Diagnostyka niepłodności Article · 8 października 2019

Histeroskopia – metoda leczenia niepłodności, która czyni cuda!

Histeroskopia to jedna z najdokładniejszych metod w diagnostyce chorób macicy oraz złoty standard w rozpoznawaniu przyczyn niepłodności. Co jeszcze warto wiedzieć o histeroskopii? Zapraszamy do lektury.

Histeroskopia – metoda leczenia niepłodności, która czyni cuda!

Histeroskopia ma niezwykle długą historię. Jej początki sięgają roku 1869, kiedy to Pantaleoni jako pierwszy użył endoskopu do uwidocznienia jamy macicy u 65-letniej kobiety. W kolejnych latach histeroskopię sukcesywnie udoskonalano. Obecnie uznaje się ją za jedną z najdokładniejszych metod w diagnostyce chorób macicy oraz złoty standard w rozpoznawaniu przyczyn niepłodności. Co jeszcze warto wiedzieć o histeroskopii?

 

Histeroskopia, czyli macica w powiększeniu

 

Histeroskopia pozwala na oglądanie macicy, endometrium oraz ujść macicznych jajowodów w bardzo dużym powiększeniu. Jest to możliwe dzięki długiemu, cienkiemu elementowi zwanemu histeroskopem z podłączoną do jego końca kamerą. Element ten wprowadza się  przez pochwę i kanał szyjki macicy do jamy macicy. Rękojeść histeroskopu wyposażona jest również w specjalne pokrętła, za pomocą których lekarz może regulować natężenie dopływającego do macicy światła.

 

Obraz wnętrza macicy jest wyświetlany na ekranie, dzięki czemu lekarz może bardzo dokładnie ocenić jej stan. Histeroskop dodatkowo wyposażony jest w specjalny przyrząd do pobierania fragmentów tkanek przekazywanych potem do badania histopatologicznego. Na jego podstawie lekarz może podjąć decyzję o ewentualnym leczeniu.

 

Polipy, zrosty, mięśniaki, trudności z poczęciem dziecka – najczęstsze wskaza-nia do histeroskopii

 

Po histeroskopię najczęściej sięga się, aby znaleźć przyczynę nieprawidłowych krwawień z dróg rodnych. Przedłużających się lub zbyt obfitych, krwawień międzymiesiączkowych i pomenopauzalnych. Wykonuje się ją u kobiet po nawykowych poronieniach i z zaburzeniami płodności. Ponadto znajduje ona również zastosowanie w diagnostyce endometrio-zy, stanów przednowotworowych i nowotworów endometrium oraz przy podejrzeniu przerwania ciągłości ścian macicy. Wreszcie, histeroskopię wykorzystuje się do usuwania ciał obcych z wnętrza macicy, w tym nieprawidłowo założonych wkładek wewnątrzmacicznych.

 

Histeroskopia wykrywa polipy endometrialne oraz mięśniaki podśluzówkowe z dokładno-ścią na poziomie 92 i 82%. W przypadku wykrywania nowotworu endometrium (rak trzonu macicy), czułość badania waha się w granicach 80%.

 

Dwa rodzaje histeroskopii

 

Nierzadko histeroskopię diagnostyczną łączy się z histeroskopią zabiegową. Wówczas wykryta nieprawidłowość jest od razu usuwana i przekazywana do badań histopatologicznych. Za pomocą histeroskopu i dołączonych do niego mikronarzędzi (szczypczyków, nożyków itp.) wycina się wspomniane polipy endometrialne, polipy szyjki macicy oraz mięśniaki podśluzówkowe, usuwa zrosty wewnątrzmaciczne i wady wrodzone macicy (np. obecną przegrodę). Wszystkie z ww. nieprawidłowości mogą być bezpośrednią przyczyną problemów z poczęciem dziecka.

 

Trafić we właściwy moment

 

Histeroskopię wykonuje się określonym momencie cyklu, a mianowicie tuż po miesiączce, a przed owulacją, kiedy błona śluzowa macicy jest jeszcze wystarczająco cienka. Sam zabieg trwa od kilku do kilkunastu minut i jest bezbolesny, ponieważ wykonuje się go w krótkim znieczuleniu ogólnym, podawanym dożylnie. Z tego też powodu na zabieg musimy przyjść na czczo. Histeroskopię wykonuje się w pozycji ginekologicznej. Zanim lekarz przystąpi do oceny jamy macicy, wypełnia ją solą fizjologiczną, aby poszczególne struktury były lepiej widoczne. W niektórych ośrodkach do rozprężenia jamy macicy stosuje się też dwutlenek węgla.

 

Czy po histeroskopii mogą wystąpić jakieś dolegliwości?

 

Bezpośrednio po histeroskopii może wystąpić niewielkie krwawienie z dróg rodnych oraz bóle podbrzusza. Dolegliwości te mogą utrzymywać się przez kilka dni po zabiegu. W razie nasilenia objawów – silnego bólu brzucha, obfitego krwawienia, gorączki – kobieta powinna niezwłocznie udać się do lekarza. Ponieważ histeroskopię wykonuję się w znieczuleniu ogólnym, po zabiegu nie należy prowadzić samochodu, niewskazany jest również wysiłek fizyczny oraz podnoszenie ciężkich przedmiotów.

 

W jakim przypadku histeroskopii nie można wykonywać?

 

Histeroskopia to zabieg bezpieczny, pod warunkiem, że wykonuje ją doświadczony operator. Dlatego też lista przeciwskazań do histeroskopii nie jest zbyt długa. Zabiegu na pewno nie wykonuje się u kobiet w ciąży oraz w tracie trwającego stanu zapalnego w obrębie narządów rodnych. Kolejnym przeciwskazaniem będą obfite krwawienia z macicy, stwierdzone uszkodzenie ściany macicy czy wystąpienie powikłań po wykonanej wcześniej histeroskopii.

Obserwuj nas
Tematyka
Diagnostyka niepłodności