Leczenie niepłodności Article · 7 lutego 2019

Więcej niż ginekolog

Mijają kolejne miesiące, a my wciąż nie możemy doczekać się potomstwa. Choć niemal każdy wie, że w takiej sytuacji należy zasięgnąć porady lekarskiej, o wiele trudniej określić nam, kiedy należy to zrobić i do jakiego lekarza się zwrócić o pomoc.

Więcej niż ginekolog

Kiedy i dlaczego warto udać się do lekarza, który specjalizuje się w leczeniu niepłodności?
Kochamy się, współżyjemy bez zabezpieczeń. Mijają kolejne miesiące a mimo to wciąż nie możemy doczekać się potomstwa. Choć niemal każdy wie, że w takiej sytuacji należy zasięgnąć porady lekarskiej, o wiele trudniej określić nam, kiedy należy to zrobić i do jakiego lekarza się zwrócić o pomoc.

 

Kiedy zacząć się martwić?

 

Statystycznie w ciągu roku regularnego współżycia bez zabezpieczeń 85 proc. par płodzi dziecko. Jeśli do tego nie dojdzie, należy udać się do lekarza. Kobiety, które ukończyły 35 lat, powinny reagować szybciej – już po pół roku. Bo choć starość znacznie się dziś posunęła w latach, a u wielu kobiet po 50 roku życia, trudno dziś dojrzeć pomarszczoną skórę czy zdeformowaną  sylwetkę, system rozrodczy zdaje się tego nie przyjmować do wiadomości i działa według starego zegara biologicznego. Tymczasem coraz więcej współczesnych kobiet, zachęcona pozornie dłuższą młodością odkłada w czasie macierzyństwo i w ogóle zakładanie rodziny.

 

Wcześniej powinny też zasięgnąć porady lekarskiej kobiety, które nieregularnie miesiączkują lub miały stany zapalne w obrębie jamy brzusznej i narządów rodnych.

 

Do kogo po pomoc?

 

To oczywiste, że w pierwszej kolejności przychodzi nam na myśl ginekolog. I słusznie, ponieważ ginekolog w tym przypadku jest kimś w rodzaju lekarza pierwszego kontaktu i tak naprawdę, w wielu przypadkach potrafi pomóc. Na wizytę powinni jednak iść oboje partnerzy, bo problem dotyczy nie tylko kobiety, lecz pary.  Lekarz przeprowadzi wywiad medyczny, zleci odpowiednie badania a potem – jeśli ma takie możliwości – przeprowadzi badanie USG. Ginekolog może pomóc  jeśli przyczyną niepłodności są niedrożne jajowody, mięśniaki, torbiele jajników, zaburzenia owulacji, np.w przebiegu zespołu policystycznych jajników.  W ostatnim przypadku może pomóc kuracja hormonalna w dwóch pierwszych konieczny jest zabieg ginekologiczny. Trzeba jednak pamiętać aby wybrać ginekologa, który już ma doświadczenie w pomaganiu niepłodnym parom i jest na bieżąco z najnowszą wiedzą medyczną. Zdarza się bowiem, że lekarz, mimo ogromnego doświadczenia ma przestarzałą wiedzę i może zdiagnozować bezpłodność u kogoś  kto dla specjalisty w tej dziedzinie jest tylko niepłodny. A różnica między bezpłodnością a niepłodnością jest taka, że bezpłodność jest nieodwracalna, natomiast w drugim przypadku można pomóc, pod warunkiem, że zajmie się tym odpowiedni specjalista.

 

Gdy ginekolog nie może pomóc

 

W przypadkach trudnych czy nawet takich, które wydają się innym beznadziejne, pomóc mogą tylko kliniki leczenia niepłodności. Niektórzy ginekolodzy sami kierują tam swoje pacjentki i ich mężów. Czasem pacjentki same muszą podjąć decyzję o tym, żeby się udać  do specjalistycznej kliniki. Kim jest specjalista w leczeniu niepłodności? W większości są to ginekolodzy, jednak sama wiedza ginekologiczna tu nie wystarcza. Lekarz specjalizujący się w leczeniu niepłodności musi mieć też sporą więdzę z zakresu endokrynologii, andrologii, urologii czy immunologii. Dlaczego? Ponieważ ginekolog może rozwiązać problem, kiedy przyczyna niepłodności leży po stronie kobiety. Gdy problem jest u mężczyzny, a takich przypadków jest coraz więcej, potrzebny jest androlog. Androlog to dla mężczyzny odpowiednik ginekologa.  Zdarza się, że za niepowodzenia w próbach poczęcia dziecka odpowiedzialny jest nasz własny system immunologiczny. Może to dotyczyć zarówno kobiety, jak i mężczyzny. Wówczas potrzebna jest porada immunologa.

 

Dlatego wielu lekarzy, specjalizujących się w leczeniu niepłodności ma po dwie specjalizacje i do tego sporą wiedzę także z innych dziedzin. Leczenie wymaga tu bowiem szeregu skoordynowanych działań na wielu płaszczyznach.

 

Jak wybrać klinikę?

 

Specjalistyczne kliniki rozrodu, oprócz wspomnianych już specjalistów zatrudniają też genetyków, urologów, endokrynologów, a nawet psychologów, ponieważ niepłodność może być też wynikiem naszych wewnętrznych blokad czy stresów.

 

Wielu z tych specjalistów wciąż brakuje na rynku i poza specjalistycznymi klinikami dostęp do nich jest utrudniony. A nad ich pracą czuwa ginekolog, specjalista leczenia niepłodności, który musi wiedzieć, którzy z tych lekarzy okażą się w danym przypadku pomocni. Taki specjalista w zakresie rozrodu nie tylko musi być na bieżąco z najnowszą wiedzą w zakresie leczenia niepłodności ale powinien też umieć jak najszybciej zastosować ją w praktyce.

 

Istotny jest też fakt, że kliniki leczenia niepłodności mają profesjonalne laboratoria, wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt i kompetentnych ludzi do ich obsługi. To bardzo ważne, ponieważ często bywa tak, że badania nasienia robią laboratoria nie posiadające odpowiedniego do tego sprzętu ani wystarczająco kompetentnych pracowników.

 

W takich klinikach ciąża pacjentki to jeszcze nie sukces, ale zaledwie pierwszy wygrany etap, ponieważ pacjentka jest  pod opieką zespołu lekarskiego do rozwiązania, albo i dłużej. Dopiero wówczas, kiedy na świat przyjdzie zdrowy bobas z wysoką oceną w skali APGAR, można mówić o sukcesie.

 

Wybór odpowiedniej kliniki jest bardzo ważny, ponieważ zdiagnozowanie niepłodności i jej przyczyn a następnie leczenie, wymaga bardzo dużej, specjalistycznej wiedzy medycznej.  Najlepiej zaufać doświadczeniu i wybrać klinikę, która działa długo na rynku, to bowiem gwarantuje większe doświadczenie praktyczne i bogatszą wiedzę.

 

Bardzo ważna jest też liczba pacjentów i ilość wykonywanych rocznie procedur inseminacji. Im większa liczba zapłodnień, tym doskonalsza jest technika danego ośrodka. Dobra klinika powinna wykonywać co najmniej 200-300 cykli zapłodnienia pozaustrojowego rocznie. Dla porównania Gyncentrum przeprowadza rocznie tysiąc zapłodnień. Warto także sprawdzić certyfikaty danego ośrodka, są one bowiem dowodem jakości i sukcesów kliniki.

Obserwuj nas
Tematyka
Leczenie niepłodności