Diagnostyka niepłodności Article · 17 września 2019

Androlog – jak może pomóc niepłodnemu mężczyźnie?

Androlog jest męskim odpowiednikiem ginekologa. Zajmuje się więc układem rozrodczym mężczyzny, diagnozując i lecząc schorzenia występujące w jego obrębie. W jaki sposób androlog może pomóc mężczyźnie?

Androlog – jak może pomóc niepłodnemu mężczyźnie?

Androlog jest męskim odpowiednikiem ginekologa. Analogicznie zajmuje się więc układem rozrodczym mężczyzny, diagnozując i lecząc schorzenia występujące w jego obrębie. W jaki sposób androlog może pomóc mężczyźnie uporać się z problemem niepłodności? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w tym artykule!

 

Andrologia? To taki dział medycyny w ogóle istnieje?

 

Andrologia jest na tyle młodą dziedziną medycyny, że wielu mężczyzn nawet nie zdaje sobie sprawy z jej istnienia. Zdrowie intymne mężczyzn jest tematem niezbyt często poruszanym na forum publicznym, w przeciwieństwie do zdrowia intymnego kobiet, o którym mówi się praktycznie na każdym kroku. Na niską popularność andrologii wpływa też na pewno fakt, że panowie raczej rzadko interesują się własnym zdrowiem, a do lekarzy chodzą tylko wtedy, gdy już naprawdę muszą. To błąd!

 

Czym właściwie zajmuje się androlog?

 

Androloga, jako specjalistę od „męskości” interesuje przede wszystkim budowa i funkcjonowanie męskiego układu rozrodczego. Zajmuje się on wadami rozwojowymi męskich narządów rodnych, zaburzeniami hormonalnymi, nieprawidłowym przebiegiem dojrzewania płciowego, zaburzeniami seksualnymi (w tym problemami z erekcją), diagnostyką nowotworów, w tym raka jądra i prostaty oraz oczywiście męską niepłodnością.

 

Czeka Cię wizyta u androloga? Oto, czego możesz się spodziewać

 

Konsultacja andrologiczna, podobnie jak każda inna konsultacja lekarska, rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu zdrowotnego. Androlog może zapytać Cię o każdy etap życia – dzieciństwo, okres dojrzewania, jak również dorosłość. Istotny będzie dla niego Twój tryb życia (używki, dieta, rodzaj wykonywanej pracy, poziom stresu), przebyte w przeszłości choroby, urazy czy zabiegi chirurgiczne. W trakcie rozmowy mogą paść również pytania o choroby  występujące w najbliższej rodzinie, w tym choroby genetyczne oraz o kwestie bardziej intymne, takie jak częstotliwość współżyć czy ich jakość. Jeśli zastanawiasz się, po co andrologowi wszystkie te informacje, to musisz wiedzieć, że każdy z przywołanych czynników może mieć związek z niepłodnością. Po przeprowadzeniu wywiadu androlog przechodzi do badania. Przygląda się sylwetce mężczyzny oraz bada palpacyjnie jądra, oceniając ich strukturę oraz upewniając się czy nie są tkliwe lub bolesne.

 

Z jakimi objawami do androloga?

 

Panowie najczęściej udają się do androloga z powodu występujących u nich dolegliwości. Konsultacja andrologiczna będzie szczególnie wskazana w przypadku takich objawów, jak: ból narządów rodnych, trudności z oddawaniem moczu, zaburzenia seksualne (w tym obniżone libido, problemy z erekcją, opóźniony lub przedwczesny wytrysk), nieprawidłowe wyniki badania moczu oraz bezowocne próby poczęcia dziecka. Skłonić do wizyty u androloga powinny również takie objawy, jak spadek masy mięśniowej, osłabienie zarostu czy ogólne pogorszenie nastroju. Ponadto wielu mężczyzn odwiedza androloga, gdy pojawią się u nich pierwsze objawy andropauzy.

 

Problemy z poczęciem dziecka – najczęstszy powód wizyty u androloga

 

Jednym z najczęstszych powodów, dla którego mężczyźni zgłaszają się do androloga jest podejrzenie niepłodności. Czynnik męski może bowiem w takim stopniu jak kobiecy wpłynąć na problemy z poczęciem dziecka. Androlodzy diagnozują i leczą męską niepłodność różnymi metodami. Jakimi?

 

Seminogram – przygotuj się na to, że androlog poprosi Cię o jego wykonanie

 

Jeśli oczywiście, jeszcze go nie robiłeś. Seminogram, czy jak kto woli sperminogram, jest podstawowym badaniem, jakie androlog może zlecić mężczyźnie z podejrzeniem niepłodności. Nie bardzo wiadomo dlaczego, badanie to budzi taki postrach wśród większości mężczyzn. Tym bardziej, że potrafi dostarczyć naprawdę bardzo wielu informacji na temat płodności mężczyzny. Opisuje bowiem najważniejsze parametry jego nasienia – ilość znajdujących się w nim plemników, ich ruchliwość czy budowę. Jest przy tym całkowicie bezbolesne i odbywa się komfortowych warunkach (mężczyzna oddaje nasienie w specjalnym pokoju, zamykanym na kluczyk, w którym ma zapewnioną całkowitą intymność). Za pomocą seminogramu można wykryć takie nieprawidłowości jak oligospermia (zbyt mała koncentracja plemników w nasieniu), azoospermia (całkowity brak plemników w nasieniu) czy nekrospermia (obecność martwych plemników w nasieniu). Wszystkie z wymienionych zaburzeń mogą być bezpośrednią przyczyną niepłodności u mężczyzny.

 

Jakie jeszcze badania może zlecić androlog?

 

Poza seminogramem androlog może poprosić mężczyznę o wykonanie takich badań, jak:

  • badania hormonalne,
  • badanie moczu,
  • lipidogram,
  • morfologia krwi,
  • badanie nerek,
  • badanie wątroby,
  • badanie w kierunku chorób przenoszonych drogą płciową,
  • USG jąder,
  • biopsja jąder.

 

Jakie metody leczenia może zastosować androlog u niepłodnego mężczyzny?

 

Sposób leczenia zależy oczywiście od przyczyny niepłodności. Mężczyzna może zostać poddany farmakoterapii, jeśli przyczyną problemów z poczęciem są np. zaburzenia hormonalne. Może też zostać poddany leczeniu operacyjnemu, jeśli do niepłodności doprowadziły np. żylaki powrózka nasiennego albo niedrożność nasieniowodów.

Obserwuj nas
Tematyka
Diagnostyka niepłodności
Leczenie niepłodności