Endometrioza może być przyczyną niepłodności

Na endometriozę choruje prawie milion Polek. Jest ona rozpoznawana u około 50% niepłodnych kobiet. Złotym standardem diagnostyki i leczenia endometriozy jest chirurgia laparoskopowa. Dowiedz się więcej na temat diagnostyki i nowoczesnych metod leczenia endometriozy.

Lekarz

Endometrioza a niepłodność

Na endometriozę choruje prawie milion Polek. Jest ona rozpoznawana u około 50% niepłodnych kobiet. Torbiele i zrosty endometrialne powodują zmianę stosunków anatomicznych w miednicy mniejszej oraz niedrożność jajowodów. Endometrioza negatywnie wpływa także na komórki jajowe, rezerwę jajnikową i receptywność endometrium. Utrudnia, a czasem nawet całkowicie uniemożliwia implantację zarodka i prawidłowy rozwój ciąży. 

endometrioza wizyta darmowa katowice

Jakie są przyczyny i objawy endometriozy?

Szacuje się, że choruje na nią co piąta kobieta w wieku rozrodczym. Przyczyny endometriozy nie są jednak do końca znane. Chorobę łączy się z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu odpornościowego oraz czynnikami genetycznymi. Inna teoria mówi o tzw. miesiączce wstecznej. W trakcie miesiączki krew wraz z komórkami endometrium wędruje przez jajowody do jamy brzusznej. Przy sprzyjających warunkach, komórki te mogą wszczepić się i rozwijać na powierzchni otrzewnej, jajników i innych narządów, tworząc ogniska endometriozy. Także zaburzenia hormonalne, szczególnie wysoki poziom estrogenów, sprzyjają rozwojowi endometriozy. 

O endometriozie mogą świadczyć:

 • narastające, ostre bóle przedmenstruacyjne
 • bolesne i obfite miesiączki
 • nieregularne cykle miesiączkowe
 • bolesne owulacje
 • bolesne stosunki płciowe
 • przewlekły ból w obrębie brzucha i miednicy
 • bóle w okolicy krzyżowej kręgosłupa
 • bóle pęcherza moczowego
 • bolesne oddawanie moczu
 • biegunki, zaparcia, wzdęcia, nudności, wymioty
 • niepłodność
 • przewlekłe zmęczenie

Endometrioza przybiera różne formy. U każdej kobiety może objawiać się inaczej. Zdarza się też, że choroba przez długi czas nie daje żadnych objawów. Rozpoznanie endometriozy jedynie na podstawie objawów klinicznych jest zatem bardzo trudne, dlatego wymaga dogłębnej diagnostyki w specjalistycznym ośrodku leczenia endometriozy. 

Jak leczy się endometriozę?

Mimo wielu badań, niestety nie odkryto jeszcze leku na endometriozę. Leczenie endometriozy polega na terapii farmakologicznej oraz operacyjnym usuwaniu zmian endometrialnych. Głównym celem leczenia farmakologicznego jest zmniejszenie dolegliwości bólowych. Nie rozwiązuje jednak problemu endometriozy. Jedyną skuteczną metodą leczenia endometriozy jest operacyjne usunięcie ognisk choroby.

Złotym standardem diagnostyki i leczenia endometriozy jest chirurgia laparoskopowa, pozwalająca na precyzyjne i małoinwazyjne usunięcie zmian endometrialnych. Laparoskopia umożliwia dokładną ocenę narządów miednicy mniejszej oraz zlokalizowanie ognisk endometriozy, zrostów czy mięśniaków. W trakcie zabiegu można także sprawdzić drożność jajowodów. Laparoskopia daje również jednoczasową możliwość usunięcia ognisk chorobowych. Leczenie operacyjne endometriozy ma na celu przywrócenie prawidłowych stosunków anatomicznych w obrębie miednicy poprzez zniszczenie ognisk endometriozy, usunięcie guzów endometrialnych oraz uwolnienie zrostów. 

Laparoskopia w leczeniu niepłodności

Laparoskopia jest wystarczająco efektywnym sposobem leczenia niepłodności u kobiet z minimalną i średnią endometriozą. Usunięcie ognisk endometriozy, uwolnienie zrostów oraz udrożnienie jajowodów zwykle przywraca płodność. Wielu pacjentkom, niedługo po operacji, udaje się też zajść w ciążę. W przypadku pacjentek z bardzo zaawansowaną postacią choroby, zabieg zwiększa szanse na ciąże. Odsetek ciąż po operacji jest jednak mniejszy, niż w przypadku pacjentek z minimalną i średnią endometriozą.

usuwanie endometriozy nożem plazmowym katowice

Starania o dziecko po laparoskopii

Kobieta starająca się o dziecko powinna, w możliwie najkrótszym czasie po laparoskopii, rozpocząć starania o dziecko. Endometrioza jest bowiem chorobą przewlekłą, a efekty operacji nie są trwałe.

Uwaga! Powyższy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny i nie może zastąpić wizyty u lekarza!

 Chcesz zostać mamą, ale endometrioza uniemożliwia Ci zajście w ciążę? Skonsultuj się ze specjalistą Gyncentrum, aby poznać nowoczesne metody leczenia endometriozy. 
Zadzwoń: 32 506 57 77
Napisz: info@gyncentrum.pl


Konsultacja merytoryczna:

example dr n.med. Anna Bednarska-Czerwińska
Ginekolog i położnik, endokrynolog
Lekarz z ponad 20-letnim doświadczeniem zawodowym. Specjalista w zakresie leczenia niepłodności i endokrynologii rozrodu w Klinice Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej Gyncentrum. Członek polskich i zagranicznych towarzystw ginekologicznych.