00 48 608 767 231 office@gyncentrum.pl Gyncentrum on Facebook
E-mail

Gyncentrum

E-mail

info@gyncentrum.pl

Telefon

32 506 57 77

Histeroskopia

Histeroskopia jest małoinwazyjną metodą endoskopową wykorzystywaną w diagnostyce i leczeniu niepłodności, nawracających poronień, a także nieprawidłowości i schorzeń w obrębie macicy. Zabieg polega na wprowadzeniu przez pochwę i kanał szyjki macicy do wnętrza macicy histeroskopu – urządzenia optycznego wyposażonego w system soczewek i kamerę cyfrową, które pozwalają dokładnie obejrzeć jamę macicy, a także specjalne mikronarzędzia umożliwiające przeprowadzenie zabiegu.

 

Histeroskopia diagnostyczna

Zabieg przeprowadzany jest w pozycji ginekologicznej. Przez pochwę i szyjkę macicy do jamy macicy lekarz wprowadza delikatnie histeroskop. Następnie wnętrze macicy zostaje wypełnione solą fizjologiczną, która ułatwia obserwację powierzchni endometrium oraz ujść macicznych jajowodów. Zabieg wykonywany jest w krótkotrwałym znieczuleniu ogólnym podawanym dożylnie. Niedogodności związane z zabiegiem można porównać do zwykłego badania ginekologicznego. Pacjentka bezpośrednio po zabiegu może wrócić do domu.

Wskazaniem do histeroskopii diagnostycznej są:

 • trudności z zajściem w ciążę (niepłodność)
 • problemy z donoszeniem ciąży (nawracające poronienia)
 • nieprawidłowości w budowie macicy
 • podejrzenie przerwania ciągłości ściany macicy
 • zaburzenia cyklu menstruacyjnego
 • krwawienia niewiadomego pochodzenia
 • zmiany rozrostowe endometrium
 • zrosty, mięśniaki podśluzówkowe, polipy, przegrody

 

Histeroskopia zabiegowa

Histeroskopia zabiegowa ma zastosowanie w leczeniu stanów chorobowych wykrytych w czasie histeroskopii diagnostycznej (mięśniaki, polipy, przegrody, zrosty), a także w celu pobrania materiału do badania histopatologicznego. Zabieg wykonywany jest bezpośrednio po histeroskopii diagnostycznej. Lekarz, przez tulejkę histeroskopu, wprowadza mikronarzędzia, którymi wykonuje czynności zabiegowe.  

Wskazania do histeroskopii zabiegowej:

 • usuwanie zrostów, mięśniaków podśluzówkowych, polipów
 • korekcja wrodzonych wad macicy np. usunięcie przegrody macicy
 • pobranie wycinków z błony śluzowej do badania histopatologicznego

 

Jak przygotować się do zabiegu histeroskopii?

Zabieg histeroskopii wykonywany jest zaraz po ustaniu krwawienia miesiączkowego. Na 6 godzin przed zabiegiem należy nie jeść i nie pić.

 

Rekonwalescencja po zabiegu

Jeśli pacjentka nie odczuwa żadnych dolegliwość to bezpośrednio po zabiegu może wrócić do domu. Należy przez ok. 3  dni wypoczywać, unikać wysiłku i dźwigania ciężkich rzeczy. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić przyjmowanie antybiotyku w celu uniknięcia infekcji. Histeroskopia jest zabiegiem bezpiecznym, a powikłania zdarzają się bardzo rzadko. W razie pojawienia się dolegliwości bólowych, obfitego krwawienia z dróg rodnych, gorączki etc. należy zgłosić się do lekarza.

 

Histeroskopia cena

Interesuje Cię koszt histeroskopii? Zapraszamy do zapoznania się z cennikiem lub kontaktu z infolinią Gyncentrum pod nr telefonu 32 506 57 77. 

Histeroskopia cennik >> 

 

00 48 608 767 231 office@gyncentrum.pl Gyncentrum on Facebook