E-mail

Gyncentrum

E-mail

info@gyncentrum.pl

Telefon

32 506 57 77

Leczenie niepłodności

Leczenie niepłodności

Kiedy można podejrzewać u siebie niepłodność?

Kobiety, które od dłuższego czasu bezskutecznie starają się o dziecko, dzięki obserwacji swojego ciała mogą rozpoznać symptomy niepłodności.

 

Obserwacja organizmu

Przyczyn niepłodności jest wiele, jednak najczęstszą jest brak owulacji, czyli momentu jajeczkowania, w którym powinno dojść do uwolnienia z jajników gotowej do zapłodnienia komórki jajowej. Charakterystycznym dla dni płodnych jest podwyższona temperatura ciała oraz przezroczysty, śliski i rozciągliwy śluz. Kobiety, u których takie zmiany nie występują, powinny mieć powody do niepokoju.

Szczególną uwagę należy zwrócić na długość cyklu. Powinien on wynosić co najmniej 24 dni i nie być dłuższy niż 31. – Nie należy bagatelizować również upławów, które mogą świadczyć o infekcjach. Nieleczone prowadzą do poważnych konsekwencji, np. stanów zapalnych dróg rodnych oraz przydatków, a to może być skutkiem powstania zrostów zapalnych, które często są przyczyną niepłodności – mówi dr Anna Bednarska-Czerwińska z Klinki Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej Gyncentrum w Katowicach.

Należy również zwrócić szczególną uwagę na bolesne miesiączki, bóle podczas współżycia, bóle podbrzusza oraz bóle odcinka krzyżowo-lędźwiowego kręgosłupa – często są to to objawy endometriozy, choroby narządów płciowych bardzo ograniczającej płodność. Dodatkowo mogą towarzyszyć tym objawom wzdęcia, zaparcia, biegunki i krwawienia z odbytu. Innymi przyczynami trudności zajścia w ciążę mogą być: mięśniaki macicy, przebyte operacje narządu rodnego, a nawet choroby: nerek, serca, tarczycy, wrzodowa, alergie, astma, cukrzyca i jaskra.

Włosy oraz cera

- Najważniejszą rzeczą jest obserwowanie całego ciała, nie tylko okolic intymnych. Na przykład trądzik i przetłuszczające się włosy mogą świadczyć o zwiększonej produkcji testosteronu, który powoduje m.in. brak owulacji. Warto również zwrócić uwagę na problem wypadania włosów, pocące się dłonie i przyspieszone bicie serca. To oznaki, że tarczyca nieprawidłowo funkcjonuje – tłumaczy dr  Anna Bednarska-Czerwińska.

 

Z wiekiem coraz trudniej zajść w ciążę

Na poziom płodności kobiecej wpływa też wiek. – W latach 90. większość kobiet rodziła swoje pierwsze dziecko w wieku 20-24 lat. W dzisiejszych czasach coraz więcej pań rozważa macierzyństwo w późniejszym wieku, co w konsekwencji niesie za sobą wiele trudności z zajściem w ciążę, ponieważ szczyt płodności u kobiet przypada między 20. a 24. rokiem życia. Po 30. roku życia szanse na urodzenie dziecka stopniowo się zmniejszają – wyjaśnia specjalistka.

Komórki jajowe, które powstają w okresie życia płodowego, określa się mianem rezerwy jajnikowej, która wynosi ok. 400 tys. pęcherzyków. Liczba ta zmniejsza się z wiekiem, a proces ten przyspieszają: stres, złe nawyki żywieniowe, choroby. Kobiecie w wieku 30 lat pozostaje ok. 12 proc. rezerwy jajnikowej, a w wieku 40 lat – zaledwie 3 proc.

 

Diagnozowanie i leczenie niepłodności

 

Badania hormonalne u kobiet

Najczęstszą jednak przyczyną problemów z płodnością są zaburzenia hormonalne. W tym przypadku w pierwszej kolejności zaleca się sprawdzenie poziomu hormonów, szczególnie FSH i LH. Ten pierwszy wytwarzany jest przez przedni płat przysadki mózgowej i odpowiada za powstawanie i dojrzewanie w pierwszej fazie cyklu miesiączkowego pęcherzyków Graafa. FSH reguluje też charakterystyczne dla fazy cyklu miesiączkowego zmiany w błonie śluzowej wyściełającej macicę. – Duże znaczenie w diagnostyce niepłodności ma badanie poziomu hormonu LH, który również jest produkowany przez przysadkę mózgową. Jego poziom we krwi jest zależny od fazy cyklu miesiączkowego. Największe stężenie hormonu LH występuje podczas ostatnich dni fazy pęcherzykowej powodując wzrost pęcherzyka Graafa oraz owulację – wyjaśnia specjalistka Gyncentrum.

Kolejnym istotnym elementem w diagnozowaniu niepłodności jest sprawdzenie poziomu estradiolu wydzielanego przez komórki w dojrzewających pęcherzykach Graafa, w korze nadnerczy i łożysku. Na podstawie wyników, lekarz jest w stanie zdiagnozować ewentualne choroby jajników. Każda kobieta rodzi się z określoną liczbą komórek jajowych, która z wiekiem maleje. Aby dowiedzieć się, jaka ilość komórek jeszcze pozostała, należy sprawdzić poziom AMH. Z wyników można wyczytać również, jaki jest poziom płodności, rezerwy jajnikowej, a także czy nie doszło do przedwczesnego wygaśnięcia funkcji jajników. Panie, które maja problem z zajściem w ciążę, powinny też zbadać poziom prolaktyny i progesteronu.

W większości przypadków, badania USG i hormonalne przynoszą odpowiedź na pytanie, co może być przyczyną trudności z zajściem w ciążę. Jeśli tak się nie dzieje, specjalista zaleca dalsze badania, m.in.: immunologiczne, genetyczne, bakteriologiczne.

 

Mężczyzna powinien zbadać nasienie

Podstawowym badaniem, który ma na celu zdiagnozowanie niepłodności u mężczyzny, jest badanie nasienia, dzięki któremu lekarz dowiaduje się o ruchliwości, kondycji, budowie oraz ilości plemników w ejakulacie. Należy pamiętać, by zachować wstrzemięźliwość płciową przed badaniem. Okres abstynencji seksualnej mężczyzny powinien trwać od 2 do 7 dni. Chodzi o nagromadzenie odpowiedniej ilości plemników i o to, by nie były one zbyt „stare”. Na niepłodność najbardziej narażeni są mężczyźni, którzy prowadzą siedzący tryb życia, palą papierosy lub noszą ciasną bieliznę. Panowie, którzy przeszli zabiegi chirurgiczne w obrębie układu rozrodczego, stany po skręcie jądra, wnętrostwo w dzieciństwie lub byli poddawani terapii steroidami płciowymi, również mogą cierpieć na problemy związane z niepłodnością.

00 48 608 767 231 office@gyncentrum.pl Gyncentrum on Facebook