Centrum Leczenia Endometriozy

Centrum Leczenia Endometriozy Gyncetrum to jeden z największych ośrodków w Polsce specjalizujący się w diagnostyce i leczeniu endometriozy.

Pozbądź się bólu, odzyskaj zdrowie i komfort życia!

W Gyncentrum stosujemy najnowocześniejsze metody skutecznego leczenia endometriozy.

Zmagasz się z bólami brzucha, obfitymi krwawieniami miesiączkowymi, nieregularnymi cyklami? A może bezskutecznie starasz się zajść w ciążę? Późne rozpoznanie lub niewłaściwe leczenie endometriozy może prowadzić do wielu powikłań. Nieleczona endometrioza wiąże się z różnymi dolegliwościami oraz utrudnia, a czasem również wyklucza, zajście w ciążę.

W Centrum Leczenia Endometriozy Gyncentrum metoda leczenia dobierana jest indywidualnie z uwzględnieniem lokalizacji, rozległości i głębokości ognisk endometriozy, a także obecności torbieli jajników czy zrostów. Wykorzystujemy najnowocześniejsze metody i najwyższej klasy sprzęt medyczny umożliwiający skuteczne leczenie endometriozy, m.in. nóż plazmowy będący obecnie najlepszym narzę­­dziem umożliwiającym chirurgom precyzyjne usunięcie zmian endometrialnych.

Umów się na konsultację
z lekarzem specjalistą Gyncentrum

+48 735 122 777

    PROGRAM 36,6 produkcji TVN

    Endometrioza a niepłodność

    Jedną z przyczyn, dla których pary starające się o dziecko nie mogą cieszyć się upragnioną ciążą, jest endometrioza. W wielu przypadkach pomocna okazuje się laparoskopia z użyciem noża plazmowego, która pozwala na usunięcie zmian endometrialnych. Zobacz fragment programu 36,6 produkcji TVN prowadzonego przez Ewę Drzyzgę, w którym nasz specjalista lek. Arkadiusz Kucharek opowiada o skutecznym leczeniu tego schorzenia. Poznaj również historię Pani Barbary, która dzięki zabiegowi laparoskopii jest dziś szczęśliwą mamą.

    Kompleksowa diagnostyka i leczenie endometriozy w ramach jednego ośrodka

    W Polsce na endometriozę choruje ponad 1 milion kobiet w wieku rozrodczym. To choroba wiążąca się z bólem, często będąca przyczyną niepłodności oraz wymagająca indywidualnego podejścia. Zazwyczaj jednak leczy się ją dwutorowo – farmakologicznie oraz operacyjnie. W Centrum Leczenia Endometriozy Gyncentrum oferujemy kompleksową diagnostykę i leczenie endometriozy. Korzystamy z laparoskopii diagnostycznej i operacyjnej, leczenia operacyjnego nożem plazmowym, farmakoterapii oraz innowacyjnych terapii. Centrum Leczenia Endometriozy Gyncentrum jako pierwszy ośrodek w Polsce oferuje również Pacjentkom nieinwazyjny, certyfikowany test diagnozujący endometriozę i jedyny zapewniający kompleksową opiekę po wykonaniu testu.

     

     

     

     

     

     

     

     

    FAQ

    Najczęściej zadawane pytania
    dotyczące endometriozy

    Co to jest endometrioza?

    Endometrioza to choroba, która polega na narastaniu tkanki endometrialnej poza jamą macicy, czyli poza miejscem, gdzie fizjologicznie tkanka ta powinna się znajdować. Komórki endometrium mogą wszczepić się np. w jajniki lub pęcherz moczowy, a także w miejsca położone dużo dalej, m.in. w wątrobę czy mózg. Endometrioza jest chorobą niezwykle bolesną i uciążliwą, ponadto może prowadzić do niepłodności.

    Czy endometrioza oznacza brak ciąży?

    Absolutnie nie! Panie chorujące na endometriozę mają szansę zajść w ciążę i urodzić zdrowe dziecko. Wszystko zależy jednak od stopnia zaawansowania choroby. Pacjentki z minimalną lub średnią endomtriozą zwykle odzyskują płodność i zachodzą w ciążę niedługo po zabiegu usunięcia ognisk endometrialnych. Tak samo dzieje się w przypadku kobiet z ciężką endometriozą, jednak odsetek ciąż, jakie udaje się uzyskać po leczeniu, jest oczywiście niższy.

    Jakie są pierwsze objawy endometriozy?

    Endometrioza daje o sobie znać na wiele wiele różnych sposobów. Typowym objawem choroby są nieregularne, obfite i bardzo bolesne miesiączki. Chora może odczuwać ból także podczas stosunku czy wypróżniania się. Do innych objawów endometriozy możemy zaliczyć:

    • biegunki lub zaparcia,
    • wzdęcia brzucha,
    • nudności i wymioty,
    • bóle pęcherza moczowego,
    • bóle owulacyjne.

     

    Z czego robi się endometrioza?

    Mechanizmów odpowiedzialnych za rozwój endometriozy wciąż nie udało się do końca ustalić, choć na temat możliwego podłoża choroby istnieje kilka teorii.

    • Teoria metaplazji – mówi, że niektóre komórki otrzewnej mogą mieć zdolność do przekształcania się w komórki endometrium.
    • Teoria indukcji – mówi, że pewne nieznane jeszcze komórki krwi lub limfy mogą mieć zdolność do  przekształcania się w komórki endometrium i niesione nurtem krwi mogą przenosić się do innych części ciała. To wyjaśniałoby obecność tkanki endometrialnej w tak odległych miejscach jak płuca czy mózg.
    • Teoria transplantacji i implamentacji – mówi, że w trakcie miesiączki część tkanki endometrialnej nie wypływa na zewnątrz, lecz cofa się przez jajowody, a następnie zagnieżdża poza jamą macicy.
    Jakie zabiegi wykorzystuje się do leczenia endometriozy?

    O metodzie leczenia decyduje stopień zaawansowania endometriozy oraz wiek pacjentki. Choć nie opracowano jeszcze leku, dzięki któremu moglibyśmy całkowicie wyleczyć endometriozę, to dzięki dostępnym metodom terapeutycznym jesteśmy w stanie poprawić samopoczucie i zwiększyć komfort życia dotkniętych nią kobiet. W zależności od sytuacji lekarz może zadecydować o leczeniu farmakologicznym lub operacyjnym. Farmaceutyki mają na celu złagodzenie dolegliwości bólowych, podczas gdy celem operacji jest usunięcie ognisk endometriozy. Laparoskopię uznaje się obecnie za „złoty standard” w terapii tego schorzenia.

    Nowoczesna technologia operacyjnego leczenia endometriozy wykorzystuje nóż plazmowy, który radzi sobie nawet z najmniejszymi wszczepami endometriozy. Działa on z niezwykłą precyzją, umożliwiając praktycznie bezkrwawy zabieg. Ponadto chirurg ma pełną kontrolę nad głębokością penetracji tkanek. Dzięki temu można przeprowadzać operacje na jajnikach, minimalizując ryzyko uszkodzenia rezerwy jajnikowej, co jest szczególnie istotne dla kobiet planujących w przyszłości macierzyństwo.

    Czy endometrioza jest bezpośrednią przyczyną bezpłodności?

    Endometrioza może być jedną z możliwych przyczyn niepłodności wśród kobiet. Choroba przyczynia się do obniżenia płodności na wiele sposobów. Po pierwsze, torbiele i zrosty endometrialne zmieniają stosunki anatomiczne w obrębie w miednicy mniejszej oraz mogą doprowadzić do niedrożności jajowodów. Choroba bardzo niekorzystnie wpływa również na jajniki, rezerwę jajnikową oraz receptywność endometrium, czyli zdolność macicy do przyjęcia zarodka. W niektórych przypadkach na skutek endometriozy implantacja zarodka w ogóle może być niemożliwa.

    Jak wygląda operacja endometriozy?

    Laparoskopia – uznawana za „złoty standard” w leczeniu endometriozy – niesie ze sobą liczne korzyści w porównaniu do tradycyjnego zabiegu chirurgicznego. Przede wszystkim nie wymaga otwarcia powłok brzusznych, co eliminuje konieczność pozostawienia blizn u pacjentki. Dodatkowo, ilość utraconej krwi jest znacznie mniejsza niż w przypadku tradycyjnej operacji, co przekłada się na skrócenie okresu rekonwalescencji. Laparoskopia oznacza również mniejsze ryzyko powikłań po operacji. W trakcie zabiegu do jamy brzusznej pacjentki wprowadzane jest specjalne urządzenie optyczne, co umożliwia lekarzowi dokładne zbadanie ognisk endometrialnych oraz torbieli i usunięcie tych, w przypadku których jest to konieczne.

    Najnowszym, rewolucyjnym wręcz narzędziem chirurgicznym, które okazuje się niezwykle skuteczne w przypadku operacji endometriozy, jest  nóż plazmowy. Dzięki niemu lekarz może precyzyjnie przecinać tkanki w sposób niedostępny dla tradycyjnych instrumentów chirurgicznych, co prowadzi do praktycznie bezkrwawego zabiegu. Podczas zabiegu wykonywanego nożem plazmowym następuje rozproszenie chorej tkanki i jej precyzyjne zasklepianie, zmiany są usuwane bez naruszenia okolicznej tkanki.

    Czy okres rekonwalescencji po endometriozie jest trudny?

    Okres rekonwalescencji po laparoskopowym usunięciu ognisk endometriozy nie jest szczególnie trudny i trwa ok. 2 tygodnie. Cześć pacjentek skarży się na bóle podbrzusza oraz objawy związane z zastosowaniem znieczulenia ogólnego (zmęczenie, nudności, wymioty). W tym czasie pacjentka powinna prowadzić oszczędny tryb życia, unikać wysiłku fizycznego oraz zachowywać wstrzemięźliwość seksualną. Niezwykle ważna jest również odpowiednia higiena ran powstałych w wyniku laparoskopii.

    Odwiedź nas w jednej z naszych klinik

    Dowiedz się więcej na temat leczenia

    OBJAWY CHOROBY, STOPNIE ZAAWANSOWANIA

    O endometriozie

    Endometrioza to przewlekła choroba, w przebiegu której tkanka wyścielająca macicę – endometrium – obecna jest poza jamą macicy. Może być umiejscowiona na jajowodzie, jajnikach, otrzewnej, jelitach, pęcherzu moczowym, a nawet w miejscach tak odległych od układu rozrodczego, jak płuca czy mózg.

    Co najmniej 1 na 10 Polek może cierpieć z powodu bólu, który nie pozwala jej normalnie funkcjonować lub też jest przyczyną niepłodności.

    Więcej
    SPRAWDŹ, CZY TO ENDOMETRIOZA

    Diagnostyka endometriozy

    Późne rozpoznanie lub niewłaściwe leczenie endometriozy może prowadzić do wielu powikłań. Nieleczona endometrioza utrudnia, a czasem również wyklucza, zajście w ciążę.

    Wiarygodną metodą diagnostyczną jest laparoskopia. Jest to metoda, która umożliwia, dokładną ocenę narządów miednicy mniejszej, ocenę drożności jajowodów oraz lokalizację ognisk endometriozy, zrostów, czy mięśniaków. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, laparoskopia daje jednoczasową możliwość usunięcia ognisk chorobowych. W Gyncentrum oferujemy również wykonanie nieinwazyjnego, jedynego na rynku testu diagnostycznego z krwi posiadającego certyfikat IVD. 

    Więcej
    SKUTECZNE METODY LECZENIA

    Leczenie endometriozy

    Mimo licznych badań, nie odkryto jeszcze „leku na endometriozę”. Leczenie endometriozy polega na terapii farmakologicznej oraz operacyjnym usuwaniu zmian endometrialnych.

    W Centrum Leczenia Endometriozy Gyncentrum stosujemy najnowocześniejszy system do cięcia tkanek. Nóż plazmowy to obecnie najlepsze narzę­­dzie, które umożliwia chirurgom precyzyjne usunięcie zmian endometrialnych, ograniczając przy tym ryzyko powikłań pozabiegowych.

    Więcej
    WSPOMAGAMY PROCES LECZENIA

    Dieta w endometriozie

    Zmiana nawyków żywieniowych i właściwie opracowany plan dietetyczny przeciwdziała zaostrzeniu i reemisji choroby oraz przyspiesza powrót do zdrowia po zabiegu.

    Dietetycy Centrum Leczenia Endometriozy Gyncentrum opracowali pakiet dedykowany kobietom cierpiącym na endometriozę. W ramach pakietu Panie otrzymują wsparcie dietetyka klinicznego oraz indywidualny plan żywieniowy.

    Więcej

    Szukasz skutecznej
    metody leczenia endometriozy?

    Umów się na konsultację
    ze specjalistą Gyncentrum!

      Dziękujemy za wypełnienie formularza

      Już niebawem skontaktujemy się z Tobą i zaproponujemy dogodny termin wizyty.

      Powrót na stronę