Ciąża Article · 19 listopada 2019

5 najczęściej zadawanych pytań o szkołę rodzenia

Aby lepiej przygotować się do nowej roli, wielu przyszłych rodziców zapisuje się do szkoły rodzenia. Czy warto? Jak wyglądają w niej zajęcia? Odpowiedzi w artykule.

5 najczęściej zadawanych pytań o szkołę rodzenia

Poród, połóg, pielęgnacja niemowlaka. Dla par, którym po raz pierwszy przychodzi zmierzyć się z rodzicielstwem to jedna wielka niewiadoma. Aby lepiej przygotować się do nowej roli, wielu przyszłych rodziców zapisuje się do szkoły rodzenia. Czy warto? Jak wyglądają w niej zajęcia? Oto odpowiedzi na 5 najczęściej zadawanych pytań dotyczących uczestnictwa w szkole rodzenia.

 

Pytanie 1: Czy warto chodzić do szkoły rodzenia?

 

Warto! Dobre szkoły rodzenia są często jedynym rzetelnym źródłem informacji na temat ciąży, porodu, połogu i opieki nad noworodkiem. Pamiętajcie, że im więcej wiecie, tym łatwiej będzie Wam przejść przez wszystkie te etapy i tym sprawniej wejdziecie w rolę rodziców. Spotykając inne pary, które tak samo jak Wy odczuwają stres związany z przyszłym rodzicielstwem i mają podobne rozterki, nabierzecie śmiałości, a niepewność i lęk nie będą już tak ogromne.

 

Chodząc do szkoły rodzenia, będziecie mieli również okazję pozyskać wiele cennych informacji, przekazanych Wam przez specjalistów z wieloletnim doświadczeniem. Zdobędziecie również szereg praktycznych umiejętności, choćby dotyczących prawidłowego parcia czy oddychania podczas porodu, przewijania albo kąpieli noworodka.

 

Pytanie 2: Jak wyglądają zajęcia w szkole rodzenia?

 

Program zajęć, ich treść czy sposób przedstawiania poszczególnych zagadnień jest różny w zależności od szkoły. Najczęściej obejmuje on serię zajęć teoretycznych na temat rozwoju dziecka w łonie matki, porodu, połogu i laktacji. Program większości szkół uwzględnia też zajęcia praktyczne z zakresu właściwego oddechu i parcia podczas porodu, łagodzenia bólu czy wreszcie późniejszej pielęgnacji noworodka. Rodzice dowiadują się, jak prawidłowo trzymać, przewijać, przebierać czy kąpać maluszka. Wiele kobiet, dla których jest to pierwsza ciąża ma obawy, czy poradzi sobie z karmieniem. Dlatego zajęcia często odbywają się z udziałem konsultantki laktacyjnej, która pokazuje jak prawidłowo przystawiać dziecko do piersi. Podczas zająć rodzice mają bezpośredni kontakt ze specjalistami, którym mogą zadawać pytania. Uczestnictwo w zajęciach staje się więc niepowtarzalną okazją do zdobycia informacji z wiarygodnych źródeł.

 

Pytanie 3: Komu dedykowane są szkoły rodzenia?

 

Szkoła rodzenia nie jest obowiązkowa, jeśli nie chcecie, nie musicie do niej chodzić. Wiedza jaką zdobędziecie podczas zajęć może Wam się jednak naprawdę przydać. Szkoły rodzenia dedykowane są przede wszystkim tym parom, którym po raz pierwszy przyjdzie zmierzyć się trudami ciąży, porodu i opieki nad dzieckiem oraz parom chcącym lepiej i bardziej świadomie przygotować do rodzicielstwa.

 

Pytanie 4: Kiedy przyjść na pierwsze zajęcia do szkoły rodzenia?

 

Na pierwsze zajęcia do szkoły rodzenia najlepiej przyjść po 20. tygodniu ciąży (zapisać trzeba się odpowiednio wcześniej). Na tym etapie ciążowe dolegliwości już tak nie dokuczają, a przyszła mama czuje się jeszcze na tyle dobrze, aby uczestniczyć w zajęciach. Zapisując się do szkoły rodzenia, musicie oczywiście przedstawić zaświadczenie od lekarza, które potwierdza brak przeciwwskazań do uczestnictwa w zajęciach. Niektóre z ciążowych dolegliwości czy chorób mogą bowiem to uniemożliwić. Zajęcia w szkole rodzenia trwają średnio od 2 do 3 miesięcy w zależności od programu. Dlatego, abyście mieli szansę przerobić cały materiał, powinniście przyjść na pierwsze zajęcia nie późnej niż w 30. tygodniu ciąży.

 

Pytanie 5: Czy przyszły tata też może uczestniczyć w zajęciach?

 

Oczywiście, jest to nawet wskazane! Przecież razem przygotowujecie się do roli rodziców. Skorzysta na tym nie tylko dziecko, ale również Wasz związek. Wspólne uczestnictwo w zajęciach szkoły rodzenia umocni łączącą Was więź, pozwoli lepiej zrozumieć emocje, jakie Wami targają. Uświadomi również przyszłemu tacie, jak ważne jest jego wsparcie. Twój partner nauczy się prawidłowej opieki nad maleństwem, ale również, jak pomóc Ci uporać się z trudami porodu.

 

Gyncentrum realizatorem programu Zdrowa Matka i Dziecko

 

Klinika Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej Gyncentrum jest realizatorem Programu Zdrowa Matka i Dziecko obejmującego edukację okołoporodową w ramach Szkoły Świadomego Rodzicielstwa. Głównym założeniem programu jest edukowanie przyszłych rodziców w sposób spójny, zrozumiały, z uwzględnieniem najnowszej wiedzy w zakresie opieki nad ciężarną. Szkoła ma również przygotować kobietę do porodu oraz uświadomić, czym właściwie jest odpowiedzialne rodzicielstwo.
Kto może uczęszczać do Szkoły Świadomego Rodzicielstwa?

 

  • Kobiety od 20. tygodnia ciąży fizjologicznej, mieszkające na terenie województwa śląskiego
  • Pacjentki oddziałów położniczo-ginekologicznych placówek medycznych z województwa śląskiego
  • Mężowie i partnerzy życiowi ww. kobiet
  • Inne osoby wspierające uczestniczki programu

 

Czego nauczycie się, będąc uczestnikami programu Zdrowa Matka i Dziecko?

 

Podczas praktycznych i teoretycznych zajść przygotujecie się nie tylko do porodu, ale również dowiecie, jakie wyzwania niesie ze sobą rodzicielstwo. Wykłady oraz zajęcia warsztatowe prowadzone są przez doświadczonych specjalistów: ginekologów, położników, psychologów, seksuologów i dietetyków.

 

Będą oni poruszać kwestie dotyczące fizjologii ciąży, aktywności seksualnej w ciąży, porodu, połogu, opieki nas dzieckiem czy laktacji. Zdobędziecie wiedzę na temat racjonalnego żywienia w ciąży, w trakcie karmienia piersią oraz przeciwdziałania otyłości u dzieci. Program przewiduje również ćwiczenia z zakresu komunikacji z dzieckiem i kompetencji wychowawczych. Nie zabraknie w nim również ćwiczeń z fizjoterapeutą, masażystą, arteterapeutą czy muzykoterapeutą. Program realizowany jest do 2020 roku (liczba miejsc ograniczona).

Obserwuj nas
Ciąża