00 48 608 767 231 office@gyncentrum.pl Gyncentrum on Facebook
E-mail

Gyncentrum

E-mail

info@gyncentrum.pl

Telefon

32 506 57 77

Diagnostyka niepłodności

Aby leczenie niepłodności było skuteczne konieczne jest przeprowadzenie szeregu badań, które umożliwią postawienie trafnej diagnozy i wybranie najlepszej dla danej pary metody leczenia. Diagnostyka niepłodności zawsze dotyczy obu partnerów. Pierwszym krokiem w procesie jest wywiad medyczny, podczas którego specjalista pozyskuje wiele ważnych informacji dotyczących dotychczasowych starań o dziecko. Zazwyczaj na wstępnym etapie diagnostycznym pacjenci proszeni są o wykonanie badań hormonalnych i badań w kierunku najczęstszych chorób infekcyjnych. Jeśli sytuacja tego wymaga Pacjenci kierowani są na konsultacje specjalistyczne.

 

 diagnostyka niepłodności

Diagnostyka niepłodności u kobiet

Najczęstszą przyczyną problemów z płodnością u kobiet są zaburzenia hormonalne. W tym przypadku w pierwszej kolejności zaleca się sprawdzenie poziomu hormonów, szczególnie FSH i LH. Ten pierwszy wytwarzany jest przez przedni płat przysadki mózgowej i odpowiada za powstawanie i dojrzewanie w pierwszej fazie cyklu miesiączkowego pęcherzyków Graafa. FSH reguluje też charakterystyczne dla fazy cyklu miesiączkowego zmiany w błonie śluzowej wyściełającej macicę. – Duże znaczenie w diagnostyce niepłodności ma badanie poziomu hormonu LH, który również jest produkowany przez przysadkę mózgową. Jego poziom we krwi jest zależny od fazy cyklu miesiączkowego. Największe stężenie hormonu LH występuje podczas ostatnich dni fazy pęcherzykowej powodując wzrost pęcherzyka Graafa oraz owulację.

Kolejnym istotnym elementem w diagnozowaniu niepłodności jest sprawdzenie poziomu estradiolu wydzielanego przez komórki w dojrzewających pęcherzykach Graafa, w korze nadnerczy i łożysku. Na podstawie wyników, lekarz jest w stanie zdiagnozować ewentualne choroby jajników. Każda kobieta rodzi się z określoną liczbą komórek jajowych, która z wiekiem maleje. Aby dowiedzieć się, jaka ilość komórek jeszcze pozostała, należy sprawdzić poziom AMH. Z wyników można wyczytać również, jaki jest poziom płodności, rezerwy jajnikowej, a także czy nie doszło do przedwczesnego wygaśnięcia funkcji jajników. Panie, które maja problem z zajściem w ciążę, powinny też zbadać poziom prolaktyny i progesteronu.

W większości przypadków, badania USG i hormonalne przynoszą odpowiedź na pytanie, co może być przyczyną trudności z zajściem w ciążę. Jeśli tak się nie dzieje, specjalista zaleca dalsze badania, m.in.: immunologiczne, genetyczne, bakteriologiczne.

Diagnostyka niepłodności u mężczyzn

Podstawowym badaniem, który ma na celu zdiagnozowanie niepłodności u mężczyzny, jest badanie nasienia, dzięki któremu lekarz dowiaduje się o ruchliwości, kondycji, budowie oraz ilości plemników w ejakulacie. Należy pamiętać, by zachować wstrzemięźliwość płciową przed badaniem. Okres abstynencji seksualnej mężczyzny powinien trwać od 2 do 7 dni. Chodzi o nagromadzenie odpowiedniej ilości plemników i o to, by nie były one zbyt „stare”. Na niepłodność najbardziej narażeni są mężczyźni, którzy prowadzą siedzący tryb życia, palą papierosy lub noszą ciasną bieliznę. Panowie, którzy przeszli zabiegi chirurgiczne w obrębie układu rozrodczego, stany po skręcie jądra, wnętrostwo w dzieciństwie lub byli poddawani terapii steroidami płciowymi, również mogą cierpieć na problemy związane z niepłodnością.

 


ZRÓB PIERWSZY KROK
UMÓW SIĘ NA KONSULTACJĘ!

Zadzwoń: 32 506 57 77
Napisz: info@gyncentrum.pl


 

Gdzie można umówić się na konsultację niepłodności?

 • Klinika Leczenia Niepłodności Gyncentrum Katowice
  ul. Żelazna 1
  tel. 32 506 57 77
  e-mail: info@gyncentrum.pl
   
 • Klinika Leczenia Niepłodności Gyncentrum Kraków 
  ul. Mehoffera 10
  tel. 12 306 73 77
  e-mail:infokrakow@gyncentrum.pl
   
 • Klinika Leczenia Niepłodności Gyncentrum Bielsko-Biała
  ul. Sobieskiego 89/49
  tel. 32 506 57 77
  e-mail: infobielsko@gyncentrum.pl
   
 • Klinika Leczenia Niepłodności Gyncentrum Częstochowa
  ul. Kozielewskiego 9
  tel. 32 506 57 77
  e-mail: infoczestochowa@gyncentrum.pl
00 48 608 767 231 office@gyncentrum.pl Gyncentrum on Facebook