Labioplastyka, czyli wargi sromowe do poprawki

Bułeczka, motylek, fartuszek hotentocki - te określenia wyglądu sromu królują w Internecie. Zastanawiasz się czasem, jak faktycznie powinny wyglądać okolice intymne kobiety i czy wygląd Twojego sromu nie odbiega od standardów?

Kobiece ciało

Bułeczka, motylek, fartuszek hotentocki - te określenia wyglądu sromu królują w Internecie. Zastanawiasz się czasem, jak faktycznie powinny wyglądać okolice intymne kobiety i czy wygląd Twojego sromu nie odbiega od standardów? Najwięcej pytań i wątpliwości budzi kwestia tego, co najbardziej widoczne, a więc warg sromowych. Jak powinny wyglądać idealne wargi sromowe? Kiedy rozmiar warg sromowych zaczyna być problemem? Czy labioplastyka to jedyny sposób na przerost warg sromowych? Na te pytania odpowiadamy poniżej.

Wargi sromowe idealne

Panie, a nie rzadko także panowie, zadają pytanie: Czy istnieje jeden, prawidłowy wzorzec tego, jak powinny wyglądać wargi sromowe? Otóż nie! Bywają większe i mniejsze, cieńsze i grubsze, symetryczne i asymetryczne. Co więcej, każdy z tych przypadków mieści się w normie, pod warunkiem, że kobieta czuje się komfortowo i nie odczuwa żadnych dolegliwości. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy wygląd i anatomia warg sromowych negatywnie wpływają na zdrowie intymne, samopoczucie i jakość życia seksualnego kobiety.

Problematyczne wargi sromowe

Każda kobieta posiada charakterystyczną dla siebie urodę warg sromowych. U jednych pań wargi sromowe mniejsze są zupełnie schowane w wargach większych, u innych wargi mniejsze wystają ponad wargi sromowe większe. Wargi sromowe mogą być też asymetryczne oraz różnić się kolorem.

Wiele kobiet boryka się jednak z tzw. przerostem warg sromowych mniejszych. Mówimy o nim wówczas, gdy ich długość od podstawy, wynosi więcej niż 5 cm. Przerost warg sromowych to dla wielu kobiet duży problem, wykraczający poza defekt estetyczny. Przerośnięte wargi sromowe utrudniają bowiem normalne funkcjonowanie. Powodują ból, prowadzą do otarć i infekcji intymnych. Dla wielu kobiet są także przyczyną kompleksów, wstydu oraz trudności w kontaktach seksualnych.

plastyka warg sromowych cena katowice

Źródło problemu

Na wygląd oraz kształt naszych warg sromowych może mieć wpływ wiele czynników. Specjaliści wymieniają m.in.:

 • uwarunkowania genetyczne
 • niektóre kobiety po prostu rodzą się z przerośniętymi wargami sromowymi,
 • porody siłami natury, podczas których często wykonywane jest nacięcie krocza lub dochodzi do samoistnych uszkodzeń i deformacji w obrębie warg sromowych,
 • przewlekłe infekcje intymne,
 • przebytą w dzieciństwie terapię hormonalną z zastosowaniem estrogenów i androgenów,
 • masturbację oraz niektóre praktyki seksualne, podczas których dochodzi do naciągnięcia warg sromowych,
 • intymny percing

Jak zatem przywrócić naturalną funkcjonalność i pożądany wygląd warg sromowych?

Labioplastyka - plastyka warg sromowych

Labioplastyka to zabieg chirurgiczny, którego celem jest poprawa funkcjonalności oraz wyglądu warg sromowych. Podczas zabiegu można zmniejszyć wargi sromowe, skorygować asymetrię, zmienić ich kształt, a także zrekonstruować. Labioplastyka polega na wycięciu nadmiaru tkanki i wymodelowaniu warg sromowych tak, aby prawidłowo spełniały swoją funkcję oraz zyskały estetyczny wygląd.

Laserowy zabieg zmniejszania warg sromowych jest mniej inwazyjny, niż tradycyjna labioplastyka z użyciem skalpela. Laser ogranicza uszkodzenie tkanek do minimum i zapobiega krwawieniu, co skraca czas gojenia, zapobiega powstawaniu obrzęków i blizn pooperacyjnych. Dodatkowo laser stymuluje produkcję nowego kolagenu, dzięki czemu tkanki stają się bardziej elastyczne. Zabieg trwa około 60 minut, jest małoinwazyjny i wykonywany zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu, jeśli nie ma przeciwskazań pacjentka wraca do domu. Przez 4-6 tygodni po zabiegu należy zachować abstynencje seksualną. Czas ten uzależniony jest jednak od zaleceń lekarza i subiektywnych odczuć pacjentki.

Labioplastyka - dla kogo?

Labioplastykę zaleca się kobietom:

 • które cierpią na anatomiczny przerost warg sromowych,
 • u których występuje asymetria lub deformacja warg sromowych,
 • u których przerost warg sromowych jest przyczyną obtarć, bólu, infekcji intymnych,
 • które doświadczają dyskomfortu nosząc obcisłe ubrania, uprawiając sport,
 • które odczuwają niezadowolenie i dyskomfort psychiczny związany z nieestetycznym wyglądem warg sromowych.

 Wielkość Twoich warg sromowych utrudnia Ci normalne funkcjonowanie? Odczuwasz dolegliwości zdrowotne, których przyczyną jest przerost warg sromowych? Nie jesteś zadowolona z wyglądu Twoich warg sromowych? Skonsultuj się ze specjalistą Gyncentrum. 
Zadzwoń: 32 506 57 77
Napisz: info@gyncentrum.pl


Konsultacja merytoryczna:

example dr n.med. Anna Bednarska-Czerwińska
Ginekolog i położnik, endokrynolog
Lekarz z ponad 20-letnim doświadczeniem zawodowym. Specjalista w zakresie leczenia niepłodności i endokrynologii rozrodu w Klinice Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej Gyncentrum. Członek polskich i zagranicznych towarzystw ginekologicznych.