Ciąża Article · 23 lutego 2018

Macierzyństwo mnie nie cieszy – czy to normalne?

Decyzję o dziecku podjęliśmy świadomie. Z rozkoszą przygotowywałam się do roli mamy, celebrowałam każdy dzień ciąży i snułam wizje czasu spędzonego razem z synkiem. Jak jest teraz, co czuję kiedy na niego patrzę? Smutek, zmęczenie, niechęć…

Macierzyństwo mnie nie cieszy – czy to normalne?

Decyzję o dziecku podjęliśmy świadomie. Z rozkoszą przygotowywałam się do roli mamy, celebrowałam każdy dzień ciąży i snułam wizje czasu spędzonego razem z synkiem. Jak jest teraz, co czuję kiedy na niego patrzę? Smutek, zmęczenie, niechęć… Powinnam być szczęśliwa, jest przecież idealnie! A jednak nie… w mojej głowie rodzą się wątpliwości i pytania: Co się ze mną dzieje? Nie nadaję się? Czy podołam? Odechciewa mi się wszystkiego! DLACZEGO NIE POTRAFIĘ CIESZYĆ SIĘ MACIERZYŃSTWEM?

 

Takie właśnie myśli nierzadko rodzą się w głowie świeżo upieczonych mam. Dlaczego? Rewolucja hormonalna i gwałtowna zmiana trybu życia przyczyniają się to emocjonalnego rozchwiania. To zjawisko dość powszechne i warto je poznać, aby łatwiej się z nim uporać, kiedy wybije godzina zero. Baby blues, o którym mowa, zlekceważone może przerodzić się w głęboką depresję. Na domiar złego kobiety same mówią o tym niechętnie. Boją się braku zrozumienia….

 

Jakie są objawy baby blues?

 

Baby blues to kilku lub kilkunastodniowy stan drażliwości i chwiejności emocjonalnej występujący po porodzie. Wynika z gwałtownych zmian hormonalnych, wyczerpania oraz zetknięcia z całkiem nową rzeczywistością, jaką jest macierzyństwo. Statystyki występowania problemu uświadamiają jego skalę. Przypadłość ta występuje u około 50-80% kobiet. Pojawia się zwykle w okresie nawału mlecznego, a nasilenie objawów ma miejsce w 5-6 dniu po porodzie i trwa około 2 tygodni.

 

Fundacja „Rodzić po Ludzku” wskazuje następujące objawy baby blues:

 

  • zmienność nastrojów
  • poczucie zmęczenia
  • płaczliwość
  • smutek
  • drażliwość
  • nerwowość
  • zakłopotanie

To objawy, które bezpośrednio przekładają się na jakość życia matki i zniechęcenie do macierzyństwa. Baby blues odbiera radość pierwszych wspólnych chwil z dzieckiem, ale nie ogranicza zdolności do opieki nad dzieckiem. Matczyna miłość i instynkt macierzyński są na tyle silne, że mimo rozchwiania emocjonalnego i zmęczenia, kobiety świetnie radzą sobie z pielęgnacją noworodka.

 

Dlaczego po porodzie kobiety są „smutne”?

 

Przyczyny baby blues mają swoje podłoże w kobiecych hormonach. Przez 9 miesięcy organizm kobiety przechodzi prawdziwą rewolucję hormonalna, z którą ciężarna ma czas się oswoić. Podczas ciąży poziom estrogenu oraz progesteronu wzrasta aż 10 krotnie! Aż nagle bum! Po porodzie dochodzi do gwałtownego spadku tych oraz innych hormonów (prolaktyny, kortyzolu, aldosteronu, oksytocyny oraz wazopresyny). Natura nie jest łaskawa dla mam w połogu. Kobiety przechodzą życiową rewolucję w niekomfortowych warunkach biologicznych oraz psychologicznych. Zmiany nastrojów i gorsze momenty są naturalnie występującym stanem po porodzie. Oczywiście, są i takie, które nie odczuwają hormonalnego szoku i w pełni realizują się w roli mamy już od pierwszych chwil z dzieckiem.

 

Od baby blues do depresji… jest blisko

 

Byłam sama sobie…niezrozumiana. Ciesz się – mówili. Im bardziej chciałam być szczęśliwa, tym więcej łez wylewałam w poduszkę. Kocham moje dziecko nad życie, tylko… nie jestem szczęśliwa. Mam przez to wyrzuty sumienia. Czy to się kiedyś skończy? Chciałabym tryskać energią i dać dziecku to, co najlepsze – swoją radość…

 

Długotrwały smutek, żal i niechęć do życia są często drogą, która prowadzi w jedno miejsce. Ciemne i samotne. Depresja. Niezauważony i zlekceważony przez najbliższe otoczenie młodej mamy baby blues, może mieć niebezpieczne konsekwencje.

 

Baby blues w odróżnieniu od depresji przemija szybko i nie niesie za sobą zagrożenia dla dziecka i otoczenia. Jeżeli jednak mija miesiąc od porodu, a zły nastrój się nasila, możemy mieć do czynienia z depresją poporodową. Wówczas warto zasięgnąć porady specjalisty i rozpocząć terapię. Depresja poporodowa, w przeciwieństwie do baby blues, może wpływać na zdolność matki do opieki nad noworodkiem.

 

Poniżej przedstawiamy podstawowe różnice między baby blues a depresją poporodową:

Baby blues Depresja poporodowa
Czas trwania do 2-3 tygodnia do 12 miesięcy
Główne objawy wahania nastroju, zmęczenie, brak energii, niepewność, nadmierna aktywność, drażliwość zwiększona płaczliwość, obniżenie nastroju, niska samoocena, stany lękowe, bierność, zaburzenia snu, brak zainteresowania seksem, utrata apetytu, czasem agresja
Leczenie przechodzi samoistnie potrzebne wsparcie lekarza specjalisty,
terapia i/lub leczenie farmakologiczne

 

Jak poradzić sobie z baby blues?

 

Szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko – pewnie dobrze znasz tę popularną myśl. Nakręca ona karuzelę, z której trudno wysiąść! Dlaczego? Zakładasz maskę, która nie prowadzi do polepszenia Twojego samopoczucia i kondycji psychicznej. Co zatem robić, żeby lepiej przetrwać ten trudny czas pierwszych tygodni po porodzie? Najważniejsze, żebyś nie wstydziła się okazać swoich emocji, obaw i wątpliwości. To co się dzieje w Twojej głowie po porodzie jest efektem emocjonalnej i hormonalnej wojny. Choć to trudne, nie odsuwaj od siebie bliskich. Ich wsparcie i dobre słowo są na wagę złota. Proponujemy, abyś otwarcie porozmawiała o swoim kiepskim samopoczuciu z lekarzem. Kiedy wytłumaczy Ci coś się dzieje, będzie Ci łatwiej zrozumieć samą siebie i pozbyć się wyrzutów sumienia.

 

Radość po porodzie, czyli praktyczne porady dla mamy noworodka

 

Wypoczywaj

Choć to nie jest łatwe w obliczu nowych obowiązków, spróbuj wygospodarować czas tylko dla siebie. Zajmij się tym, co sprawia Ci największą przyjemność i pozwala odpocząć, zrelaksować się. Warto poprosić bliskich o pomoc przy pracach domowych lub opiece nad dzieckiem. Z pewnością będą zadowoleni, że mogą spędzić czas z maluchem, przecież jest taki uroczy

Obserwuj nas
Ciąża

Macierzyństwo nie przynosi Ci radości?
Skorzystaj z pomocy psychoterapeuty