Endokrynologia

W tym miejscu odpowiadamy na pytania dotyczące zaburzeń hormonalnych w wieku prokreacyjnym oraz hormonalnych aspektów niepłodności.

Mój wynik TSH wynosi 3,4 ulu/ml. Czy może to być przeszkodą w staraniu się o dziecko?

Pani wynik mieści się w normie, jednak w trakcie starań o dziecko poziom TSH nie powinien przekraczać 2,5 ulu/ml.

Kiedy najlepiej wykonać badanie na prolaktynę, aby wynik był najbardziej wiarygodny?

Stężenie prolaktyny we krwi ulega wahaniom w ciągu dnia. Najwyższe jest nad ranem, dlatego badanie najlepiej wykonać ok. 3h po przebudzeniu. Po przybyciu do laboratorium najlepiej odczekać ok. 30 minut, ponieważ zmęczenie i stres również wpływają na poziom prolaktyny.

Mój mąż przeszedł przez operację wycięcia tarczycy. Czy to ma wpływ na płodność?

Jeśli po operacji tarczycy mąż będzie pod stałą opieką specjalisty oraz będzie przyjmował odpowiednią dawkę leków – L-tyroksyny, to usunięcie tarczycy nie powinno mieć wpływu na płodność. Jeśli mąż jest źle leczony i jest w stanie niedoczynności tarczycy, to wówczas niedobór hormonów tarczycy może niekorzystnie wpływać na jakość nasienia, a więc i na płodność. Ważna jest dobranie odpowiedniej dawki leku i pozostanie pod kontrola specjalisty.

Podejrzewam u siebie PCOS. Jak się diagnozuje chorobę?

Rozpoznanie zespołu policystycznych jajników ma miejsce wówczas, gdy co najmniej dwa z trzech poniższych kryteriów zostaną spełnione.

  • zaburzenia owulacji – brak lub rzadkie jej występowanie
  • objawy hiperandrogenizmu stwierdzone w obrazie klinicznym i/lub badaniach biochemicznych
  • obecność torbieli w jajnikach stwierdzona w badaniu USG

Zalecanie jest wykonanie badań wspomagających diagnozę. W tym: badania biochemiczne – podczas PCOS wykazują podwyższone stężenie LH oraz hormonów męskich (hiperandrogenizm), zwiększoną odpowiedź LH na GnRH – hormon uwalniający gonadotropinę. W przebiegu PCOS podwyższone jest także stężenie insuliny oraz leptyny, odpowiedzialnej za tycie.

Zdiagnozowano u mnie PCOS. Czy mam szansę zajść w ciążę?

Zespół Policystycznych jajników może utrudniać zajście w ciążę, natomiast nie przekreśla szans. Jeżeli pozostanie Pani pod stała opieką endokrynologa – ginekologa, szanse wzrosną. Pierwszym etapem kuracji u kobiet planujących ciążę jest zmniejszenia masy ciała. Jeżeli cierpi Pani na nadwagę, już spadek masy ciała o 10% może przywrócić owulację. To pierwszy krok do sukcesu. Pomoże również bilansowana dieta oraz aktywność fizyczna. Wpłynie to na zwiększenie wrażliwości tkanek na działanie insuliny. Ta z kolei reguluje wydzielanie androgenów przez jajniki, co zwiększa szanse na wystąpienie naturalnej owulacji. Jeśli jednak te zabiegi nie przyniosą oczekiwanych efektów w postaci ciąży, rozpoczyna się farmakologiczną stymulację jajeczkowania klomifenem. U około 60-80% kobiet w wyniku terapii klomifenem udaje się przywrócić owulację, a około 20% z nich zachodzi w ciążę.

Od 8 miesięcy staramy się o dziecko, ale bezskutecznie. Jakie badania hormonalne powinnam zrobić?

Z tego powodu każda kobieta, bezskutecznie starająca się o dziecko od co najmniej roku, powinna zbadać stężenie hormonów:

  • antymüllerowskiego (AMH),
  • folikulotropowego (FSH),
  • luteinizującego (LH),
  • prolaktyny,
  • progesteronu.

Endokrynolog powinien rozwiać Pani wszystkie wątpliwości.

Odczuwam ciągle zmęczenie i rozdrażnienie. Ponadto moja skóra jest sucha, pęka, a dłonie i stopy są cały czas zimne. Czy to może być choroba Hashimoto?

Tak. Wszystkie te objawy mogą sugerować chorobę Hashimoto. Warto jak najszybciej udać się do endokrynologa, który zbada tarczycę i zaleci wykonanie odpowiednich badań. Więcej na temat choroby Hashimoto przeczytasz tutaj: https://gyncentrum.pl/blog/diagnostyka-nieplodnosci/hashimoto-a-ciaza/

Mam chorobę Hashimoto i planuję ciążę. Czy muszę informować lekarza o tym schorzeniu?

Koniecznie. Choroba Hashimoto utrudnia zajście w ciążę, a ponadto zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia poronienia. Nieleczona niedoczynność tarczycy może również prowadzić do różnych powikłań, m.in.: pęknięcia łożyska, niskiej masy urodzeniowej dziecka czy krwotoku poporodowego. O innych powikłaniach dowiesz się z naszego wpisu: https://gyncentrum.pl/blog/diagnostyka-nieplodnosci/hashimoto-a-ciaza/

Planuję ciążę przy chorobie Hashimoto. Jakie badania wykonać?

Należy wykonać pełną diagnostykę tarczycy: badania poziomu hormonów: TSH, FT3, FT4, poziomu przeciwciał anty-TPO oraz anty-TG.

Nie ma odpowiedzi na Twoje pytanie?
Skontaktuj się z nami!