z wykorzystaniem zaawansowanych technik biologii molekularnej, tj. sekwencjonowania nowej generacji – NGS, sekwencjonowania nanoporowego, sekwencjonowania metodą Sangera oraz  PCR, RT-PCR. 

 

  

  

  

 

00 48 608 767 231 office@gyncentrum.pl Gyncentrum on Facebook