Diagnostyka niepłodności Article · 25 maja 2018

Nikotyna a płodność

Jak bardzo tytoń i związki chemiczne zawarte w papierosach Wam szkodzą? Jak mogą wpłynąć na przebieg ciąży i zdrowie dziecka?

Nikotyna a płodność

„Rzucę palenie, jak zobaczę dwie kreski na teście!” O ile… w ogóle zajdziesz w ciążę. Bo, o czym napiszemy poniżej, PALENIE NEGATYWNIE WPŁYWA NA PŁODNOŚĆ. Pewnie wiesz, bo to temat często poruszany i komentowany. Palenie w czasie ciąży szkodzi nienarodzonemu dziecku. Zdecydowanie mniej uwagi poświęca się komunikowaniu wpływu papierosów na potencjał rozrodczy. Zarówno żeński, jak i męski. Jak bardzo tytoń i związki chemiczne zawarte w papierosach Wam szkodzą? Jak mogą wpłynąć na przebieg ciąży i zdrowie dziecka?

 

Palaczu, czy wiesz co wkładasz do ust?

 

Dym papierosowy zawiera nikotynę oraz ok. 4 tysięcy substancji chemicznych, z których zdecydowana większość jest toksyczna, a 60 z nich ma właściwości rakotwórcze. Amoniak, cyjanowodór, smoła oraz metale ciężkie – nic dobrego! Nic, co wróży dobrze płodności, ale i dziecku… również temu, które jest dopiero planowane.

 

Pamiętaj! Palenie uszkadza DNA plemników, zwiększa ryzyko wystąpienia u dziecka wad wrodzonych czy choroby nowotworowej.

 

PAPIEROS W JEJ USTACH

 

Palenie papierosów jest passe! Czasy, kiedy kobieta z papierosem była symbolem pożądania czy wyrafinowanej elegancji dawno minęły. Wyraźna komunikacja negatywnego wpływu na ogólny stan zdrowia oraz wykluczenia prawne palaczy przyczyniły się do zaistnienia nowego trendu. Promuje się niepalenie! To z korzyścią dla kobiet, które planują zajście w ciążę! Jeżeli ciężko Ci zerwać z nałogiem i odkładasz ten moment do czasu, aż Twój ginekolog potwierdzi, że zostaniesz mamą, poniższe argumenty powinny Cię przekonać do rzucenia palenia już teraz.

 

Szkody „po całości”

 

Długotrwałe palenie papierosów daje się we znaki na wielu płaszczyznach. Zdrowia, zawartości portfela, zapachu, kondycji skóry i długiej listy chorób. Szczególnie w przypadku kobiet. Przyspieszenie procesu starzenia, nieświeży oddech, uśmiech i spojrzenie pozbawione błysku, to aspekty, które powinny skutecznie zniechęcić je do sięgnięcia po następnego papierosa. Nie pomogą nawet najlepsze perfumy. Dym nikotynowy będzie wyczuwalny nawet przez najbardziej szlachetne zapachy. Ale to i tak dość błaha konsekwencja tego nałogu! Jak w znanej fraszce Jana Kochanowskiego: „Zdrowie szlachetne zdrowie. Nikt się nie dowie. Jako smakujesz. Aż się zepsujesz” – to jego utratę ryzykujesz najbardziej. Wśród chorób, które może wywołać palenie papierosów najczęściej wymienia się raka płuc, chorobę niedokrwienną serca, nadciśnienie tętnicze, udar mózgu czy miażdżycę. Substancje toksyczne z papierosów zatruwają cały organizm. Co do tego nie ma wątpliwości! Dotyczy do także układu rozrodczego: macicy, jajników i jajowodów.

 

Nikotyna to wróg komórek jajowych!

 

Dokładnie tak. Nikotyna może niszczyć komórki jajowe. A ponieważ ich liczba jest ograniczona to jest to szczególnie niebezpieczne z punktu widzenia prokreacji. Zdarza się, że u kobiet palących obniża się tzw. rezerwa jajnikowa. To powoduje pojawienie się bezowulacyjnych cykli. Stąd, nawet przy regularnym miesiączkowaniu, możesz mieć problem z zajściem w ciążę. Ale to nie wszystko! Poza tym, że nikotyna może negatywnie wpływać na rezerwę jajnikową, przyczynia się również do uszkodzenia DNA pęcherzyków jajników.

 

Papierosy a hormony

 

Palenie „postarza” dosłownie Twój układ hormonalny. Obniża poziom estrogenu do typowego dla pań w okresie okołomenopauzalnym. Równowaga hormonalna zostaje poważnie zaburzona, a wraz z nią rozregulowuje się owulacja. Ponadto, palenie papierosów może powodować zaburzenia w pracy przysadki i podwzgórza, tarczycy i nadnerczy. Zatem, nie sama płodność jest zagrożona! Ogólne rozregulowanie organizmu może powodować zmiany nastroju, wahania wagi, wypadanie włosów itp.

 

„Palaczkom” zapłodnienie przychodzi trudniej

 

Dlaczego? Palenie uszkadza błony śluzowe. Wpływa negatywnie także na konsystencję śluzu szyjkowego. Ten staje się gęściejszy, utrudniając przemieszczanie się plemników, a tym samym zapłodnienie. U kobiet palących częściej obserwuje się stany zapalne nabłonka jajowodów i zaburzenia perystaltyki jajowodowej.

 

A kiedy dojdzie do zapłodnienia…

 

Toksyczne substancje zawarte w dymie tytoniowym mogą również uszkodzić powstały zarodek. Jeszcze zanim zagnieździ się w ścianie macicy. Argumentem, który powinien przekonać Cię do porzucenia nałogu planując ciążę, jest zwiększone ryzyko wystąpienia ciąży pozamacicznej.

 

PAPIEROS W JEGO USTACH

 

Nie pozostaje bez znaczenia w kontekście planowania rodziny. Wspomniane 4 tys. szkodliwych substancji zawartych w papierosach tak samo zatruwają organizm kobiety, jak i mężczyzny. Męski układ rozrodczy i papierosy to nie jest zgrany duet. Papierosy obniżają płodność i szanse na poczęcie dziecka.

 

Potencja i libido zagrożone

 

Leki poprawiające jakość życia seksualnego i erekcję biją rekordy sprzedaży! Producenci definiują wyniki sprzedażowe w milionach. Powodów, które stoją za tym męskim problemem jest wiele. Nie można pominąć jednego – papierosów. Nikotyna uszkadza mechanizm zastawkowy, który zatrzymuje krew w obrębie prącia. To bezpośrednio przekłada się na zaburzenia wzwodu. Spadek zainteresowaniem seksem nie sprzyja staraniom o dziecko. Taka natura…

 

Plemnik vs. papieros

 

Jakość nasienia jest bezpośrednio związana ze zdrowiem reprodukcyjnym mężczyzny. Dbałość o jego jakość to kluczowa kwestia w kontekście męskiej płodności. Papierosy zmieniają strukturę plemników, uszkadzają je i sprawiają, że nie są zdolne do zapłodnienia. Pewne jest, że nasienie mężczyzn uzależnionych od nikotyny, zawiera mniej plemników. Szacuje się, iż nikotyna zmniejsza ich ilość aż o 23%. A w dodatku są mniej ruchliwe, co bezpośrednio zmniejsza szansę na zapłodnienie. Upośledzona ruchliwość plemników powoduje, że mają kłopot z przeniknięciem przez śluz szyjkowy dróg rodnych kobiety, dotarciem do komórki jajowej i zapłodnieniem..

 

Palenie wpływa na każdy etap procesu reprodukcyjnego, w tym dojrzewania komórek jajowych i plemników, produkcję hormonów, transport zarodka i implantację. Palenie powoduje uszkodzenie DNA zarówno w komórce jajowej jak i w nasieniu. Świadomie planując powiększenie rodziny nie można ignorować tych informacji. O ile walka z nałogiem i zmianą nawyków nie należy do najłatwiejszych i wymaga ogromnej determinacji i wysiłku, o tyle zdrowie Waszego przyszłego dziecka wydaje się być celem w dwójnasób wynagradzającą te wysiłki.

Obserwuj nas
Diagnostyka niepłodności

Masz problemy z poczęciem dziecka?
Umów konsultację niepłodnościową!