Jak podarować komuś szczęście, czyli dawstwo komórek rozrodczych

Dawstwo komórek rozrodczych lub adopcja zarodka to szansa dla par, które z różnych względów nie mogą począć własnego potomstwa. Dzięki temu niepłodne pary mają szansę spełnić marzenie o rodzicielstwie. Jakie warunki trzeba spełnić, aby zostać dawcą komórek rozrodczych?

dawstwo komórek rozrodczych

Dawstwo komórek rozrodczych lub adopcja zarodka to szansa dla par, które z różnych względów nie mogą począć własnego potomstwa. Podarowując takiej parze swoje komórki jajowe, plemniki lub przekazując do adopcji niewykorzystanego w procedurze in vitro zarodka, anonimowy dawca robi coś naprawdę dobrego – pomaga niepłodnej parze spełnić marzenie o rodzicielstwie. Jakie warunki trzeba spełnić, aby zostać dawcą komórek rozrodczych? Jak krok po kroku przebiega ta procedura? Odpowiedź znajdziesz w artykule. 

Podziel się tym, co masz najcenniejsze! 

Każda młoda, zdrowa kobieta posiada ok. 40 tyś. komórek jajowych. Każdy młody, zdrowy mężczyzna produkuje natomiast ok. 3 tyś. plemników na sekundę, a w pojedynczej porcji spermy może znajdować się ich nawet 500 mln. Niestety nie każda kobieta i każdy mężczyzna cieszy się dobrą płodnością. Niskie parametry nasienia u mężczyzny albo brak rezerwy jajnikowej u kobiety mogą uniemożliwić posiadanie własnego, biologicznego potomstwa. Dlaczego więc osoby nie mające żadnych problemów z płodnością, miałyby nie podzielić się z innymi tym, co najcenniejsze – własnymi komórkami rozrodczymi!

Czytaj też: 3 pytania o in vitro z komórką jajową dawczyni 

Kto korzysta z komórek rozrodczych od anonimowych dawców? 

Z komórek jajowych dawczyń korzystają przede wszystkim kobiety, które nie posiadają własnej rezerwy jajnikowej. Czynność ich jajników przedwcześnie wygasła lub zostały usunięte, np. z powodu choroby nowotworowej. Na in vitro z komórkami jajowymi dawczyni decydują się również kobiety po przebytych poronieniach, dotknięte chorobami genetycznymi lub kobiety, które stały się niepłodne w wyniku terapii onkologicznej. 
Z nasienia anonimowych dawców korzystają natomiast mężczyźni, których nasienie ma zbyt niskie parametry. Kolejnym powodem są zaburzenia genetyczne lub niepłodność spowodowana usunięciem jąder czy leczeniem onkologicznym.  

Czasem problem niepłodności dotyczy obojga partnerów jednocześnie. W takiej sytuacji niepłodna para może zdecydować się na adopcję zarodka pochodzącego od innej pary, która dzięki procedurze in vitro ma już wymarzoną liczbę potomstwa i niewykorzystane zarodki pragnie oddać komuś innemu. 

dawstwo komórek rozrodczych

Dawstwo komórek rozrodczych – jakie warunki trzeba spełnić? 

Dawcy komórek rozrodczych muszą być przede wszystkim zdrowi i bez nałogów. Do programu dawstwa kwalifikuje się kobiety w wieku 18-32 lat oraz mężczyzn w wieku 18-35 lat. Warunkiem koniecznym są również prawidłowe wyniki badań genetycznych i badań w kierunku wirusów przenoszonych drogą płciową, HIV, HCV, VDRL , AntyHBc, HBs Ag i chlamydii trachomatis. Ponadto panowie oddają do badania próbkę swojego nasienia, a panie wykonują cytologię i badania hormonów tarczycowych. Potencjalni dawcy nie muszą pokrywać kosztów ww. badań z własnej kieszeni, jako uczestnicy programu otrzymują za nie zwrot w wysokości ok. 3 000 – 4 000 zł. 

Dawstwo nasienia/ komórek jajowych krok po kroku 

Kobieta

Krok 1: Kobieta chcąca zostać dawczynią komórek jajowych wypełnia formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie WWW, zostawia w nim m.in. swoje dane kontaktowe.

Krok 2: Pracownik kliniki kontaktuje się telefonicznie lub mailowo z potencjalną dawczynią, w celu pozyskania pełniejszej informacji na jej temat oraz omówienia przebiegu całej procedury.

Krok 3: Potencjalna dawczyni udaje się do kliniki, w której specjalista przeprowadza z nią szczegółowy wywiad medyczny i objaśnia, jak wygląda proces pobrania i przekazania oocytów.

Krok 4: Potencjalna dawczyni oddaje swój materiał biologiczny do badania (krew, wymaz z szyjki macicy, itp.).

Krok 5: Potencjalna dawczyni podpisuje umowę dawstwa komórek rozrodczych z kliniką.

Krok 6: Jeśli wszystkie wyniki badań są prawidłowe, dawczyni rozpoczyna stymulację hormonalną. Następnie poddaje się punkcji jajników, podczas której pobierane są dojrzałe komórki jajowe. Cała procedura stymulacji, a później pobrania oocytów odbywa się pod czujnym okiem lekarza. 

Mężczyzna 

Krok 1:  Mężczyzna chcący zostać dawcą nasienia wypełnia formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie WWW, zostawia w nim m.in. swoje dane kontaktowe.

Krok 2: Pracownik kliniki kontaktuje się telefonicznie lub mailowo z potencjalnym dawcą, w celu pozyskania pełniejszej informacji na jego temat oraz omówienia przebiegu procedury oddania nasienia. 

Krok 3: Potencjalny dawca udaje się do kliniki, w której specjalista przeprowadza z nim szczegółowy wywiad medyczny i dopełnia resztę formalności. Na tym etapie mężczyzna oddaje też próbkę nasienia do analizy. Jeśli parametry nasienia są w normie, od potencjalnego dawcy pobierana jest krew do badań wirusologicznych oraz genetycznych. Mężczyzna odwiedza klinikę jeszcze kilka razy w celu oddania nasienia. Za każdym razem jest ono mrożone, przy czym ostatnia wizyta odbywa się po około 6 miesiącach od ostatniego mrożenia. Na tym etapie potencjalny dawca poddaje się także kolejnym badaniom wirusologicznym. 

Krok 4:  Jeśli wyniki badań wirusologicznych są w normie, nasienie dawcy trafia do banku (po upływie wymaganego, 6-miesięcznego okresu karencji). 
 

Bezpiecznie i…ANONIMOWO…

Polskie prawo dopuszcza jedynie anonimowe dawstwo i biorstwo komórek rozrodczych. Dawca nie wie, do kogo trafią jego komórki, tak samo biorca nie dostaje informacji od kogo pochodzą. Obie strony nie mają też możliwości spotkania się ze sobą. Przy doborze dawców, klinika bierze pod uwagę cechy obojga przyszłych rodziców, zarówno ich wygląd (wzrost, kolor oczu i włosów), jak i cechy charakteru.

Przeczytaj: In vitro z komórką jajową dawczyni. Wywiad z dr. n. med. Dariuszem Mercikiem

Co zyskujesz, zostając dawcą/dawczynią komórek rozrodczych?

  • Świadomość, że pomagasz niepłodnej parze spełnić marzenia o rodzicielstwie
  • Możliwość wykonania darmowych badań o wartości 3000 – 4000 zł
  • Szeroką informację na temat stanu swojego zdrowia

Reasumując, dawstwo komórek rozrodczych lub adopcja zarodka to szansa dla par, które z różnych powodów nie mogą mieć własnego potomstwa. Dzieląc się z taką parą swoimi komórkami jajowymi, plemnikami lub przekazując do adopcji niewykorzystanego w procedurze in vitro zarodka, anonimowy dawca pomaga niepłodnej parze spełnić marzenie o rodzicielstwie.

 Chcesz zostać dawcą/dawczynią komórek rozrodczych i dać komuś szansę na szczęśliwe rodzicielstwo? Już teraz skontaktuj się z koordynatorem programu.
Zadzwoń: 32 506 57 77
Napisz: info@gyncentrum.pl


Konsultacja merytoryczna:

example dr n. med. Dariusz Mercik
Ginekolog położnik, endokrynolog
Lekarz z ponad 30-letnim doświadczeniem zawodowym. Specjalista w zakresie diagnostyki i leczenia niepłodności oraz endokrynologii rozrodu. Od wielu lat zawodowo związany z Kliniką Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej Gyncentrum. Członek polskich i zagranicznych towarzystw ginekologicznych.