image

prof. dr hab. n. med. Maciej Borowiec

Specjalista laboratoryjnej genetyki medycznej.

Absolwent Wydziału Farmaceutycznego kierunku: Analityka Medyczna UM w Łodzi.

Pracę zawodową rozpoczął w Katedrze Immunologii i Alergologii UM w Łodzi zajmując się wykorzystaniem technik biologii molekularnej i genetyki w identyfikacji i weryfikacji genetycznego podłoża astmy, alergii oraz nietolerancji aspiryny.

W latach 2004-2007 odbył staż naukowy w referencyjnym ośrodku diabetologicznym – Joslin Diabetes Center, Harvard Medical School w Bostonie, uzyskując prestiżowe stypendium Amerykańskiego Towarzystwa Diabetologicznego (American Diabetes Association Mentorship).
W trakcie stażu odbył liczne szkolenia w najnowocześniejszych laboratoriach i szpitalach z zakresu technik analizy ekspresji, genotypowania i sekwencjonowania materiału genetycznego oraz wykorzystania narzędzi bioinformatycznych w laboratoriach molekularnych.

Od października 2013 pełni funkcję kierownika Katedry i Zakładu Genetyki Klinicznej i Laboratoryjnej UM w Łodzi.

Jest głównym wykonawcą i współwykonawcą kilkunastu projektów MNiSW a także autorem lub współautorem kilkudziesięciu publikacji naukowych. Jego prace zaowocowały m.in. odkryciem nowego genu – kinazy tyrozynowa limfocyta B – odpowiedzialnego za jedną z postaci cukrzycy monogenowej, obecnie klasyfikowanej jako MODY 11.

Za swoją działalność naukową i dydaktyczną został uhonorowany licznymi nagrodami m.in.:

  • Stypendium Amerykańskiego Towarzystwa Diabetologicznego (American Diabetes Association Mentorship)
  • Zespołowa Nagroda Ministra Zdrowia za cykl publikacji  dotyczących podłoża molekularnego i charakterystyki klinicznej cukrzycy typu 2 i form monogenowych
  • Nagroda Rektora UMED w Łodzi pierwszego stopnia za osiągnięcia naukowe w roku 2010
  • Nagroda Rektora UMED w Łodzi pierwszego stopnia za osiągnięcia naukowe w roku 2012
  • Nagroda Ministra Zdrowia pierwszego stopnia za osiągnięcia naukowe – habilitacja – Poszukiwanie nosicielstwa mutacji genu glukokinazy (GCK) jako przyczyny cukrzycy: analiza molekularna i kliniczna

Informacje

  • Specjalizacje
  • Szkolenia i certyfikaty
  • Członkostwo w towarzystwach naukowych

Specjalizacje

Szkolenia i certyfikaty

Członkostwo w towarzystwach naukowych

Dostępność

KatowiceKraków
Chcesz dowiedzieć się więcej? Zadzwoń.
+48 735 122 777