Ciąża Article · 30 kwietnia 2021

Mdłości i brak miesiączki – pierwsze objawy ciąży

Już kilkanaście dni po zapłodnieniu możesz odczuwać pierwsze objawy ciąży. U niektórych pań są one na tyle subtelne, że aż niezauważalne. Innym kobietom ciąża od samego początku mocno daje się we znaki. Oto 8 najczęstszych pierwszych objawów ciąży.

pierwsze objawy ciąży

Już kilkanaście dni po zapłodnieniu możesz odczuwać pierwsze objawy ciąży. Są one wynikiem wzrostu poziomu hormonów, które będą podtrzymywać Twoją ciążę przez kolejnych 9 miesięcy, a Ciebie przygotowywać na narodziny maleństwa. Musisz wiedzieć, że każda kobieta inaczej czuje się w pierwszych tygodniach po zapłodnieniu. U niektórych pań objawy są na tyle subtelne, że aż niezauważalne. Innym kobietom ciąża od samego początku mocno daje się we znaki. Przygotuj się na to, że oprócz zatrzymania miesiączki i porannych mdłości być może będą dokuczać Ci także inne objawy. Jakie? Oto 8 najczęstszych pierwszych objawów ciąży. Sprawdź, czy znasz je wszystkie!

 

Zatrzymanie miesiączki

 

Zatrzymanie miesiączki jest jednym z najbardziej oczywistych pierwszych objawów ciąży. Gdy okres nie występuje w spodziewanym terminie, kobieta najczęściej sięga po apteczny test ciążowy. Pojawienie się na nim dwóch kresek to dla niej informacja, że spodziewa się dziecka. Zapewne zadajesz sobie teraz pytanie: Ale czy na pewno? Czy miesiączka zawsze zanika od razu? Przecież na formach internetowych czytałaś historie kobiet, które krwawiły jeszcze przez 2,3 miesiące ciąży – i to w terminach spodziewanej miesiączki. A więc, jaka jest prawda?

 

Otóż ciąża rzeczywiście powinna spowodować zatrzymanie miesiączki. Tak wynika z biologii. Okres jest przecież niczym innym, jak efektem złuszczania się błony śluzowej macicy (endometrium). Gdy jajo płodowe wypełni jej wnętrze, endometrium zanika i przestaje się złuszczać. Czasem nie dzieje się to jednak od razu i resztki niezłuszczonej błony śluzowej zaczną być usuwane w macicy, dając wrażenie miesiączki. Krwawienie w ciąży trwa jednak krócej i jest dużo mniej obfite. Niemniej jednak dla pań mających z natury raczej skąpe okresy objaw ten może być mylący.

 

Dowiedz się więcej: Skąpe plamienia zamiast okresu? To może być ciąża! 

 

Wrażliwe i bolesne piersi

 

Dla wielu kobiet to właśnie bolesne i obrzęknięte piersi, a nie zanik miesiączki, są pierwszym zwiastunem ciąży. Objaw ten może pojawić się już kilka dni po zapłodnieniu. Stoi za nim oczywiście wzrost poziomu hormonów ciążowych, w tym progesteronu. To właśnie pod ich wpływem piersi przyszłej mamy stają się większe, bardziej obolałe, a brodawki sutkowe wrażliwsze na dotyk. Niektóre kobiety w pierwszych tygodniach ciąży zmuszone są nawet zaopatrzyć się w nowe biustonosze. Trzeba jednak pamiętać, że choć wrażliwe i bolesne piersi są częstym pierwszym objawem ciąży, to wcale nie muszą jej oznaczać. Wiele kobiet przed okresem, zwłaszcza mających piersi o budowie mastopatycznej, cierpi na podobne dolegliwości.

 

Zmęczenie i senność

 

Zdarza Ci się zasypiać na stojąco? Musisz kłaść się dużo wcześniej niż kiedyś, a dnia nie wyobrażasz sobie bez ucięcia krótkiej drzemki? Spokojnie! W Twoim stanie jest to zupełnie normalne. Zmęczenie i senność odczuwa wiele kobiet w pierwszych tygodniach ciąży. Przyczyną są oczywiście zmiany hormonalne. Ponadto organizm całą energię pochodzącą z pokarmu wykorzystuje na utrzymanie ciąży i rozwój zarodka, nie pozostawiając jej już zbyt wiele dla przyszłej mamy.

 

poradnia ginekologiczno-położnicza opieka nad kobietą w ciąży

 

Częste oddawanie moczu

 

Co kilka minut biegasz do toalety? Jeśli tak, to wiedz, że częste oddawanie jest objawem, który doskwiera wielu kobietom w stanie błogosławionym, zarówno we wczesnej, jak i w zaawansowanej ciąży. Nerki przyszłej mamy muszą bowiem filtrować znacznie więcej krwi, ponieważ jej objętość rośnie już w pierwszych tygodniach po zapłodnieniu. To z kolei skutkuje zwiększoną produkcją moczu. Kobieta może szybciej odczuwać parcie na mocz także z powodu rozluźnienia mięśni miednicy, do którego dochodzi pod wpływem działania progesteronu. Pod koniec ciąży panie też częściej muszą korzystać z toalety. Przyczyną jest rozciągająca się macica, która uciska na pęcherz moczowy.

 

Większa wrażliwość na zapachy

 

Ulubione perfumy męża przyprawiają Cię o mdłości, a tak kochane dotąd potrawy stają się nie do zniesienia? Bez obaw! Większa wrażliwość na zapachy czy smaki, jest także bardzo charakterystycznym objawem wczesnej ciąży. Niekiedy kobieta orientuje się, że w niej jest właśnie po tym, gdy nagle zaczynają przeszkadzać jej lubiane dotąd zapachy czy smaki. Przyczyną jest tocząca się w organizmie burza hormonalna.

 

To może Cię zainteresować: Nie taki połóg straszny… 

 

Nudności i wymioty

 

Poranne nudności i wymioty to kolejne z pierwszych objawów ciąży, choć wbrew pozorom zdarzają się stosunkowo rzadko. Ma je ok. 50% kobiet. Poza tym słowo „poranne” średnio do nich pasuje, bo tak naprawdę poranne mdłości i wymioty mogą dopaść Cię o każdej porze dnia, także wieczorem. Choć są uciążliwe, możesz próbować je złagodzić np. zjadając drobną przekąskę (herbatnik, sucharek, krakers) przed wstaniem z łóżka. Jak pewnie się domyślasz, nudności i wymioty są przejawem naturalnych procesów zachodzących podczas ciąży w Twoim organizmie. Mają związek ze wzrostem stężenia gonadotropiny kosmówkowej (hCG).

 

Wahania nastrojów

 

Jesteś radosna i uśmiechnięta, a za chwilę płaczesz bez powodu? Wszystko Cię złości albo smuci? Ten emocjonalny rollercoaster, którego właśnie doświadczasz, także jest typowy dla pierwszych tygodni ciąży. Co go powoduje? Oczywiście hormony!

 

usg 3d/4d

 

„Miesiączkowe” bóle podbrzusza

 

Jest to objaw, który chyba najbardziej niepokoi wszystkie przyszłe mamy. Jeśli Ciebie także – to uspokajamy. Bole podbrzusza, podobne do tych występujących przy miesiączce, mogą pojawić się na początku ciąży i jest to objaw całkowicie normalny. Niewielkich rozmiarów macica musi przecież pomieścić rosnące dziecko, a to wymaga przygotowań. Dlatego już wcześniej musi zacząć się rozciągać, co może powodować ból.

 

Reasumując, pierwsze objawy ciąży mogą pojawić się już kilkanaście dni po zapłodnieniu. Dla jednej kobiety będą one ledwo zauważalne, dla innej bardzo dokuczliwe. Dolegliwości występujące w pierwszych tygodniach ciąży to efekt zmian zachodzących w organizmie kobiety, głównie hormonalnych.

Obserwuj nas
Ciąża