Leczenie niepłodności Article · 16 sierpnia 2019

Operacyjne leczenie niepłodności u kobiet

Problem z płodnością ma już ok. 15% par w Polsce. Na szczęście współczesna medycyna potrafi mu zaradzić, proponując niepłodnym parom skuteczne metody leczenia. Bywa, że kobieta musi poddać się operacji.

Operacyjne leczenie niepłodności u kobiet

Problem z płodnością ma już ok. 15% par w Polsce. Na szczęście współczesna medycyna w coraz większym stopniu potrafi mu zaradzić, proponując niepłodnym parom różne skuteczne metody leczenia. Bywa, że kobieta musi poddać się operacji, aby mieć szansę na zajście w ciążę i urodzenie zdrowego dziecka.

 

Ma to miejsce np. wtedy, gdy występują u niej nieprawidłowości w obrębie macicy lub jajowodów. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, jak wygląda operacyjne leczenie niepłodności żeńskiej.

 

Histeroskopia – skuteczna metoda leczenia mięśniaków, polipów i przegrody macicy

 

Histeroskopia jest zabiegiem z zakresu chirurgii małoinwazyjnej. Urządzenie, zwane histeroskopem, ma wbudowaną specjalną kamerkę, dzięki której lekarz może bardzo dokładnie obejrzeć wnętrze macicy. Histeroskopię zabiegową stosuje się w leczeniu różnych stanów chorobowych, w tym mięśniaków macicy, polipów, zrostów czy przegrody macicy. W czasie histeroskopii istnieje również możliwość pobrania materiału do badania histopatologicznego.

 

Laparoskopia ginekologiczna

 

Laparoskopia ginekologiczna jest kolejną małoinwazyjną metodą diagnostyczno-zabiegową, pozwalającą na dokładną ocenę oraz leczenie schorzeń kobiecych narządów rodnych. Wachlarz możliwości jakie daje nowoczesna laparoskopia jest bardzo szeroki. Za pomocą tego urządzenia możemy dziś z powodzeniem usuwać ogniska endometriozy, zrosty w miednicy mniejszej również w okolicy jajowodów. Laparoskopia ginekologiczna umożliwia także  wycinanie torbieli, guzków i mięśniaków macicy. Nie wymaga też otwierania jamy brzusznej, dzięki czemu pacjentka dużo szybciej dochodzi do siebie po zabiegu. Wykonywany jest on w znieczuleniu ogólnym. Warto też dodać, że nacięcia wykonywane przez lekarza mają nie więcej niż 10 mm. Pacjentka nie musi się więc martwić, że po zabiegu zostaną jej nieestetyczne blizny.

 

Operacyjne leczenie mięśniaków macicy

 

Mięśniaki macicy są niezłośliwą formą nowotworu macicy, bardzo powszechną wśród kobiet w wieku rozrodczym. Mają one postać guzów o różnej wielkości i okrągłym kształcie. Występują pojedynczo albo w grupach i bardzo często nie dają o sobie znać w żaden sposób. Jedynie 30% kobiet odczuwa pewne dolegliwości – w postaci obfitych i bolesnych miesiączek, bólów  brzucha czy częstego oddawanie moczu. Duże mięśniaki, zwłaszcza te, które osiągnęły powyżej 4 cm, mogą też niestety zaburzyć płodność i dlatego powinny być wycinane. Obecnie robi się to przy pomocy metod małoinwazyjnych, w tym wspomnianej histeroskopii i laparoskopii ginekologicznej.

 

Operacyjne leczenie patologii w obrębie jajowodów

 

Operacyjną korekcję jajowodów wykonuje przede wszystkim u kobiet z drożnymi jajowodami, u których stwierdzono zrosty błoniaste lub drobne nieprawidłowości w strzępkach jajowodów. Zwężenie lub pogrubienie jajowodu również będzie wskazaniem do leczenia operacyjnego. Tego typu patologie w obrębie kobiecych narządów rodnych koryguje się dziś za pomocą histeroskopii.

 

Operacyjne leczenie macicy przegrodzonej

 

Z przegrodą macicy mamy do czynienia wtedy, gdy fragment tkanki dzieli macicę na dwie części, przy czym taka przegroda może być częściowa lub całkowita. W pierwszym przypadku jedynie w pewnym stopniu sięga ona od dna do światła jamy macicy. W drugim przypadku przegroda przebiega przez całą jamę macicy  – od dna, po kanał szyjki, aż do ujścia zewnętrznego – dzieląc światło macicy na dwie części. Przegrodę macicy usuwa się metodą histeroskopową, często połączoną z laparoskopią ginekologiczną. Zabieg ten zalecany jest przede wszystkim kobietom zmagającym się z nawykowymi poronieniami, przedwczesnymi porodami, bólem podczas stosunku oraz menstruacji.

 

Operacyjne leczenie endometriozy

 

Endometrioza jest chorobą polegającą na powstawaniu ognisk endometrium poza jamą macicy. Nieleczona może bardzo obniżyć komfort życia kobiety, powodując silne bóle podbrzusza podczas miesiączki, bolesne stosunki płciowe oraz przyczyniając się do niepłodności. Ogniska endometriozy wraz z ewentualnymi zrostami usuwa się laparoskopowo. Za najlepsze narzędzie służące do niszczenia ognisk endometriozy uznaje się obecnie nóż plazmowy. Pozwala on na bardzo precyzyjnie usunięcie zmian endometrialnych i wiąże się z mniejszym ryzykiem uszkodzenia rezerwy jajnikowej. Jest to możliwe, ponieważ w tym przypadku zamiast skalpela używa się strumienia plazmy. Operacyjne leczenie endometriozy pozwala przywrócić prawidłową strukturę macicy, uwalniając ją od powstałych guzów oraz zrostów.

 

Jak dotąd naukowcom nie udało się znaleźć związku pomiędzy występowaniem niewielkich polipów endometrialnych a niepłodnością. Dlatego nie zaleca się ich usuwania, chyba, że zostały stwierdzone jeszcze przed rozpoczęciem leczenia niepłodności lub gdy leczenie nie przynosi rezultatu. Nie zaleca się również usuwania torbieli endometrialnch jajników o średnicy do 3 cm. Dlaczego? Ponieważ nie wpływa to w znaczący sposób na poprawę płodności kobiety. Jej potencjał rozrodczy może się nawet obniżyć po przeprowadzonym zabiegu.

 

Operacyjne leczenie zespołu policystycznych jajników

 

Zespół policystycznych jajników jest jedną z najczęstszych chorób endokrynologicznych wśród kobiet w wieku rozrodczym, dotyczy nawet 12% pań. Zespołowi policystycznych jajników towarzyszą różne objawy, m.in. zaburzenia miesiączkowania, zaburzenia płodności, problemy z cerą (trądzik), otyłość, nadmierne owłosienie ciała czy wypadanie włosów. Na czym polega ta choroba? W momencie urodzenia jajniki dziewczynki wyposażone są w nawet w 2 miliony pęcherzyków. W trakcie pojedynczego cyklu wiele z nich dojrzewa, jednak tylko jeden staje się pęcherzykiem dominującym, czyli pęcherzykiem Graffa. To właśnie z niego uwalnia się komórka jajowa gotowa do zapłodnienia. Pozostałe pęcherzyki zanikają.

 

U kobiety chorej na zespół policystysycznych jajników cały ten proces przebiega jednak zupełnie inaczej. Żaden z pęcherzyków nie dojrzewa do postaci dominującego. Zamiast tego w jajniku gromadzi się wiele niedojrzałych pęcherzyków, które tworzą małe cysty. W dodatku wytwarzają one nadmierne ilości androgenów, czyli męskich hormonów płciowych. Cykle miesiączkowe kobiet z PCOS są często bezowulacyjne, przez co chore mogą mieć problem z poczęciem dziecka. W takim przypadku przeprowadza się stymulację jajeczkowania. Jeśli organizm nie zareaguje na taką terapię, kobiecie proponuje się leczenie laparoskopowe.

Obserwuj nas
Tematyka
Leczenie niepłodności