Media o nas
Test na płodność
Płodność człowieka jest sprawą indywidualną. Problemy z płodnością mogą mieć różne podłoże, są to m.in. genetyka, wiek, styl życia czy dieta. Udowodnione jest także, że wraz z upływem czasu ilość i jakość komórek jajowych oraz nasienia spada. Chociaż mężczyźni znacznie dłużej niż kobiety mogą starać się o dziecko, coraz częściej już w młodym wieku mają problemy z poczęciem dziecka.
O niepłodności mówimy wtedy, gdy po roku, pomimo regularnego współżycia bez zabezpieczeń, kobieta nie zachodzi w ciążę. Przyczyn niepłodności może być wiele. Mogą one leżeć zarówno po stronie kobiety, jak i mężczyzny, dlatego tak ważna jest prawidłowa diagnoza problemu i zastosowanie odpowiedniej metody leczenia.
Aktualnie trwa promocja DWA BADANIA PŁODNOŚCI W CENIE JEDNEGO! Jeśli mężczyzna podda się kompleksowemu badaniu nasienia, jego partnerka wykona badanie AMH bezpłatnie. Szczegóły promocji >>
Kiedy należy wykonać test na płodność?
- od kilku miesięcy nieskutecznie staracie się o dziecko
- chcecie odłożyć decyzję o rodzicielstwie, wcześniej sprawdzając, ile czasu Wam zostało (ocena rezerwy jajnikowej)
- chcesz ocenić i ewentualnie poprawić parametry nasienia
- chcesz mieć pewność, że jesteś płodny/a
Badanie płodności dla kobiet
Ocena rezerwy jajnikowej to podstawowy test mówiący o stanie płodności kobiety. Rezerwa jajnikowa to ilość pęcherzyków w jajniku, zdolnych do wzrostu i rozwoju komórki jajowej. Każda kobieta rodzi się z określoną rezerwą jajnikową, która w ciągu życia kobiety zmniejsza się bezpowrotnie.
Testy oceniające płodność kobiety:
- Badanie ultrasonograficzne AFC (ang. Antral Follicle Count) – ocena liczby pęcherzyków antralnych w jajnikach. Pęcherzyki antralne to pęcherzyki o średnicy 2-8 mm gotowe do wzrostu i przekształcenia się w pęcherzyki dominujące, w których dojrzewają komórki jajowe. Badanie powinno być wykonywane między drugim, a czwartym dniem cyklu. Oceny liczby pęcherzyków antralnych dokonuje lekarz podczas standardowego badania USG. O niskiej rezerwie jajnikowej mówimy, gdy liczba pęcherzyków antralnych w jednym jajniku jest <5. Taki wynik sygnalizuje możliwość wystąpienia problemów z zajściem w ciążę.
- AMH (ang. Anti-Müllerian Hormone) – marker określający dokładnie rezerwę jajnikową. AMH produkowany jest w pęcherzykach antralnych przez komórki ziarniste otaczające komórki jajowe gotowe do wzrostu. Określenie poziomu hormonu anty-Müllerowskiego pozwala świadomie zaplanować moment starań o dziecko, a także dobrać odpowiednią metodę leczenia w przypadku problemów z zajściem w ciążę. Ocena rezerwy jajnikowej sygnalizuje również problem przedwczesnego wygasania czynności jajników oraz pozwala przewidzieć moment wejścia w okres menopauzy. Badanie AMH nie jest zależne od cyklu menstruacyjnego, dlatego może być wykonane w dowolnym dniu.
- FSH (hormon folikulotropowy) – hormon odpowiedzialny za wytwarzanie i dojrzewanie pęcherzyków Graafa w pierwszej fazie cyklu menstruacyjnego. FSH pobudza także syntezę estrogenów i progesteronu, które regulują cykl owulacyjny kobiety, warunkują płodność oraz zapewniają prawidłowy przebieg ciąży. Badanie FSH wykonuje się wraz z badaniem hormonu LH i estradiolem. Analiza FSH i estradiolu pozwala określić rezerwę jajnikową, natomiast stosunek stężenia FSH i LH pozwala stwierdzić zaburzenia funkcji przysadki mózgowej oraz jest jednym z kryteriów rozpoznawczych zespołu policystycznych jajników (PCOS). Badania te należy wykonać między 2 a 3 dniem cyklu.
- Inhibina B – wskaźnik służący do oceny rezerwy jajnikowej. Stężenie Inhibiliny B we wczesnej fazie folikularnej odzwierciedla ilość i jakość pęcherzyków jajnikowych. Pozwala także na diagnozę przedwczesnego wygasania czynności jajników. Badanie wykonuje się w 2. dniu cyklu.
Badanie płodności mężczyzn
Podstawowym testem diagnostycznym służącym do oceny płodności męskiej jest kompleksowe badanie nasienia przeprowadzane w laboratorium andrologicznym. Ocenia ono parametry nasienia pacjenta oraz umożliwia zdiagnozowanie wszelkich nieprawidłowości, mających wpływ na powodzenie przy poczęciu dziecka.
Zakres badania:
- Podstawowe badanie nasienia pozwala określić m.in.:
- liczbę plemników w ejakulacie
- ruchliwość i kondycję męskich komórek rozrodczych
- objętość oraz odczyn pH ejakulatu
- wygląd ogólny, lepkość, aglutynację oraz czas upłynnienia spermy
- Rozszerzone badanie nasienia to podstawowe badanie uzupełnione o dodatkowe analizy w zakresie:
- morfologii plemników – budowa zewnętrzna plemników (główka, wstawka, witka)
- test eozynowego – żywotność plemników
- test POX – aktywne leukocyty
- MAR-TEST IgG – przeciwciała anty-plemnikowe klasy IgG na powierzchni plemników
- Diagnostykę nasienia można rozszerzyć o dodatkowe parametry:
- fragmentację DNA – ocena stopnia uszkodzenia materiału DNA plemników
- posiew bakteriologiczny – obecność bakterii i grzybów w nasieniu
- MSOME (Motile Sperm Organelle Morphology Examination to rozszerzone badanie morfologii plemnika, które pozwala na obserwację budowy plemnika w 6000- krotnym powiększeniu. Tak duże powiększenie umożliwia analizę wielu detali budowy plemników (zwłaszcza główki). Pod lupą specjalistycznego mikroskopu widać nawet budowę wakuoli plemnika.
Wskazania do wykonania badania MSOME:- oligozoospermia
- DFI>40%
- teratozoospermia (<2-3%)
- nekrozoospermia
- nieskuteczne ICSI (2 krotne)
- niska ilość lub brak blastocyst
- poronienia
- słaba odpowiedź jajnika na stymulację hormonalną (mała ilość oocytów)
Gdzie można wykonać badanie płodności?
- Badanie płodności Katowice
ul. Żelazna 1
tel. 32 506 57 77
e-mail: info@gyncentrum.pl
- Badanie płodności Kraków
ul. Mehoffera 10
tel. 12 306 73 77
e-mail: info@gyncentrum.pl
- Badanie płodności Bielsko-Biała
ul. Komorowicka 140
tel. 32 506 57 77
e-mail: infobielsko@gyncentrum.pl
- Badanie płodności Częstochowa
ul. Kozielewskiego 9
tel. 32 506 57 77
e-mail: infoczestochowa@gyncentrum.pl
Zobacz także