Endometrioza może być przyczyną niepłodności

Endometrioza to częsta przyczyna niepłodności. To choroba, która powoduje, że błona śluzowa macicy jest obecna poza jamą macicy. Cierpi na nią prawie milion Polek, a połowa z nich z jej powodu nie może zajść w ciążę. Jak rozpoznać oraz leczyć endometriozę?

Lekarz

Endometrioza

Endometrioza jest chorobą nazywaną podwójną miesiączką, która powoduje, że błona śluzowa macicy (endometrium) jest obecna poza jamą macicy. Komórki te trafiają do jajowodów i wydostają się do jamy brzusznej (a z niej do jajników, jelit, otrzewnej, ścian pęcherza). Ich aktywność wydzielnicza powoduje przewlekłe reakcje zapalne i krwawienia wewnętrzne. Miejscowe stany zapalne, które powoduje zgromadzona krew w wielu przypadkach są bolesne. Powtarzające się krwawienia wewnętrzne i stany zapalne mogą prowadzić do rozwoju zrostów (blizn). Na endometriozę cierpi prawie milion Polek, a połowa z powodu choroby jest niepłodna.

Jakie są przyczyny i objawy endometriozy?

Przyczyny endometriozy nie są znane. Wiadomo, że jest choroba jest związana z wysokim poziomem estrogenów i uwarunkowana jest genetycznie i szacuje się, że choruje na nią co piąta kobieta w wieku rozrodczym. O endometriozie mogą świadczyć bolesne i obfite miesiączki, bolesne stosunki, plamienia okołomiesiączkowe, problemy z zajściem w ciążę, ból pojawiający się podczas wypróżniania się, krew w moczu lub kale. Zdarza się też, że choroba przebiega bezobjawowo, a jeśli objawy występują, to nie u wszystkich kobiet są takie same i zawsze występują wszystkie wyżej wymienione.

Jak leczy się endometriozę?

Najczęściej stosowaną metodą diagnostyczną endometriozy jest laparoskopia, podczas której wykonuje się biopsję tkanek. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym, a polega on na wprowadzeniu narzędzi optycznych i chirurgicznych do otrzewnej poprzez trzy małe, ok. 1-2 cm nacięcia w powłoce brzusznej. Podczas operacji lekarz usuwa ogniska endometriozy oraz powstałe zrosty i jeśli jest taka potrzeba, przywraca prawidłowe ułożenie narządów.

Laparoskopia w leczeniu niepłodności

Najczęściej w przypadku kobiet z endometriozą minimalną i średnią, laparoskopia jest wystarczająco efektywnym sposobem leczenia niepłodności i wiele z nich może w niedługim czasie cieszyć się macierzyństwem. W wielu przypadkach wprowadza się jednak jeszcze leczenie hormonalne. W przypadku pacjentek z bardzo zaawansowaną chorobą, zabieg zwiększa szanse na ciąże, ale odsetek ciąż po operacji jest mniejszy, niż w przypadku pacjentek z minimalną i średnią endometriozą.

Starania o dziecko po laparoskopii

Dzięki zabiegowi laparoskopii, lekarz udrożni jajowody, a to już część sukcesu podczas starań o dziecko.

Kobieta starająca się o dziecko powinna w możliwie najkrótszym czasie po laparoskopii próbować zajść w ciążę, ponieważ endometrioza jest chorobą, którą mamy do końca życia, a efekty operacji nie są trwałe.

Uwaga! Powyższy artykuł jest wyłącznie informacyjny i nie może zastąpić wizyty u lekarza!

 Cierpisz na endometriozę i szukasz skutecznej metody leczenia?
Zadzwoń: 32 506 57 77
Napisz: info@gyncentrum.pl


Konsultacja merytoryczna:

example dr n.med. Anna Bednarska-Czerwińska
Ginekolog i położnik, endokrynolog
Lekarz z ponad 20-letnim doświadczeniem zawodowym. Specjalista w zakresie leczenia niepłodności i endokrynologii rozrodu w Klinice Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej Gyncentrum. Członek polskich i zagranicznych towarzystw ginekologicznych.