Diagnostyka niepłodności Article · 1 maja 2020

Wirusy, bakterie, pasożyty – jak infekcje intymne wpływają na płodność u mężczyzn?

Jesteś aktywny seksualnie? Zdarzyło Ci się uprawiać seks bez zabezpieczenia? Jeśli odpowiedź na któreś z tych pytań brzmi: „TAK”, to musisz wiedzieć, że jesteś narażony na choroby przenoszone drogą płciową. Dowiedz się, jak infekcje intymne wpływają na płodność mężczyzny.

Wirusy, bakterie, pasożyty – jak infekcje intymne wpływają na płodność u mężczyzn?

Jesteś aktywny seksualnie? Zdarzyło Ci się uprawiać seks bez zabezpieczenia? Jeśli odpowiedź na któreś z tych pytań brzmi: „TAK”, to musisz wiedzieć, że jesteś narażony na choroby przenoszone drogą płciową (choroby weneryczne). Większość z nich przebiega bezobjawowo. Atakują znienacka i przez długi czas nie zdradzają swojego istnienia. Niestety nieleczone infekcje intymne są groźne dla zdrowia mężczyzny, a nawet mogą prowadzić do niepłodności.

 

Na szczęście patogeny odpowiedzialne za choroby weneryczne, w tym wirusy, bakterie, grzyby czy pasożyty – zostawiają po sobie ślad w postaci materiału genetycznego, który potrafimy wychwycić przy pomocy nowoczesnych testów DNA. Więcej na temat wpływu infekcji intymnych na płodność mężczyzny i sposobów ich diagnozowania dowiesz się z naszego najnowszego artykułu.

 

Jak drobnoustroje odpowiedzialne za infekcje intymne dostają się do organizmu mężczyzny?

 

Mężczyzna najczęściej zaraża się poprzez niezabezpieczony stosunek seksualny. Patogeny mogą przedostać się również do jego organizmu przez uszkodzoną błonę śluzową pod napletkiem. Dlatego do zakażenia dochodzi często na skutek otarć czy niewielkich urazów powstałych podczas stosunku. Ryzyko „złapania” infekcji intymnej wzrasta, jeśli mężczyzna ma wiele partnerek seksualnych, ale współżycie wyłącznie z jedną kobietą nie wyklucza możliwości zarażenia, choć oczywiście znacznie ją minimalizuje.

 

Pieczenie przy oddawaniu moczu i wyciek z cewki moczowej….

 

To najczęstsze objawy chorób przenoszonych drogą płciową. Zaniepokoić Cię powinny również takie dolegliwości, jak ból, pieczenie czy świąd narządów płciowych oraz wszelkie zmiany skórne w ich obrębie (zaczerwienienie, wysypka, wypełnione płynem pęcherzyki, owrzodzenia). O tym, że do Twojego organizmu mogły dostać się drobnoustroje świadczyć będzie również ból w podbrzuszu i podczas stosunku, wyciek wydzieliny z penisa czy powiększenie pachwinowych węzłów chłonnych. No dobrze, przejdźmy teraz do krótkiego omówienia najpopularniejszych chorób przenoszonych drogą płciową.

 

dobry urolog katowice częstochowa kraków

 

 

Kiła – najczęstsza choroba weneryczna w naszej populacji

 

Jest to choroba pochodzenia bakteryjnego, wywołana przez krętek blady, czyli Treponema pallidum. Pierwsze jej objawy pojawiają się po ok. 3 tygodniach od zarażenia. Narządy płciowe mężczyzny pokrywają się niebolesnym owrzodzeniem, które znika po mniej więcej 6. tygodniach. Nie oznacza to jednak, że zakażony mężczyzna „cudownie ozdrowiał”. Wręcz przeciwnie! Choroba dalej postępuje, stając się jeszcze bardziej niebezpieczna. Dlatego wczesna diagnostyka i leczenie kiły są niezmiernie ważne.

 

Rzeżączka – choroba bakteryjna prowadząca do groźnych powikłań

 

Wywołują ją dwoinki rzeżączki (Neisseria gonorrhoeae). Choroba rozwija się stosunkowo szybko. Pierwsze objawy, w postaci bardzo obfitego, ropnego wycieku z cewki moczowej oraz silnego pieczenia podczas oddawania moczu, mężczyzna może zaobserwować już po kilku dniach od zarażenia. Niestety powikłania po nieleczonej rzeżączce są często bardzo poważne. Jeśli zainfekowany mężczyzna nie podda się leczeniu, grozi mu zapalenie najądrzy, prostaty, zapalenie stawów, opon mózgowych oraz niepłodność.

 

Chlamydia Trachomatis – przyczyną ostrego zapalenia najądrza

 

Chlamydioza to choroba o podłożu bakteryjnym, wywołana przez bakterię Chlamydia Trachomatis. Mężczyzna zaraża się nią poprzez kontakt seksualny z chorą osobą albo używając jej przyborów toaletowych, np. ręcznika. Chlamydioza daje objawy podobne do rzeżączki, są one jednak mniej nasilone. Bywa, że infekcja przebiega zupełnie bezobjawowo, co nie oznacza, że nie pociąga za sobą żadnych konsekwencji zdrowotnych. Zakażenie Chlamydią prowadzi do ostrego zapalenia cewki moczowej, którego powikłaniem może być ostre zapalenie najądrzy. To z kolei prowadzi do całkowitej lub częściowej niedrożności kanalików wyprowadzających nasienie, co skutkuje obniżeniem płodności u mężczyzny.

 

Mycoplasma genitalium / hominis – kolejna groźna bakteria

 

Mycoplasma genitalium / hominis objawia się tak jak wiele innych chorób wenerycznych – śluzowym, wodnistym lub ropnym wyciekiem z cewki moczowej oraz pieczeniem i bólem podczas oddawania moczu. Ale może przebiegać też zupełnie bezobjawowo. Nieleczona mycoplasma u mężczyzny, podobnie jak wspomniana wyżej chlamydia, może prowadzić do zapalenia najądrzy, gruczołu krokowego oraz upośledzić jego płodność.

 

Ureaplasma urealyticum/parvum – zarazisz się nią na różne sposoby

 

Ureaplasma urealyticum / parvum jest bakterią przenoszącą się z kobiety na mężczyznę (lub odwrotnie) nie tylko drogą kontaktów seksualnych. Zarazić się nią możemy również przez ślinę oraz krew. I pewnie dlatego ma ją aż 70% mężczyzn i taki sam procent kobiet. Objawy ureaplasmy są typowe dla infekcji układu moczowo-płciowego. Z cewki moczowej wycieka śluzowa, wodnista lub ropna wydzielina, a podczas oddawania moczu mężczyzna odczuwa ból i pieczenie. Nieleczona Ureaplasma urealyticum może prowadzić do wielu powikłań oraz utrudnić mężczyźnie poczęcie dziecka.

 

Opryszczka narządów płciowych – czyli groźny wirus HSV

 

Opryszczka narządów płciowych jest chorobą wirusową, wywołaną przez wirus HSV typu 2. Objawia się przede wszystkim obecnością zmian skórnych na narządach płciowych – owrzodzeń i pęcherzy wypełnionych surowiczym płynem. Dodatkowo mogą pojawić się również bóle głowy, osłabienie i gorączka. Osoba zainfekowana opryszczą narządów płciowych zaraża partnera zarówno w okresie objawowym, jak i przed wystąpieniem pierwszych zmian skórnych.

 

Wszawica łonowa – strzeż się tego pasożyta!

 

Wszawica łonowa to pasożyt bytujący m.in na włosach łonowych. Głównym objawem zakażenia jest świąd okolic intymnych. Do infekcji dochodzi albo poprzez kontakt seksualny z zarażoną osobą, albo poprzez kontakt z jej ubraniem, pościelą czy ręcznikiem.

 

Badania DNA – ważny element diagnostyki chorób przenoszonych drogą płciową

 

Jeśli kiedykolwiek zauważysz u siebie objawy infekcji intymnej, powinieneś niezwłocznie udać się do specjalisty. Lekarz już na podstawie wywiadu medycznego i wstępnych oględzin narządów płciowych może wysnuć podejrzenie, jaki to rodzaj infekcji. Aby potwierdzić diagnozę, może zaproponować również badania DNA. Zapewne zastanawiasz się, jaką rolę odgrywają one w diagnostyce infekcji intymnych. Otóż najnowocześniejsze testy genetyczne, wykonane metodą PCR, wykrywają DNA wirusa, bakterii czy pasożyta obecnego w organizmie badanej osoby. W ten sposób jesteśmy w stanie szybko namierzyć „intruza” i wdrożyć odpowiednie leczenie.

 

chlamydia ureaplasma mycoplasma badania pcr cena katowice bielsko-biała częstochowa kraków

 

 

Mężczyzno! Oto jak możesz się chronić przed infekcjami narządów płciowych!

 

Jeśli chodzi o zapobieganie infekcjom intymnym, podstawę stanowi oczywiście odpowiednia higiena. Zwykle mydło najlepiej zastąpić jednak specjalnym żelem do higieny intymnej. Tak! Panowie też mogą, a nawet powinni ich używać. Składniki zawarte w takim żelu działają antybakteryjnie i chronią przed podrażnieniami. Miejscom intymnym warto zapewnić też odpowiedni przewiew. Luźne, bawełniane bokserki będą dużo lepszym rozwiązaniem niż obcisłe slipy. Na koniec warto wspomnieć o tym, co chyba oczywiste. Jedną z najskuteczniejszych metod ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową jest używanie prezerwatyw. Choć nie chronią one w 100%, to jednak z znacznym stopniu ograniczają ryzyko infekcji. Pamiętaj o tym za każdym razem, gdy podejmujesz z kimś współżycie.

Obserwuj nas
Tematyka
Diagnostyka niepłodności