Estetyka intymna Article · 8 października 2021

Hymenotomia i hymenoplastyka – co to za zabiegi?

Dzięki ginekologii estetycznej każda kobieta niezadowolona z wyglądu i funkcjonowania swoich sfer intymnych może znów poczuć się piękna. Ginekologia estetyczna oferuje całą gamę zabiegów. Dużą popularnością cieszą się hymenotomia i hymenoplastyka, czyli zabiegi usunięcia oraz rekonstrukcji błony dziewiczej.

hymenotomia i hymenoplastyka

Dzięki ginekologii estetycznej każda kobieta niezadowolona z wyglądu (i funkcjonowania) swoich sfer intymnych może znów poczuć się piękna, pewna siebie i odzyskać radość z seksu. Ginekologia estetyczna oferuje pacjentkom całą gamę różnego typu zabiegów. Wśród nich dużą popularnością cieszą się hymenotomia i hymenoplastyka, czyli zabiegi usunięcia oraz rekonstrukcji błony dziewiczej. W jakim celu się je wykonuje? Jeśli Ciebie także interesuje ten temat, przeczytaj nasz artykuł.

 

Błona dziewicza – symbol kobiecej niewinności…

 

…czystości i cnoty. Choć samo postrzeganie dziewictwa zmieniało się oczywiście na przestrzeni wieków. We wczesnym średniowieczu nikt go nie cenił. Mało tego! Mężczyźni niechętnie brali za żony dziewice, uważając, że taka kobieta musi być niewiele warta, skoro nie chciał jej wcześniej żaden inny mężczyzna. Dziewictwo zyskało na wartości dopiero wraz z upowszechnieniem się chrześcijaństwa. Nastały czasy, w których od młodych dziewczyn wręcz wymagano zachowania dziewictwa aż do ślubu. Weryfikowano je na wiele przedziwnych sposobów. O dziewictwie miał np. świadczyć wyższy głos, mniejsze piersi czy….proste włosy łonowe! Dziewczynę, która nie przeszła „testu” (w którego wyniki oczywiście bezgranicznie wierzono) czekały przykre konsekwencje – od publicznego potępienia, po kary cielesne. Już nie mówiąc o tym, że taka kobieta miała nikłe szanse na wyjście za mąż.

 

W wielu społecznościach za dowód skonsumowania małżeństwa oraz tego, że panna młoda była dziewicą uznawano prześcieradło z nocy poślubnej zaplamione krwią. Kobiety niebędące dziewicami uciekały się do przeróżnych sposobów, aby ukryć przed swym świeżo upieczonym małżonkiem (oraz gośćmi weselnymi) swój stan. W tym celu okaleczały się lub wkładały do pochwy np. gąbki nasączone zwierzęcą krwią.

 

A jak wygląda to obecnie? Czy dziewictwo jest jeszcze w cenie? Wydaje się, że traci na znaczeniu, choć do dziś w niektórych krajach obecność błony dziewiczej jest warunkiem koniecznym, jeśli kobieta chce wyjść za mąż.

 

Czytaj też: Labioplastyka, czyli wargi sromowe do poprawki 

 

Z medycznego punktu widzenia…

 

Błona dziewicza  (właść. wieniec pochwy) wbrew swojej potocznej nazwie, nie jest błoną, a fałdem skórnym położonym na granicy pochwy, który mniej lub bardziej ogranicza jej wejście. Z uwagi na kształt otworu występującego w błonie dziewiczej wyróżniamy kilka jej rodzajów. Najbardziej popularna jest błona dziewicza półksiężycowata, ale mamy też błonę półksiężycowatą brzeżną, perforowaną i sitkowaną. Błona perforowana posiada dwa lub więcej otworów, przez które wydostaje się krew menstruacyjna, natomiast błona dziewicza sitkowana, jak sama nazwa wskazuje, przypomina sitko. Bywa, że błona dziewicza nie posiada żadnego otworu, zupełnie zamykając wejście do pochwy. W takiej sytuacji konieczna jest interwencja chirurgiczna, ponieważ całkowicie zarośnięta błona dziewicza powoduje, że krew menstruacyjna nie ma jak wydostać się na zewnątrz.

 

Hymenotomia – czyli usunięcie błony dziewiczej

 

Teoretycznie błona dziewicza powinna pęknąć podczas pierwszego stosunku seksualnego. Nie zawsze jednak tak się dzieje. Jeśli jest przerośnięta i gruba, może pozostać nienaruszona, pomimo odbytego stosunku pochwowego. Błona może być też na tyle gruba i niepodatna, że stosunek w ogóle nie będzie możliwy. Kobieta może wówczas zdecydować się na hymenotomię, która polega na usunięciu błony dziewiczej. Zabieg ten jest całkowicie nieinwazyjny, odbywa się w znieczuleniu miejscowym i trwa ok. 10-20 minut. Lekarz przy pomocy lasera jedynie nacina błonę dziewiczą, a jeśli to okazuje się niewystarczające, wycina część fałdu skórnego. Hymenotomia nie wymaga rekonwalescencji. Po zabiegu kobieta może normalnie funkcjonować, a po ok. 1-2 miesiącach cieszyć bezbolesnymi stosunkami.

 

Zobacz też: Nietypowe kompleksy kobiet 

 

Hymenoplastyka – rekonstrukcja błony dziewiczej

 

Obecnie coraz więcej kobiet decyduje się na zabieg odtworzenia błony dziewiczej, czyli hymenoplastykę. Powody tej decyzji są bardzo różne. Dominują względy kulturowe, religijne czy psychologiczne. Hymenoplastyce poddają się kobiety z wrodzonym brakiem błony dziewiczej oraz które utraciły ją w wyniku gwałtu albo przez przypadek – podczas zakładania tamponu, intensywnych ćwiczeń fizycznych czy masturbacji. Niektóre panie chciałyby po ponownie przeżyć swój „pierwszy raz” – z nowym, wymarzonym partnerem. Ginekologia estetyczna staje naprzeciw potrzebom wszystkich tych kobiet, bez względu ich motywacje.

 

Warto zaznaczyć, że kobieta nigdy nie traci błony dziewiczej całkowicie. Na skutek stosunku seksualnego zostaje ona naruszona, ale w ściankach pochwy wciąż znajdują się jej pozostałości. Hymenoplastyka polega właśnie na zeszyciu tych pozostałości. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i trwa ok. 30 minut. Bezpośrednio po zabiegu kobieta może powrócić do normalnej aktywności, jednak z rozpoczęciem życia seksualnego musi wstrzymać się na okres ok. 6 tygodni.

 

Reasumując, ginekologia estetyczna ma do zaoferowania kobietom cała gamę różnego typu zabiegów. Rosnącą popularnością cieszą się hymenotomia oraz hymenoplastyka, czyli zabiegi usunięcia i rekonstrukcji błony dziewiczej. Dzięki tym zabiegom wiele kobiet odzyskuje pewność siebie oraz radość z seksu.

Obserwuj nas
Tematyka
Estetyka intymna

Ból uniemożliwia Ci współżycie?
Dowiedz się więcej o zabiegu hymenotomii