00 48 608 767 231 office@gyncentrum.pl Gyncentrum on Facebook
E-mail

Gyncentrum

E-mail

info@gyncentrum.pl

Telefon

32 506 57 77

Konizacja szyjki macicy

Konizacja szyjki macicy jest krótkim zabiegiem operacyjnym wykonywanym zarówno w celu diagnostycznym jak i leczniczym. Polega na wycięciu stożka szyjki macicy (z łac. conus  to właśnie stożek) i poddaniu go badaniom histopatologicznym. Głównym wskazaniem do zabiegu konizacji szyjki macicy jest nieprawidłowy wynik cytologii. 

Dzięki konizacji można ustalić, czy zmiany ujawnione w badaniu cytologicznym są efektem stanu zapalnego, czy rozwijającej się choroby nowotworowej. Za pomocą tego krótkiego zabiegu można też usunąć wczesne zmiany przedrakowe, dzięki czemu istnieje szansa, że nowotwór się nie rozwinie. 
 
 

Jak przebiega zabieg konizacji szyjki macicy? 

Konizację szyjki macicy wykonuje się w krótkim znieczuleniu ogólnym, podawanym dożylnie lub dolędźwiowo. Dlatego też do kliniki należy zgłosić się na czczo, tj. nie przyjmować pokarmów i płynów przez 6-8 godzin. Przed samym zabiegiem pacjentka rozmawia z lekarzem anestezjologiem na temat stanu swojego zdrowia oraz rodzaju znieczulania. Konizacja odbywa się na stole zabiegowym w pozycji ginekologicznej. 
 
Gdy pacjentka jest już odpowiednio znieczulona, lekarz wprowadza do pochwy wziernik tak, by dobrze uwidocznić jej wnętrze. Następnie przy pomocy skalpela, lasera lub tzw. pętli elektrochirurgicznej, wycina fragment szyjki macicy. Następnie przechodzi do wyłyżeczkowania jamy macicy, co dodatkowo pozwala zdiagnozować inne nieprawidłowości w jej obrębie. Pobrana w trakcie konizacji  tkanka jest poddawana ocenie histopatologicznej. W niektórych przypadkach szyjka macicy wymaga założenia szwów rozpuszczalnych.
 
Cały zabieg trwa ok. 30 minut i najczęściej jeszcze tego samego dnia pacjentka może udać się do domu. 

Wskazania do konizacji szyjki macicy 

  • Nieprawidłowy wynik badania cytologicznego
  • Nieprawidłowy wynik kolposkopii 
  • Nieprawidłowy wynik biopsji szyjki macicy 

Przeciwwskazania do konizacji szyjki macicy 

Konizacja szyjki macicy jest zabiegiem bezpiecznym, rzadko wywołującym powikłania, w związku z czym nie ma do niej większych przeciwskazań. Jak w przypadku każdego zabiegu chirurgicznego nie wykonuje się jej w trakcie miesiączki oraz w trakcie toczącego się w organizmie stanu zaplanego. 

Rekonwalescencja po konizacji szyjki macicy 

Po zabiegu konizacji szyjka macicy może goić się nawet 3-4 tygodnie. Przez ok. 24 godziny po zabiegu mogą też utrzymywać się skurczowe bóle podbrzusza. Ponadto pacjentka może spodziewać się krwawienia i upławów z dróg rodnych. Jeśli trwają one dłużej niż 3 tygodnie, powinna niezwłocznie udać się do lekarza. W trakcie rekonwalescencji zaleca się oszczędny tryb życia, szczególną dbałość o higienę miejsc intymnych oraz nieużywanie tamponów. 

Konizacja szyjki macicy Katowice, Kraków, Bielsko-Biała, Częstochowa 

Pacjentki ze wskazaniem konizacji szyjki macicy, kwalifikowane są do zabiegów przeprowadzanych przez naszych specjalistów w Szpitalu Gyncentrum. ​Dowiedz się więcej >>

Konizacja szyjki macicy cena

Interesuje Cię koszt konizacji szyjki macicy? Zapraszamy do zapoznania się z cennikiem lub kontaktu z infolinią Gyncentrum pod nr telefonu 32 506 57 77. 
 
Konizacja szyjki macicy cennik >>
00 48 608 767 231 office@gyncentrum.pl Gyncentrum on Facebook