Leczenie niepłodności Article · 28 października 2017

Płodność kobiety a nowotwór

Leczenie nowotworów to jedno z największych wyzwań współczesnej medycyny. Polki, które mimo choroby planują macierzyństwo, mogą zabezpieczyć swoją płodność, dzięki mrożeniu komórek jajowych.

Płodność kobiety a nowotwór

Leczenie nowotworów to jedno z największych wyzwań współczesnej medycyny. Mimo rosnącej świadomości pacjentów i komunikacji o profilaktyce nowotworowej, odsetek zachorowań na raka stale wzrasta. Polki, które mimo choroby planują macierzyństwo, mogą zabezpieczyć swoją płodność, dzięki mrożeniu komórek jajowych. To może być ich jedyna szansa na dziecko!

 

Oncofertility coraz bardziej znana

 

Pacjentki, u których zdiagnozowano chorobę nowotworową, mogą skorzystać z terapii oncofertility, która pozwala zachować ich potencjał rozrodczy. W Polsce przybywa kobiet, które przed terapią antynowotworową decydują się na zamrożenie swoich komórek jajowych w ciekłym azocie. Tzw. krioprezerwacja płodności popularna staje się przede wszystkim wśród kobiet cierpiących na ginekologiczne choroby nowotworowe. Wśród nich: rak szyjki macicy, rak jajnika oraz rak trzonu macicy. Wzrost świadomości ryzyka różnych powikłań towarzyszących leczeniu nowotworów, w tym nawet bezpłodności, przyczynia się do podjęcia decyzji o zamrożeniu komórek jajowych. „To swoista lokata w macierzyństwo” – mówią pacjentki. O zachowaniu płodności pacjentek onkologicznych, coraz więcej się mówi. Jest to bowiem często jedyna szansa na posiadanie dziecka dla par, u których nowotwory spowodowały zaburzenia funkcji rozrodczych. Po zakończeniu leczenia onkologicznego zamrożone komórki mogą zostać wykorzystane do zapłodnienia.

 

Jak chemioterapia i radioterapia wpływają na płodność?

 

Chemioterapia negatywnie wpływa na kobiecą płodność. Często dochodzi u nich do uszkodzenia struktury jajników, a w konsekwencji do wyniszczenia rezerwy komórek jajowych. W przypadku radioterapii, komórki rozrodcze są narażone na uszkodzenie, jeżeli naświetlane są narządy rodne oraz najbliższe okolice. Mowa o miednicy, brzuchu i jajnikach. By móc cieszyć się macierzyństwem po zakończonej terapii, ginekolodzy coraz częściej zalecają krioprezerwację płodności, nawet bardzo młodym kobietom.

 

Coraz młodsze pacjentki mrożą oocyty

 

Zdecydowaną większość kobiet, które decydują się na mrożenie komórek jajowych z powodu zagrożeń nowotworowych stanowią panie mające od 20 do 35 lat. W wielu przypadkach to młode mężatki, ale także singielki świadomie myślące o przyszłym macierzyństwie. Dotyczy to również nastolatek, u których zdiagnozowano ryzyko wystąpienia chorób genetycznych albo ich stężenie AMH jest wyjątkowo niskie. Dzięki zabezpieczeniu komórek w ciekłym azocie mogą one spełnić swoje marzenia o dziecku w przyszłości, po zakończonej sukcesem terapii.

 

Mrożenie komórek jajowych – najczęściej zadawane pytania

 

Po co przechowywać komórki jajowe?

Dla kobiet poddawanych terapii onkologicznej to zachowanie ich wysokiego potencjału rozrodczego. Choroba nowotworowa nie musi wiązać się z rezygnacją z macierzyństwa, a mrożenie komórek jajowych jest swego rodzaju zabezpieczeniem na wypadek efektów ubocznych terapii.  Spectrum chorób i  terapii, które mogą niekorzystnie wpływać na zdolności reprodukcyjne kobiety nie ogranicza się tylko do chorób nowotworowych. Należą do nich również choroby autoimmunologiczne, zawansowana endometrioza czy choroby genetyczne. W każdym z nich zamrożenie komórek jajowych może pomóc w staraniach o dziecko po zakończeniu leczenia.

 

W jakich warunkach przechowywane są komórki jajowe?

Wszystkie komórki jajowe są przechowywane w temperaturze -196 °C w zbiornikach z ciekłym azotem (LN), wyposażonych w automatyczne urządzenia alarmowe. Gyncentrum dysponuje również zbiornikami transportowymi z ciekłym azotem do wysyłki próbek pacjentów do ich lekarzy.

 

Jak długo można przechowywać zamrożone komórki?

Zamrożone komórki jajowe można przechowywać w oparach ciekłego azotu przez wiele lat. Czas przechowywania komórek jajowych nie ma wpływu na pogarszanie ich jakości. Jeżeli kobieta nie zdecyduje się wykorzystać własnych komórek, może przekazać je do banku komórek jajowych i wyrazić zgodę na tzw. adopcję komórki jajowej.

 

Jak wygląda pobranie komórki jajowej? Jak się przygotować do oddania i zamrożenia komórek jajowych?

Przed pobraniem komórki jajowej pacjentka jest stymulowana lekami przez ok. 12-14 dni. Następnie, lekarz wyznacza dzień cyklu, w którym z organizmu kobiety zostają pobrane dojrzałe komórki jajowe. Kolejno, lekarz pobiera płyn pęcherzykowy razem z komórkami jajowymi. Pobranie komórek jajowych odbywa się najczęściej w godzinach porannych i trwa ok. 15 minut.

Konsultacja merytoryczna
pracownicy7 dr n. med. Wojciech Szanecki
dr n. med. Wojciech Szanecki
Ginekolog położnik, onkolog
Od wielu lat zawodowo związany z Kliniką Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej Gyncentrum. Starszy asystent w Samodzielnym Publicznym Centralnym Szpitalu Klinicznym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Wykładowca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Członek polskich i zagranicznych towarzystw ginekologicznych.
Obserwuj nas
Leczenie niepłodności

Czeka Cię leczenie onkologiczne?
Dowiedz się, jak zabezpieczyć swoją płodność