Ginekologia Article · 15 września 2017

Jesteś w ciąży? Koniecznie zrób test podwójny

Jesteś w ciąży i martwisz się o zdrowie swojego dziecka? To zrozumiałe. Chcesz, aby było zdrowe i w pełni sprawne. Dzięki badaniom prenatalnym możliwe jest wykrycie konkretnych wad u dziecka, również genetycznych.

Jesteś w ciąży? Koniecznie zrób test podwójny

Jesteś w ciąży i martwisz się o zdrowie swojego dziecka? To zrozumiałe. Chcesz, aby było zdrowe i w pełni sprawne. Dzięki badaniom prenatalnym możliwe jest wykrycie konkretnych wad u dziecka, również genetycznych. Jednym z takich badań jest nieinwazyjny test podwójny. Jest to test biochemiczny polegający na  badaniu białka PAPP-A oraz hormonu wolnej podjednostki β-hCG. Test jest wykonywany w 1 trymestrze ciąży, dokładnie w okienku pomiędzy  11 a -13 tygodniem i 6 dniem ciąży.

 

Test podwójny – dla kogo?

 

Test podwójny służy do określenia ryzyka wystąpienia u płodu trisomii chromosomów 13 (zespół Patau), 18 (zespół Edwardsa) i 21 (zespół Downa). Częstość występowania tych aberracji rośnie wraz z wiekiem kobiet. W związku z tym przyjęło się, że wiek ciężarnej jest głównym kryterium do zrobienia badań prenatalnych, w tym przesiewowych. Obecnie ocenia się, że większość dzieci z trisomią jest rodzonych przez zdrowe, młode kobiety. To dowodzi, że wiek kobiety nie jest miarodajnym i jedynym  parametrem dla oceny ryzyka wystąpienia nieprawidłowości powyższych chromosomów. Z tego powodu test podwójny  zalecany jest  wszystkim ciężarnym kobietom, niezależnie od ich wieku.

 

Czym jest PAPP-A i β-hCG

 

PAPP-A – test osoczowego białka ciążowego A – jest obecnie najczulszym testem laboratoryjnym, wykorzystywanym do wczesnej diagnostyki zespołu Downa. Badanie wolnej podjednostki β-hCG polega na oznaczeniu stężenia gonadotropiny kosmówkowej. Jest ona podstawowym hormonem występującym we wczesnej fazie ciąży. Hormon ten przyłącza się do ciałka żółtego jajnika i stymuluje go do produkcji progesteronu. Ponadto jest  odpowiedzialny za rozwój zapłodnionego jaja do czasu uzyskania pełnej wydolności łożyska.

 

Apteczne testy ciążowe są czułe na hormon hCG w moczu. Hormon ten występuje u kobiet ciężarnych oraz u… mężczyzn chorujących na raka jądra. Dlatego Panowie, którzy dla żartów zrobili sobie test ciążowy i otrzymali wynik pozytywny, nie powinni zwlekać z wizytą u lekarza.

 

Na czym polega test podwójny?

 

Test jest całkowicie bezpieczny i nieinwazyjny. Polega na pobraniu od ciężarnej kobiety próbki krwi z żyły w zgięciu łokcia, i ocenie w surowicy krwi stężenia ciążowego białka A (PAPP-A) oraz wolnej podjednostki β-hCG. Uzupełnieniem powyższych parametrów jest badanie USG, w którym mierzy się przezierność fałdu karkowego płodu. Mówiąc wprost mierzy się ilość podskórnego nagromadzenia płynu w okolicy karkowej oraz kość nosową dziecka. Dzięki temu można wykryć blisko 90% aberracji chromosomowych tj. zespoł Downa, zespół Edwardsa, zespół Patau.

 

najnowsza technologia USG 3d/d4 Katowice Bielsko Biała Częstochowa   obraz dziecka podczas badania 4d Bielsko Biała Katowice Częstochowa

 

Koniecznie w 1 trymestrze?

 

Zastanawiasz się pewnie, dlaczego test podwójny wykonuje się tak wcześnie? Już odpowiadamy. Największy przyrost stężenia białka ciążowego A (PAPP-A) obserwuje się właśnie w 1 trymestrze. Zarówno odchylenie w jedną jak i w drugą stronę w stosunku do normy, może wskazywać trisomię. Ponadto jedynie w tym czasie możliwe jest zauważenie tych odchyleń. Oznaczanie β-hCG w surowicy krwi matki musi być również wykonane na wczesnym etapie ciąży. W przypadku zespołu Downa u dziecka, stężenie białka ciążowego jest obniżone, a β -hCG i przezierność karkowa podwyższone. Natomiast w przypadku zespołów Edwardsa i Patau, poziomy zarówno PAPP-A jak i β-hCG są obniżone.

 

Jeżeli już na wczesnym etapie ciąży chcesz być spokojna o zdrowie dziecka, warto wykonać nieinwazyjny test podwójny uzupełniony o badanie USG przezierności karkowej płodu.

Konsultacja merytoryczna
pracownik10 dr n. med. Wioletta Rozmus-Warcholińska
dr n. med. Wioletta Rozmus-Warcholińska
Ginekolog położnik, perinatolog
Specjalista Gyncentrum w zakresie diagnostyki prenatalnej. Członek Międzynarodowego Towarzystwa Ultrasonografii w Położnictwie i Ginekologii, londyńskiej Fundacja Medycyny Płodu oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego.
Obserwuj nas
Ginekologia

Jesteś w ciąży?
Wykonaj test podwójny