00 48 608 767 231 office@gyncentrum.pl Gyncentrum on Facebook
E-mail

Gyncentrum

E-mail

info@gyncentrum.pl

Telefon

32 506 57 77

Dawstwo komórek jajowych

Masz nie mniej niż 18 lat i nie więcej niż 32 lata? Jesteś zdrowa i nie masz obciążeń chorobami genetycznymi? Zostań dawczynią komórek jajowych w Gyncentrum! Dzieląc się swoimi komórkami rozrodczymi pomagasz spełniać marzenia o rodzicielstwie osobom, dla których adopcja komórek jajowych jest jedyną szansą na posiadanie potomstwa.

 

dawstwo komórek jajowych katowice bielsko-biała kraków częstochowa

 

Kto może zostać dawczynią komórek jajowych?

Kobieta, która chce zostać dawczynią komórek jajowych powinna spełniać kilka kryteriów kwalifikacji do Programu dawstwa oocytów. Należą do nich: 

 • wiek 18-32 lat
 • dobry stan zdrowi
 • brak chorób uwarunkowanych genetycznie
 • negatywne wyniki testów na obecność chorób przenoszonych drogą płciową: AIDS (HIV), zapalenie wątroby typu B i C, kiły lub HTLV
 • brak uzależnień od alkoholu i narkotyków, w tym marihuany

 


SPEŁNIASZ POWYŻSZE KRYTERIA?
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Zadzwoń: 734 464 909 lub 504 800 167
Napisz: dawstwo@gyncentrum.pl


 

Dlaczego warto zostać dawczynią komórek jajowych?

Szacuje się, że każda zdrowa kobieta w okresie rozrodczym posiada średnio 400 tys. komórek jajowych, z których tylko klika zostanie zapłodnionych i urodzi się dziecko (w zależności ile dzieci planuje mieć kobieta). Pozostałe komórki rozrodcze w trakcie życia kobiety obumierają. Jest jednak wiele kobiet, które nie mogą zajść w ciążę dzięki swoim komórkom jajowym z powodu ich braku, nieprawidłowości w ich obrębie, obciążeń genetycznych, przebytej terapii przeciwnowotworowej lub nieznanych przyczyn tzw. niepłodności idiopatycznej.

Oddając swoje komórki jajowe do Banku Nasienia i Komórek jajowych Gyncentrum ​dajesz szansę na rodzicielstwo kobietom, które z przyczyn biologicznych nie mogą mieć dzieci. Ponadto zyskujesz:

 • Wparcie lekarzy specjalistów oraz dedykowanego opiekuna pacjenta Gyncentrum
 • Możliwość nieodpłatnego wykonania badań laboratoryjnych o wartości około 3000 zł, m.in. CFTR, Kariotyp, WZW typ B/C,
 • Cenną informację o stanie swojego zdrowia
 • Zryczałtowany zwrot kosztów w wysokości nawet 4000 zł

 

Jak zostać dawczynią komórek jajowych?

W Gyncentrum procedura dawstwa komórek jajowych składa się z kilku etapów:

Etap I:

Zgłoś chęć udziału w Programie dawstwa komórek jajowych Gyncentrum. W tym celu wypełnij formularz lub skontaktuj się z nami telefonicznie. Następnie wypełnij otrzymany drogą mailową „Formularz dla dawczyń komórek jajowych” i odeślij go do nas.

Etap II:

Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą telefonicznie lub mailowo w celu przeprowadzenia uzupełniającego wywiadu. Wstępnie poinformuje Cię również o przebiegu procedury oddania komórek jajowych.

Etap III:

Po pozytywnym przejściu etapów I i II zaprosimy Cię na pierwszą wizytę w Klinice Gyncentrum. Podczas tej wizyt nasz specjalista przeprowadzi z Tobą wywiad medyczny i rodzinny. Szczegółowo omówi także kwestie formalne związane z pobraniem i przekazaniem komórek jajowych.

Etap IV:

Kolejnym etapem jest konsultacja z lekarzem Gyncentrum. Podczas wizyty pobierze on od Ciebie materiał biologiczny w celu przeprowadzenia, wymaganych do kwalifikacji, badań laboratoryjnych.

Etap V:

Zostaniesz poproszona o podpisanie umowy dawstwa komórek jajowych. 

Etap VI:

Jeśli wyniki badań laboratoryjnych nie wykażą nieprawidłowości, rozpoczniesz stymulację hormonalną. W tym czasie będziemy monitorowali wzrost pęcherzyków jajnikowych, a następnie pobierzemy dojrzałe komórki jajowe. Cała procedura stymulacji oraz pobrania komórek odbywa się pod ścisłą kontrolą lekarza.

 

Dawstwo komórek jajowych - najczęściej zadawane pytania 

Aktualnie karmię piersią - czy mogę zgłosić się do programu dawstwa komórek?                             

Podczas karmienia piersią nie można zostać dawczynią komórek jajowych. Jest to podyktowane względami medycznymi oraz bezpieczeństwem kobiety i jej dziecka. Do programu dawstwa można przystąpić najwcześniej 3 miesiące po zakończeniu karmienia piersią. Należy wówczas wysłać zgłoszenie. Karmienie piersią nie wyklucza, a jedynie przesuwa w czasie możliwość zastania dawczynią komórek jajowych. Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłam już dawczynią w Gyncentrum jakiś czas temu. Chcę nią zostać po raz kolejny. Co powinnam zrobić?   

Cieszymy się z Twojej decyzji! Chęć udziału w programie dawstwa to potwierdzenie, że jest on pozytywnym doświadczeniem dla dawczyń. Nasi koordynatorzy dokładają wszelkich starań, aby proces przebiegał sprawnie, szybko i w przyjaznej atmosferze. Jeżeli byłaś już w programie dawstwa komórek jajowych w naszej klinice wypełnij po raz kolejny formularz wstępny. Wszystkie informacje na Twój temat muszą zostać uaktualnione, ponieważ mogą mieć znaczenie dla nowego procesu. Liczą się poprzednio podane informacje, ale także te, które uległy zmianom, jak np. urodzenie dziecka, operacja, zmiana pracy, miejsca zamieszkania, rozpoczęcie stosowania leków, rozpoznanie choroby czy dolegliwości itd. Wszystkie te aspekty będą przez nas rozpatrywane w procesie kwalifikacji. Następnie zostaniesz poinformowana czy udział w procesie będzie możliwy.

PAMIĘTAJ! Dla Twojego bezpieczeństwa musi minąć ok. 6 miesięcy od poprzedniej punkcji, abyśmy mogli ponownie pobrać komórki.

Chciałabym być dawczynią, ale  jestem w ciąży. Czy jest taka możliwość? Co powinnam zrobić? 

Jeśli jesteś aktualnie w ciąży nie możesz przystąpić do programu dawstwa komórek jajowych. Jest to podyktowane ważnymi względami medycznymi oraz bezpieczeństwem Twoim i Twojego dziecka. Pamiętaj jednak, że decyzja odmowna dotyczy wyłącznie stanu ciąży. Po porodzie, jak najbardziej masz szansę pomóc i zostać dawczynią w naszej klinice. Po urodzeniu dziecka Twój organizm potrzebuje czasu, aby wrócić do stanu sprzed ciąży. Dlatego też zalecamy, aby zgłoszenie wysłać po całkowitym zakończeniu okresu połogu, kiedy ponownie zaczniesz miesiączkować (min. 3 regularne cykle/ prawidłowa miesiączka) lub 3 miesiące po zakończeniu karmienia piersią. Przed wysłaniem formularza zastanów się również, czy będziesz miała możliwość zapewnienia opieki swojemu dziecku w czasie wizyt w klinice w ramach prowadzonego procesu. Czekamy na Ciebie!

Chciałabym być dawczynią, ale od dłuższego czasu stosuję tabletki antykoncepcyjne z powodu trądziku, czy to mnie dyskwalifikuje? 

To, że w momencie wysłania formularza zgłoszeniowego stosujesz pigułki antykoncepcyjne nie dyskwalifikuje Cię z udziału w programie dawstwa komórek jajowych. Zanim wyślesz formularz zastanów się jednak, czy będziesz gotowa odstawić tabletki na około miesiąc. Koordynator programu dawstwa poinformuje Cię, kiedy dokładnie to nastąpi. Ochrona antykoncepcyjna w tym czasie nie będzie zachowana. Jeżeli antykoncepcję hormonalną stosujesz z powodów medycznych, przed zgłoszeniem porozmawiaj o tym koniecznie ze swoim lekarzem prowadzącym.

Pamiętaj, aby w formularzu zgłoszeniowym uwzględnić wszystkie stosowane leki, również te stosowane w leczeniu trądziku

Jakie badania należy wykonać, aby zakwalifikować się do programu dawstwa oraz kto pokrywa ich koszty?

Kandydatka na dawczynię komórek jajowych musi wykonać następujące badania: 

 • badanie AMH
 • badania hormonalne FSH i LH
 • oznaczenie grupy krwi i czynnika Rh
 • badanie w kierunku HIV, WZW typu B i C oraz kiły
 • badanie w kierunku infekcji cytomegalią i chlamydią
 • kariotyp - badanie obecności mutacji CFTR
 • ewentualnie cytologia i wymazy

Koszty wszystkich badań pokrywa Klinika Gyncentrum.

Czy będąc dawczynią pozostaję anonimowa?

Tak, dawczyni komórek jajowych pozostaje w pełni anonimowa. 

Czy istnieją skutki uboczne oddania komórek jajowych?

Oddanie komórek jajowych jest procedurą w pełni bezpieczną. Bezpośrednio po zabiegu pobrania komórek jajowych mogą jedynie wystąpić obrzmienia i bóle podbrzusza, infekcje, krótkotrwałe mdłości, które u zdrowej kobiety praktycznie nie występują. Oddanie komórek jajowych nie wpływa także w żaden sposób na płodność dawczyni. Nie musi się zatem obawiać, że w przyszłości z tego powodu będzie miała problemy z zajściem w ciążę.

Czy mogę dowiedzieć się, kto adoptował moje komórki jajowe? 

Tak jak dawczynie, również pary adoptujące komórki jajowe pozostają anonimowe. Nie ma zatem możliwości, aby klinika udzieliła informacji, kto adoptował Pani komórki jajowe.

Jak wygląda zabieg pobrania komórek jajowych? 

Komórki jajowe pobierane są drogą przezpochwową. Procedura odbywa się w znieczuleniu krótkotrwałym dożylnym. Po zabiegu, przez około 2 godziny, dawczyni pozostaje w klinice na obserwacji, a następnie może wrócić do domu. 

Czy dawczynią może zostać osoba, która jeszcze nie rodziła? 

Tak, posiadanie potomstwa nie jest konieczne, ale mile widziane.

Byłam wcześniej dawczynią komórek jajowych, czy mogę nią zostać ponownie? 

Tak. Nie ma przeciwskazań, aby kolejny raz zostać dawczynią komórek jajowych. PAMIĘTAJ! Dla Twojego bezpieczeństwa musi minąć ok. 6 miesięcy od poprzedniej punkcji, abyśmy mogli ponownie pobrać komórki.

Ile razy można oddać komórki jajowe? 

W Gyncentrum dopuszcza się maksymalnie trzykrotne oddanie komórek jajowych przez jedną dawczynię. 

Czy oddanie komórek jajowych wpływa na płodność dawczyni?

Nie, oddanie komórek jajowych nie wpływa na płodność kobiety. Nie zmniejsza też szansy na posiadanie własnego potomstwa w przyszłości.

Czy istnieją skutki uboczne oddania komórek jajowych? 

Oddanie komórek jajowych jest procedurą w pełni bezpieczną. Bezpośrednio po zabiegu pobrania komórek jajowych mogą jedynie wystąpić obrzmienia i bóle podbrzusza, infekcje, krótkotrwałe mdłości, które u zdrowej kobiety praktycznie nie występują. Oddanie komórek jajowych nie wpływa także w żaden sposób na płodność dawczyni. Nie musi się zatem obawiać, że w przyszłości z tego powodu będzie miała problemy z zajściem w ciążę. 

Jak przebiega procedura stymulacji hormonalnej i kto pokrywa koszty zakupu leków do stymulacji? 

Stymulacja hormonalna polega na iniekcjach podskórnych preparatów hormonalnych przez okres około 2 tygodni. Po około 6 dniach stosowania leków dawczyni zgłasza się na pierwszą wizytę kontrolną. Podczas tej wizyty wykonywane jest badanie USG. Kolejne kontrole wykonywane są w zależności od potrzeby w odstępach 2-4 dniowych, aż do momentu punkcji, czyli pobrania komórek jajowych. Koszty zakupu leków do stymulacji hormonalnej pokrywa Klinika Gyncentrum.

Jak wygląda zabieg pobrania komórek jajowych?

Komórki jajowe pobierane są drogą przezpochwową w znieczuleniu krótkotrwałym dożylnym. Po zabiegu, przez około 2 godziny, dawczyni pozostaje w klinice na obserwacji, a następnie może wrócić do domu. 

Co dzieje się z pobranymi komórkami jajowymi?

Komórki jajowe są poddawane procedurze in vitro w tym samym dniu lub zamrażane i przechowywane w Banku Komórek Jajowych Gyncentrum.

 

Chcesz zostać dawczynią komórek jajowych, zgłoś się do Gyncentrum

 • Dawstwo komórek jajowych Katowice
  ul. Żelazna 1
  tel. 32 506 57 77
  e-mail:info@gyncentrum.pl
   
 • Dawstwo komórek jajowych Kraków
  ul. Mehoffera 10
  tel. 12 306 73 77
  e-mail:infokrakow@gyncentrum.pl
   
 • Dawstwo komórek jajowych Bielsko-Biała
  ul. Sobieskiego 89/49
  tel. 32 506 57 77
  e-mail: infobielsko@gyncentrum.pl
   
 • Dawstwo komórek jajowych Częstochowa
  ul. Kozielewskiego 9
  tel. 32 506 57 77
  e-mail: infoczestochowa@gyncentrum.pl
00 48 608 767 231 office@gyncentrum.pl Gyncentrum on Facebook