Planujesz ciążę po 35 roku życia? Musisz wiedzieć, że…

Ciężarna kobieta czyta książkę

Polki zachodzą w ciążę znacznie później niż dekadę temu. Statystycznie pierwsze dziecko rodzą w wieku 27-28 lat, ale też coraz częściej zostają matkami po trzydziestce, a nawet po czterdziestce. Nikogo nie dziwią kobiety, którym jest dane usłyszeć słowo „mama” w czwartej dekadzie swojego życia. Mówi się, że macierzyństwo w późnym wieku odmładza kobiety, wydłuża życie i przede wszystkim daje większą satysfakcję. Można się z tym zgadzać lub nie – to sprawa indywidualna. Trzymając się faktów, pamiętajmy, że wraz z wiekiem zmniejsza się płodność kobiety, co wiąże się z ryzykiem braku potomstwa… Dlatego, jeżeli odkładasz bycie mamą na później, zrób to świadomie i odpowiedzialnie!

Nie jesteś sama

Współczesne kobiety żyją szybko i intensywnie. Inwestują w siebie, zdobywają wykształcenie, podnoszą kwalifikacje i wspinają się po szczeblach kariery zawodowej. Dokładając do tego pasje, zainteresowania i życie towarzyskie, ciężko o jeszcze jeden element życiowej układanki, jakim jest macierzyństwo. „To jeszcze nie czas”- powtarzają panie wspominając o dziecku. „Nie mam odpowiedniego zaplecza finansowego, nie jestem pewna swojego partnera, muszę dojrzeć emocjonalnie” – to argumenty, które stoją za odkładaniem ciąży na później. Biologia jednak rządzi się swoimi prawami i reguluje kobiecą zdolność rozrodczą tak, aby priorytetem była prokreacja… Nie w tych czasach! Kobiety są silne i niezależne, wybierają dogodny dla siebie moment. Zaawansowane i skuteczne metody antykoncepcji, pomagają stymulować płodność zgodnie z oczekiwaniami. Późna ciąża ma zaletę, która kusi wiele kobiet. Mowa o świadomości i spełnieniu, które towarzyszą dojrzałemu macierzyństwu. Ponadto mamy 35+ są spokojniejsze i potrafią się „delektować” macierzyństwem bardziej aniżeli 25, które jednocześnie chcą w 100% poświęcić się dziecku oraz rozwoju osobistemu.

Odkładanie ciąży na później wiąże się z ryzykiem

Największym zagrożeniem, które wynika z odkładania macierzyństwa na później jest utrata płodności, a tym pozbawienie się szansy na bycie mamą. Dlatego w szczególności powinnaś dopilnować, aby ten „właściwy moment” nie przyszedł zbyt późno. Po 30 roku życia płodność kobiety znacząco spada i zmniejsza się prawdopodobieństwo implantacji embrionu. Ponadto, po 30 roku życia kobiecy organizm produkuje znacząco mniejsze ilości progesteronu.

Test płodności to podstawa

Zastanawiasz się, skąd dowiesz się o tym, że Twoja płodność przemija, albo wręcz przeciwnie – możesz spokojnie odłożyć macierzyństwo na później? Z pomocą przychodzi badanie stężenia AMH, czyli hormonu anty-Mülllerowskiego. Wynik badania pozwala precyzyjnie określić stan płodności kobiety oraz stan pęcherzyków jajnikowych. Badanie AMH powinny wykonać panie po 30. roku życia, a czasem zleca się je także kobietom po 20. roku życia. Wynika to z faktu, iż coraz młodsze kobiety mają problem z płodnością. Ocena rezerwy jajnikowej sygnalizuje problem przedwczesnego wygasania czynności jajników oraz pozwala przewidzieć moment wejścia w okres menopauzy. Badanie wykonuje się z krwi, a w Klinice Gyncentrum na wynik czeka się 20 min. Więcej o badaniu przeczytasz tutaj: http://www.gyncentrum.pl/blog/pl/amh-nowoczesny-parametr-kontroli-plodnosci. Jeżeli wynik badania wskazuje na to, że Twoja rezerwa jajnikowa wygasa, a Ty planujesz macierzyństwo, należy podjąć konkretne kroki w celu poprawy płodności.

Możesz zabezpieczyć swoją płodność

…poprzez zamrożenie komórek jajowych. Jeżeli masz 30 lat bądź więcej i bardzo chcesz zostać mamą, ale w tym momencie z różnych względów nie chcesz lub nie możesz zajść w ciążę, warto pomyśleć o krioprezerwacji. W Polsce przybywa kobiet, które decydują się na tę metodę zabezpieczenia płodności. Najczęściej to młode mężatki, ale także singielki, świadomie myślące o przyszłym macierzyństwie. To również rozwiązanie zabezpieczające płodność u Pań, które są w grupie ryzyka chorób nowotworowych. Jeżeli obawiasz się choroby, bądź w twojej rodzinie istnieje obciążenie, warto zainteresować się tematyką Oncofertility. Leczenie nowotworów - chemio i radioterapia negatywnie wpływają na kobiecą płodność. Często dochodzi do uszkodzenia struktury jajników, a w konsekwencji do wyniszczenia rezerwy komórek jajowych. By móc cieszyć się macierzyństwem po zakończonej terapii, ginekolodzy zalecają krioprezerwację płodności, nawet bardzo młodym kobietom.

In vitro z komórką dawczyni to nowa nadzieja na macierzyństwo

A co z kobietami, które nie zdążyły zamrozić swoich komórek jajowych? Ratunkiem i nadzieją są banki gamet. Skorzystanie z komórek jajowych anonimowej dawczyni to często jedyna i ostatnia szansa na macierzyństwo. Dlatego, jeżeli masz za sobą lata starań o dziecko, a nawet nieudane próby in vitro, możesz wziąć pod uwagę jeszcze tę opcję. Więcej dowiesz się na http://www.gyncentrum.pl/in-vitro-z-komorkami-dawczyni.

Późne ciąże wymagają specjalistycznych badań

Udało się! Jesteś w ciąży i przepełnia Cię radość. Natomiast dla bezpieczeństwa swojego i dziecka ginekolog z pewnością zaleci Ci szczególną ostrożność oraz szereg badań. Dlaczego? Późna ciąża, jest z medycznego punktu widzenia ciążą wysokiego ryzyka. Zwiększa się wówczas ryzyko poronienia i wystąpienia wad płodu. Ponadto, późne ciąże są często wiążą się z wystąpieniem zatrucia ciążowego, cukrzycy, nadmiernej otyłości i nietolerancji węglowodanów. Nierzadko dochodzi do chorób nerek, układu krążenia czy nadciśnienie tętnicze. Dlatego tak ważne jest, abyś pozostała pod stałą kontrola lekarza.

Badania zalecane dla ciężarnej powyżej 35. roku życia:

  • Nieinwazyjne badania genetyczne (USG i test PAPP-A między 11. a 13. tygodniem ciąży).
  • W przypadku wątpliwego wyniku, ciężarna powinna wykonać amniopunkcję, czyli analizę płynu owodniowego.

Późne macierzyństwo jest w modzie. Pochwalają je psychologowie, innego zdania są ginekolodzy. Wiele kobiet, które przeoczyły swój moment na zajście w ciążę, przekazałoby swoim koleżankom dobre rady… Kluczową z nich pewnie byłaby ta, abyś upewniła się, czy na pewno możesz odkładać rolę mamy na później.

Jeżeli masz wątpliwości lub pytania skontaktuj się z nami.
Zadzwoń: 32 506 57 77
Napisz: info@gyncentrum.pl


Konsultacja merytoryczna:

example dr n. med. Wioletta Rozmus-Warcholińska
Ginekolog i położnik, perinatolog
Specjalista Gyncentrum w zakresie diagnostyki prenatalnej. Członek Międzynarodowego Towarzystwa Ultrasonografii w Położnictwie i Ginekologii, londyńskiej Fundacja Medycyny Płodu oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego.