Media o nas
Endokrynologia rozrodu
Endokrynologia rozrodu to dziedzina zajmująca się hormonalnymi zaburzeniami płodności. Hormony pełnią ważną rolę w organizmie. Hormony odpowiadają za niemal wszystkie procesy zachodzące w organizmie (metabolizm, wzrost, dojrzewanie płciowe, a także zdolność do rozmnażania). Zaburzenia gospodarki hormonalnej są częstą przyczyną problemów z płodnością zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.
Zaburzenia hormonalne u mężczyzn
Hormony u mężczyzn odpowiedzialne są za spermatogenezę, czyli proces powstawania i dojrzewania męskich komórek rozrodczych – plemników. Zaburzenia równowagi hormonalnej zwykle są wynikiem niewydolności układu podwzgórzowo-przysadkowego, który reguluje wydzielanie hormonów istotnych dla produkcji plemników przez jądra.
Przyczyną zaburzeń układu hormonalnego u mężczyzn mogą być:
- Zaburzenia w wydzielaniu gonadotropiny – hormonu odpowiedzialnego za stymulację syntezy testosteronu i wytwarzanie plemników.
- Zaburzenia w produkcji przez przysadkę mózgową wystarczającej ilości hormonu luteinizującego (LH) odpowiedzialnego za produkcję testosteronu oraz hormonu folikulotropowego (FSH) odpowiedzialnego za przebieg spermatogenezy. Niski poziom LH i FSH prowadzi do zatrzymania rozwoju plemników, a także stopniowego zaniku komórek plemnikowych w jądrach.
- Komórki Leydiga, produkujące testosteron, nie reagują na obecność hormonu luteinizującego.
- Inne hormony zaburzające gospodarkę hormonów płciowych mężczyzny.
Zaburzenia równowagi hormonalnej u mężczyzn często są przyczyną obniżonej płodności lub niepłodności u mężczyzn. Ważne jest zatem wczesne wykrycie nieprawidłowości, zanim zmiany okażą się nieodwracalne np. gdy komórki plemnikowe zanikną przed rozpoczęciem leczenia.
Zaburzenia hormonalne u kobiet
Specjaliści twierdzą, że 30-40% przypadków niepłodności spowodowanych jest zaburzeniami hormonalnymi. Układ hormonalny kobiety odpowiedzialny jest m.in. za prawidłowe funkcjonowanie jajników oraz wydzielanie substancji potrzebnych do zagnieżdżenia się zarodka i utrzymania ciąży. Problemy z prawidłowym funkcjonowaniem układu hormonalnego dotyczą kobiet w każdym wieku. Badania hormonalne są zatem pierwszym krokiem w diagnostyce niepłodności kobiety.
Podstawowa diagnostyka hormonalna opiera się na ocenie stężenia następujących hormonów:
- FSH
- LH
- Estradiol
- Progesteron
- Prolaktyna
- TSH
Wśród najczęstszych problemów natury hormonalnej powodujących niepłodność lub obniżoną płodność u kobiety są:
- Zaburzenia owulacji
- Zespół policystycznych jajników (ang. PCOS – Polycystic Ovarian Syndrome)
- Hiperprolaktynemia
- Niedoczynność tarczycy
- Przedwczesne wygasanie czynności jajników/obniżona rezerwa jajnikowa
- Niewydolność przysadki, zespół hipoandrogenowy