00 48 608 767 231 office@gyncentrum.pl Gyncentrum on Facebook
E-mail

Gyncentrum

E-mail

info@gyncentrum.pl

Telefon

32 506 57 77

Cierpisz na mięśniaki macicy? Skontaktuj się z nami.

Dokucza Ci ból podbrzusza i okolic krzyża? Do tego Twoje miesiączki są nieregularne i obfite? Przyczyną tych dolegliwości mogą być mięśniaki macicy. Jak pokazują badania, to ginekologiczny problem, który może dotyczyć nawet co piątej kobiety po 35. roku życia i co drugiej miesiączkującej 50-latki. Czym są mięśniaki, jak się objawiają? Czy można je wyleczyć?


Skontaktuj się z nami!
570 920 820
promocjazdrowia@gyncentrum.pl
Katowice, ul. Żelazna 1

 


 

 

Czym są mięśniaki macicy?

Mięśniaki macicy są najpowszechniej występującymi nowotworami łagodnymi, zbudowanymi z mięśni gładkich i tkanki łącznej. Występują u około 20-50% kobiet i zwykle nie dają objawów. Około 30% kobiet z macicą mięśniakowatą skarży się na dolegliwości związane z  krwawieniem lub  uciskiem miednicy mniejszej.

Mięśniaki są guzami estrogenozależnymi, a ich tkanka zawiera więcej receptorów estrogenowych i progesteronowych niż prawidłowa błona mięśniowa macicy. Guzy te zwykle przyjmują okrągły kształt i rosną wolno, mogą osiągnąć różne rozmiary: od kilku milimetrów do nawet ok. 30 centymetrów. Mięśniaki mogą występować zarówno pojedynczo jak i wieloogniskowo. Ich pojawienie się jest zależne od wielu czynników, m.in.: predyspozycji genetycznych, współistnienia nadwagi i otyłości oraz zaburzeń hormonalnych.

 

Jakie są objawy mięśniaków?

W przypadku 20-50% pacjentek, mięśniaki nie dają żadnych objawów chorobowych oraz nie wymagają leczenia. Zalecana jest jedynie regularna kontrola ginekologiczna. W przypadku dużych mięśniaków, typowymi objawami klinicznymi są m.in. obfite oraz bolesne krwawienia miesiączkowe, bolesne współżycie, częste stany zapalne pochwy, częste oddawanie moczu, powiększenie brzucha, dyskomfort i ból w miednicy mniejszej oraz zaburzenia płodności (w tym poronienia).

Powyższe objawy mogą występować jednocześnie lub pojedynczo. Wiąże się to z wielkością, liczbą oraz umiejscowieniem mięśniaka.

 

Jak leczy się mięśniaki macicy?

Regularne badania ginekologiczne oraz wykonywanie przynajmniej raz w roku USG pozwalają na wykrycie choroby, a współczesna medycyna oferuje pacjentkom różne metody leczenia. Mięśniaki dające objawy kliniczne, takie jak: bóle i ucisk w podbrzuszu i obfite krwawienia powinny być leczone. Stosuje się tutaj najczęściej terapię hormonalną w celu zatrzymania krwawienia, wkładki domaciczne z gestagenami, jak również leczenie operacyjne polegające na usunięciu mięśniaków różnymi technikami.

Cierpisz na mięśniaki macicy? Skontaktuj się z nami i dowiedz się, czy kwalifikujesz się do bezpłatnego leczenia w poradni ginekologicznej Gyncentrum.

 

 

00 48 608 767 231 office@gyncentrum.pl Gyncentrum on Facebook