00 48 608 767 231 office@gyncentrum.pl Gyncentrum on Facebook
E-mail

Gyncentrum

E-mail

info@gyncentrum.pl

Telefon

32 506 57 77

Testy na koronawirusa

Dysponując wiedzą, personelem i sprzętem najnowszej generacji do badań genetycznych Laboratorium Genetyczne Gyncentrum czynnie włączyło się we wsparcie podmiotów leczniczych w walce z koronawirusem. Jako specjalistyczna placówka diagnostyczna umożliwiamy Pacjentom poddanie się profesjonalnym testom diagnostycznym w kierunku SARS-CoV-2. Na mocy akredytacji Ministerstwa Zdrowia poddajemy testom próbki przekazane przez stacje sanitarno – epidemiologiczne, szpitale i placówki medyczne z regionu. Badania wykonuje pracownia wirusologii działająca na terenie Sosnowieckiego Parku Naukowo-Technologicznego.

Pacjenci skierowani na badanie w kierunku koronawirusa przez sanepid lub placówkę medyczną mogą sprawdzić wynik badania na stronie: covid19.gyncentrum.pl/sanepid

 


LOKALIZACJE
MOBILNYCH PUNKTÓW POBRAŃ

Znajdź najbliższy punkt pobrań: wykaz punktów "drive thru"
Dowiedz się więcej: 32 506 50 86 


Specjalistyczne laboratorium COVID-19 

Laboratorium Genetyczne Gyncentrum dysponuje specjalistycznym sprzętem i wyposażeniem oraz przeszkolonymi diagnostami laboratoryjnymi w zakresie testów molekularnych. Laboratorium posiada akredytację Ministerstwa Zdrowia w zakresie diagnostyki molekularnej SARS-CoV-2, RSV oraz wirusa grypy, a także certyfikat QCMD 2020 SARS-CoV-2 EQA Programme oraz QCMD 2020 Respiratory I Plus EQA Programme. Działa zgodnie z wytycznymi NIZP-PZH oraz organizacji międzynarodowych (WHO, ECDC) dla laboratoriów prowadzących molekularną diagnostykę COVID-19. Pracownia Wirusologii mieści się w nowoczesnej przestrzeni działu biotechnologicznego, na terenie Sosnowieckiego Parku Naukowo – Technologicznego. Spełnia rygorystyczne normy bezpieczeństwa biologicznego, posiada wysoki stopień hermetyczności i automatyzacji. Dysponuje infrastrukturą i wyposażeniem umożliwiającym bezpieczny transport i wykonanie kolejnych etapów badań materiału zakaźnego. 


Koronawirus SARS-CoV-2

SARS-CoV-2 to kolejny zidentyfikowany koronawirus ludzki, którego genom stanowi pojedyncza nić RNA. Do tej samej grupy betakoronawirusów należą wirusy MRERS i SARS. Swoją nazwę zawdzięczają specyficznemu kształtowi otoczki białkowej pokrytej licznymi wypustkami, wyglądem przypominającej koronę. Wirus SARS-CoV-2 przenosi się drogą kropelkową i bardzo łatwo się rozprzestrzenia – jedna zakażona osoba może zarazić nawet 4 kolejne. Rozprzestrzenianiu się wirusa sprzyja dosyć długi okres inkubacji. Od momentu wniknięcia patogenu do organizmu ludzkiego do pojawienia się pierwszych objawów mija zwykle od 2 do 14 dni.

Wirus SARS CoV-2 wywołuje u ludzi chorobę COVID-19 (Coronavirus disease 2019). Przebieg COVID-19 jest zróżnicowany i zależy od wielu czynników. Pod względem klinicznym przypomina grypę. Pojawia się gorączka powyżej 38 °C, suchy kaszel, bóle mięśni i ogólne osłabienie. Rzadziej występuje również ból głowy oraz biegunka. U osób starszych, ze zdiagnozowanymi chorobami współistniejącymi, COVID-19 może doprowadzić do ciężkiego zapalenia płuc, zespołu ostrej niewydolności oddechowej, a w konsekwencji nawet do śmierci. Bywa też, że COVID-19 nie daje żadnych widocznych symptomów, a osoby zakażone nieświadomie zarażają inne.

 


Tylko badanie genetyczne pozwala potwierdzić zakażenie SARS-CoV-2


 

Badania genetyczne (molekularne) SARS-CoV-2

Test genetyczny pozwala na identyfikację materiału genetycznego wirusa. Opracowane przez diagnostów laboratoryjnych Gyncentrum protokoły postępowania oparte są na rekomendowanej przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) technologii real time PCR. Stanowi ona „złoty standard” w wykrywaniu chorobotwórczych patogenów, w tym również nowego koronawirusa SARS-CoV-2. Technika PCR w czasie rzeczywistym to metoda diagnostycznie czuła i swoista, która daje najbardziej wiarygodne wyniki. Stosuje się ją m.in. w diagnostyce infekcji wywołanych zarówno wirusami (np. HIV, HBV, HCV, HPV, CMV), jak i bakteriami (np. Chlamydia trachomatis, Mycoplasma genitalium, Ureoplasma palvum). 

Badanie w kierunku obecnosci materiału genetycznego wirusa SARS-CoV-2 wykonywane jest na materiale pobranym od pacjenta z nosogardzieli, gardła, a także na takim materiale jak aspiraty przeztchawicze i popłuczyny oskrzelowo-pęcherzykowe. Następnie materiał biologiczny, właściwie oznaczony i zabezpieczony, trafia do laboratorium. Dopieto na terenie laboratorium jest poddany procedurze inaktywacji i izolacji. Testowanie próbek polega na poddaniu ich analizie podkątem obecności fragmentów RNA charakterystycznych dla SARS-Cov-2. W tym celu wykorzystuje się reakcję łańcuchowej polimerazy z odwrotną transkrypcją w czasie rzeczywistym. Znakowane są co najmniej dwa niezależne geny wirusa SARS-CoV-2. 

 

Mobilne punkty pobrań "drive thru"

Laboratorium Genetyczne Gyncentrum uruchomiło również specjalne strefy diagnostyczne SARS-CoV-2 typu „drive thru” na terenie województwa śląskiego, małopolskiego, opolskiego i mazowieckiego. Osoby prywatne z podejrzeniem zakażenia koronawirusem, nie wykazujące objawów choroby, pobierane są próbki do badań bez konieczności wysiadania z samochodu. Aby skorzystać z tej formy badania Pacjenci muszą w pierwszej kolejności wypełnić formularz on line na stronie internetowej, a następnie w wyznaczonym terminie zgłosić się na pobranie wymazu. Wyniki badań przesyłane są mailem. Koszt badania to 350 zł. 

 


 

ZBADAJ SIĘ
BEZ WYSIADANIA Z AUTA!

Zadzwoń: 32 506 50 86
Wypełnij formularz: covid19.gyncentrum.pl
Sprawdź wynik: covid19.gyncentrum.pl/wynik
 


 

Test antygenowy na koronawirusa

Test antygenowy jest jakościowym testem przesiewowym przeznaczonym do wykrywania antygenu wirusa SARS-CoV-2 w wymazie z nosogardzieli. Charakteryzuje się wysoką czułością oraz dużym poziomem dokładności. Dzięki możliwości odczytania wyniku w zaledwie 15 min. wykorzystywany jest do szybkiej diagnostyki aktywnego zakażenia koronawirusem. Test antygenowy, podobnie jak badanie genetyczne metotą RT-PCR, wykonywany jest z wymazu z nosogardzieli. Pobrany materiał umieszczany jest na specjalnej płytce. Wynik testu odczytać można po 15-30 min. W przypadku obecności wirusa SARS-CoV-2 na płytce pojawią się dwie charakterystyczne kreski. Dodatni wynik z wysokim prawdopodobieństwem wskazuje na aktywną infekcję wirusem SARS-CoV-2. Ujemny wynik natomiast nie wyklucza aktywnego zakażenia ze 100% pewnością. W celu potwierdzenia wyniku warto wykonać test genetyczny RT-PCR. Test antygenowy można wykonać w wybranych punktach wymazowych Gyncentrum >>Koszt badania antygenowego to 149 zł. Wynik testu odczytać można już po 15 min. Zaświadczenie online w wybranej wersji językowej dostępne będzie w ciągu 1 godziny.  

Wymazobus 

Aby ułatwić Pacjentom dostęp do profesjonalnej diagnostyki na terenie województwa śląskiego działa również wymazobus Gyncentrum. Zespół laboratorium, przygotowany i przeszkolony w zakresie badań terenowych, pobiera od Pacjentów wymazy w warunkach domowych. Dzięki temu mamy pewność, że wymaz jest pobrany zgodnie z procedurą, zabezpieczony w odpowiedniej wymazówce, właściwie oznaczony i dostarczony do laboratorium z zachowaniem wszystkich zasad transportu materiału zakaźnego. Ujednolicenie procesu pobrania materiału i wyeliminowanie błędów z nim związanych nie tylko wpływa na czas oczekiwania na wynik, ale również na jego wiarygodność. Osoby zainteresowane pobraniem wymazu w warunkach domowych prosimy o rejestrowanie się na stronie https://covid19.gyncentrum.pl/wymazobus/. Koszt badania to 500 zł 
 
W uzasadnionych przypadkach Pacjenci skierowani przez lekarza POZ na badanie w kierunku koronawirusa mogą skorzystać z usług  wymazobusa Gyncentrum nieodpłatnie. Podczas rejestracji na stronie https://covid19.gyncentrum.pl/wymazobus/ należy podać kod zlecenia i zapisać zgłoszenie. 
W razie pytań zapraszamy do kontaktu pod numerem 32 506 50 76 lub 506 177 493 oraz mailowo wymazobus@gyncentrum.pl.

Przed pobraniem wymazu

Te zasady powinniśmy stosować niezależnie, czy wymaz pobierany jest w punkcie pobrań, czy w domu. To od nich zależy skuteczność badania:

  • Staraj się nie jeść i nie pić bezpośrednio przed badaniem - w sytuacji kiedy konieczny byłby wymaz z nosa i gardła jego wynik może zostać zafałszowany.
  • Na krótko przed badaniem nie używaj płynu do płukania jamy ustnej czy sprayów odświeżających. Substancje w nich zawarte mogą wpłynąć na wynik badania.
  • Nie stosuj aerozoli oraz innych medykamentów. Co najmniej dwie godziny przed pobraniem wymazu nie używaj aerozoli do nosa lub gardła, nie rób inhalacji, nie płucz zatok.
  • Jeśli masz katar – nie wydmuchuj nosa bezpośrednio przed badaniem.
  • Nie pal tytoniu bezpośrednio przed badaniem.
     

Badania immunologiczne przeciwciał anty-SARS-CoV-2

Chcesz dowiedzieć się, czy nabyłeś odporność na koronawirusa albo sprawdzić poziom przeciwciał po podaniu szczepionki na COVID-19? Wykonaj badanie na przeciwciała anty-SARS-CoV-2 metodą ilościową!

Diagnostyka serologiczna jest uzupełnieniem badań molekularnych. Zaczyna odgrywać rolę w późniejszej fazie infekcji, około 7-10 dni od momentu zakażenia. Na skutek kontaktu z koronawirusem układ immunologiczny człowieka wytwarza specyficzne przeciwciała, które można oznaczyć w badaniu z surowicy krwi. Wykrycie przeciwciał może świadczyć o przebyciu zakażenia lub czynnej infekcji COVID-19. Wynik negatywny może świadczyć o braku kontaktu z wirusem SARS-CoV-2, ale nie wyklucza zakażenia. Badanie mogło być bowiem wykonane w trakcie „okienka serologicznego”, czyli czasu pomiędzy zakażeniem a możliwością wykrycia przeciwciał. 

W diagnostyce serologicznej SARS-CoV-2 stosujemy test immunoenzymatyczny ELISA, który umożliwia oznaczenie przeciwciał IgA i IgG przeciwko SARS-CoV-2 w surowicy pacjenta. Nie jest to test kasetkowy. Przeciwciała IgA stanowią pierwszą linię obrony w przypadku wnikania chorobotwórczych patogenów przez śluzówki. Immunoglobulina A jest najważniejszą i dominującą nad innymi klasami immunoglobulin cząsteczką swoistej odpowiedzi immunologicznej w obrębie błon śluzowych układu oddechowego. Przeciwciała klasy IgA są wykrywane w surowicy u części chorych już przed upływem 10 dnia od pojawienia się pierwszych objawów klinicznych COVID-19. Przeciwciała IgG to przeciwciała „późnej fazy“ infekcji, wskazujące na rozwinięcie się humoralnej odpowiedzi odpornościowej. Wykrywane są około 10 -14 dnia zakażenia. 

U osób zaszczepionych, z bardzo dobrą odpowiedzią na immunizację, zdarza się, że oznaczone stężenie przeciwciał przekracza tzw. górną granicę zakresu liniowości metody. W takiej sytuacji wynik nie jest podawany jako konkretna wartość. Na wyniku badania podany jest natomaist górny zakres liniowości, który został przekroczony, poprzedzony znakiem. Taki wynik oznacza, że ilość przeciwciał jest bardzo duża, a znajomość dokładnej ich wartości nie zmienia interpretacji klinicznej.


Punkt pobrań badań serologicznych znajduje się w Centrum Medycznym holsaMED
(Katowice Libero, ul. Kościuszki 229) oraz w Gyncentrum (Katowice, ul. Żelazna 1)
Przyjmowane są tylko osoby zdrowe, bez objawów infekcji COVID-19.
Zadzwoń i zarezerwuj termin badania: 32 506 50 85 

00 48 608 767 231 office@gyncentrum.pl Gyncentrum on Facebook