Z życia kliniki Article · 1 lutego 2018

Za drzwiami laboratorium in vitro

Laboratorium in vitro to miejsce, w którym dzieją się biologiczne i medyczne „cuda”. Jeżeli zastanawiasz się, jak przebiega praca za pilnie strzeżonymi drzwiami, jak opracowuje się komórki rozrodcze, jak opiekuje się embrionami oraz jak pracują embriolodzy, przeczytaj…

Za drzwiami laboratorium in vitro

Laboratorium in vitro to miejsce, w którym dzieją się biologiczne i medyczne „cuda”. Jeżeli zastanawiasz się, jak przebiega praca za pilnie strzeżonymi drzwiami, jak opracowuje się komórki rozrodcze, jak opiekuje się embrionami oraz jak pracują embriolodzy, przeczytaj…

 

Diagnostyka niepłodności oraz zapłodnienie in vitro to procesy niezwykle złożone i wymagające niezwykłej staranności. Towarzyszące im procedury wymagają 100% perfekcjonizmu, zaangażowania oraz użycia nowoczesnych metod i technologii. W laboratorium embriologicznym, pod mikroskopem i w „szkle”, wykonywane są procedury zapłodnienia. Tutaj też hoduje embriony, które w  3 albo 5 dobie transferowane są do macicy kobiety.

 

Procedura in vitro okiem embriologa

 

Za prawidłowy przebieg procedury in vitro, kriokonserwację zarodków i gamet, wykonanie badań i analiz w laboratorium in vitro odpowiedzialny jest embriolog kliniczny. Pierwszy etap jego pracy rozpoczyna się w momencie pobrania przez lekarza oocytów pacjentki po zakończonej stymulacji hormonalnej. Pobrane komórki jajowe oczyszcza się enzymatycznie z towarzyszących jej komórek pęcherzykowych, poddaje ocenie jej jakość, a następnie łączy z nasieniem partnera lub anonimowego dawcy. Praca z gametami wymaga niezwykłej precyzji oraz określonych warunków otoczenia. Wszystkie czynności związane z pobraniem, przechowywaniem i zapłodnieniem realizowane są według restrykcyjnych procedur, na podgrzewanych blatach roboczych, zwykle pod mikroskopem stereoskopowym lub mikroskopem odwróconym.

 

„Aby zwiększyć skuteczność procesu zapłodnienia wybiera się z opracowanego przez androloga nasienia (oczyszczone, wzmocnione, odwirowane) pojedyncze plemniki wstrzykuje się do wnętrza oocytów w stadium MII. W procedurze korzystamy z delikatnych manipulacji pojedynczymi plemnikami dzięki instrumentarium, igłom, manipulatorom, mikroskopom odwróconym.” – dr n. biol. Wojciech Sierka, embriolog w Klinice Gyncentrum.

 

Aby zarodek czuł się jak w macicy…

 

Współczesne laboratorium IVF, dzięki stosowanym rozwiązaniom, to strefa wolna od toksyn, różnego rodzaju zanieczyszczeń, lotnych związków organicznych i perfum. Nowoczesne technologie umożliwiają stworzenie w inkubatorach warunków podobnych do tych panujących w macicy. Co więcej, możliwe jest wprowadzenie do inkubatora mechanicznych drgań muzycznych. Dzięki delikatnym wstrząsom dźwiękowym ewentualnie toksyczne metabolity (m.in. jony amonowe) rozpraszają się w naturalny sposób w pożywce i nie otaczają unieruchomionego w kropli zarodka.

 

Prawidłowo rozwinięty zarodek

 

Za sukces procedury in vitro uważa się oczywiście ciążę. Aby do tego cudownego momentu doszło kluczowym jest prawidłowy podział komórkowy. Już po 24 godzinach od połączenia komórki jajowej z plemnikiem można z całą pewnością stwierdzić, czy doszło do zapłodnienia. Na jakiej podstawie embriolog będzie wiedział, że zapłodnienie „w szkle” przebiegło prawidłowo? Świadczy o tym obecność dwóch kulistych przedjądrzy w centrum oocytu. Zapłodnione jajo przenoszone jest do nowej pożywki hodowlanej, gdzie każdego dnia hodowli obserwuje się jego kolejne podziały. Zarodek powinien dzielić się od stadium pojedynczej komórki do struktury ponad stu komórkowej zwanej blastocystą. Wczesna blastocysta rozpoczyna wypełnianie się płynem (jak balon), a jej rozwój kończy się wylęgiem blastocysty, co jest warunkiem koniecznym dla implantacji w macicy.

 

Transfer zarodków

 

Zazwyczaj zarodki przenoszone są przez lekarza specjalnym cewnikiem (kateterem) do macicy kobiety po trzech lub po pięciu dniach hodowli. Jeżeli procedura przebiega prawidłowo, typowym terminem wystąpienia implantacji jest 6 do 10 dzień od pobrania oocytów. Transfer można poprzedzić genetycznym badaniem receptywności endometrium, które wskaże, kiedy pacjentka ma najbardziej odpowiednie endometrium macicy do przyjęcia zarodka (kiedy okienko implantacji jest otwarte).

 

Badania przedimplantacyjne

 

Pary, które obciążone są wysokim ryzykiem odziedziczenia wad genetycznych przez ich dziecko mogą rozważyć przed transferem zarodka wykonanie diagnostyki genetycznej (PGD, NGS). Procedurę wykonuje się pomiędzy 3 a 5 dniem hodowli zarodka. Embriolog pozyskuje jedną komórkę embrionalną lub fragment blastocysty a laboratorium genetyczne dokonuje stosownej analizy. Dla wielu par wykonanie diagnostyki preimplantacyjnej w procedurze in vitro jest jedyną szansą na posiadanie zdrowego dziecka.

 

Jeżeli chcesz odłożyć macierzyństwo na później – kriokonserwacja

 

Mrożenie zarodków dawno przestało być tematem tabu. Dla wielu par to rozwiązanie okazało się być ostatnią deską ratunkową na drodze do rodzicielstwa. Kriokonserwacja to świadome działanie, które pozwala odłożyć rodzicielstwo w czasie. Jak wygląda ta procedura w laboratoryjnym ujęciu?
Pomiędzy 3 i 6 dniem hodowli, zarodki nietransferowane do macicy pacjentki mogą być zamrażane do wykorzystania w przyszłości. W ciekłym azocie kriokonserwuje się także same gamety. Z rozwiązania tego mogą skorzystać np. osoby z problemami nowotworowymi, które chciałyby zachować swoje gamety na przyszłość. Nowoczesne mrożenie, czyli witryfikacja jest nowym rozdziałem w zamrażaniu zarodków. Wprowadzenie tej nowej techniki do laboratorium IVF znacznie podwyższyło stopień przeżywalności zarodków, eliminując zupełnie czynnik wodny (szkodliwy lód).

 

Laboratorium Gyncentrum

 

Laboratorium in vitro kliniki Gyncentrum jest jednym z najnowocześniejszych w Polsce. Wykonuje się tutaj procedury zapłodnienia pozaustrojowego metodami IVF, PICSI, ICSI oraz IMSI i IMSI – MSOME. Klinika dysponuje także laboratorium andrologicznym, w którym bada się męskie nasienie. Specjaliści korzystając z komputerowego analizatora nasienia SCA, mogą ocenić m.in. ruchliwość i zagęszczenie plemników, ich budowę, żywotność, oraz DNA plemników. W Laboratoriach Gyncentrum Pacjenci mają możliwość kriokonserwacji komórek rozrodczych męskich i żeńskich. Mówiąc prościej, to mrożenie gamet – z rozwiązania tego mogą skorzystać np. osoby z chorobą nowotworową, obawiające o się o swoją płodność po chemio- czy radioterapii. W laboratorium, w ciekłym azocie, w temperaturze -196 st. C mrożone są zarodki i oocyty, a także plemniki.

 

 

Zaplecze laboratoryjne Gyncentrum  nieustannie się rozwija! Na dodatkową uwagę zasługują laboratoria genetyczne, które specjalizują się w zakresie diagnostyki niepowodzeń rozrodu uwarunkowanych genetycznie. Kompleksowe podejście diagnostyczne jest fundamentem do poznania przyczyn niepłodności, leczenia problemu oraz czuwania nad prawidłowością procesu zapłodnienia pozaustrojowego.

Obserwuj nas
Tematyka
Z życia kliniki

Masz więcej pytań?
Zadzwoń lub napisz!