Leczenie niepłodności Article · 16 kwietnia 2017

Endometrioza może być przyczyną niepłodności

Na endometriozę choruje prawie milion Polek. Jest ona rozpoznawana u około 50% niepłodnych kobiet. Złotym standardem diagnostyki i leczenia endometriozy jest chirurgia laparoskopowa. Dowiedz się więcej na temat diagnostyki i nowoczesnych metod leczenia endometriozy.

Jakie są przyczyny i objawy endometriozy?

 

Endometrioza a niepłodność

 

Na endometriozę choruje prawie milion Polek. Jest ona rozpoznawana u około 50% niepłodnych kobiet. Torbiele i zrosty endometrialne powodują zmianę stosunków anatomicznych w miednicy mniejszej oraz niedrożność jajowodów. Endometrioza negatywnie wpływa także na komórki jajowe, rezerwę jajnikową i receptywność endometrium. Utrudnia, a czasem nawet całkowicie uniemożliwia implantację zarodka i prawidłowy rozwój ciąży.

 

Dowiedz się więcej: Endometrioza 

 

Jakie są przyczyny i objawy endometriozy?

 

Szacuje się, że choruje na nią co piąta kobieta w wieku rozrodczym. Przyczyny endometriozy nie są jednak do końca znane. Chorobę łączy się z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu odpornościowego oraz czynnikami genetycznymi. Inna teoria mówi o tzw. miesiączce wstecznej. W trakcie miesiączki krew wraz z komórkami endometrium wędruje przez jajowody do jamy brzusznej. Przy sprzyjających warunkach, komórki te mogą wszczepić się i rozwijać na powierzchni otrzewnej, jajników i innych narządów, tworząc ogniska endometriozy. Także zaburzenia hormonalne, szczególnie wysoki poziom estrogenów, sprzyjają rozwojowi endometriozy.

 

O endometriozie mogą świadczyć:

  • narastające, ostre bóle przedmenstruacyjne
  • bolesne i obfite miesiączki
  • nieregularne cykle miesiączkowe
  • bolesne owulacje
  • bolesne stosunki płciowe
  • przewlekły ból w obrębie brzucha i miednicy
  • bóle w okolicy krzyżowej kręgosłupa
  • bóle pęcherza moczowego
  • bolesne oddawanie moczu
  • biegunki, zaparcia, wzdęcia, nudności, wymioty
  • niepłodność
  • przewlekłe zmęczenie

 

Endometrioza przybiera różne formy. U każdej kobiety może objawiać się inaczej. Zdarza się też, że choroba przez długi czas nie daje żadnych objawów. Rozpoznanie endometriozy jedynie na podstawie objawów klinicznych jest zatem bardzo trudne, dlatego wymaga dogłębnej diagnostyki w specjalistycznym ośrodku leczenia endometriozy.

 

Nowa, nieinwazyjna metoda wykrywania endometriozy jest już dostępna na rynku!

 

Pomimo coraz lepszego zrozumienia endometriozy, stwierdzenie tej choroby pozostaje wyzwaniem diagnostycznym. Z tego powodu istnieje stała potrzeba opracowywania nowych metod, które umożliwią szybką i małoinwazyjną identyfikację tej choroby. Na rynku pojawiło się nowe narzędzie nakierowane na diagnostykę endometriozy, oparte na analizie krwi. Wykonanie tego badania jest niezwykle proste – pacjentka musi jedynie udać się do kliniki i oddać próbkę krwi do analizy we wcześniej ustalonym terminie. Badanie dedykowane jest wszystkim kobietom, które odczuwają bóle w obszarze miednicy mniejszej, mają trudności z zajściem w ciążę lub z różnych przyczyn podejrzewają u siebie obecność endometriozy.

Centrum Leczenia Endometriozy Gyncentrum jako pierwszy ośrodek w Polsce oferuje swoim pacjentkom nowoczesny, potwierdzony certyfikatem test krwi diagnozujący endometriozę.

Dzięki innowacyjnej metodzie badania test na endometriozę z krwi

wykonasz w cenie 600 zł

Sprawdź >>

Jak leczy się endometriozę?

 

Mimo wielu badań, niestety nie odkryto jeszcze leku na endometriozę. Leczenie endometriozy polega na terapii farmakologicznej oraz operacyjnym usuwaniu zmian endometrialnych. Głównym celem leczenia farmakologicznego jest zmniejszenie dolegliwości bólowych. Nie rozwiązuje jednak problemu endometriozy. Jedyną skuteczną metodą leczenia endometriozy jest operacyjne usunięcie ognisk choroby.

 

Złotym standardem diagnostyki i leczenia endometriozy jest chirurgia laparoskopowa, pozwalająca na precyzyjne i małoinwazyjne usunięcie zmian endometrialnych. Laparoskopia umożliwia dokładną ocenę narządów miednicy mniejszej oraz zlokalizowanie ognisk endometriozy, zrostów czy mięśniaków. W trakcie zabiegu można także sprawdzić drożność jajowodów. Laparoskopia daje również jednoczasową możliwość usunięcia ognisk chorobowych. Leczenie operacyjne endometriozy ma na celu przywrócenie prawidłowych stosunków anatomicznych w obrębie miednicy poprzez zniszczenie ognisk endometriozy, usunięcie guzów endometrialnych oraz uwolnienie zrostów.

 

Laparoskopia w leczeniu niepłodności

 

Laparoskopia jest wystarczająco efektywnym sposobem leczenia niepłodności u kobiet z minimalną i średnią endometriozą. Usunięcie ognisk endometriozy, uwolnienie zrostów oraz udrożnienie jajowodów zwykle przywraca płodność. Wielu pacjentkom, niedługo po operacji, udaje się też zajść w ciążę. W przypadku pacjentek z bardzo zaawansowaną postacią choroby, zabieg zwiększa szanse na ciąże. Odsetek ciąż po operacji jest jednak mniejszy, niż w przypadku pacjentek z minimalną i średnią endometriozą.

 

Starania o dziecko po laparoskopii

 

Kobieta starająca się o dziecko powinna, w możliwie najkrótszym czasie po laparoskopii, rozpocząć starania o dziecko. Endometrioza jest bowiem chorobą przewlekłą, a efekty operacji nie są trwałe.

 

Uwaga! Powyższy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny i nie może zastąpić wizyty u lekarza!

Konsultacja merytoryczna
Pracownicy Gyncentrum 13 dr n. med. Anna Bednarska-Czerwińska
dr n. med. Anna Bednarska-Czerwińska
Ginekolog położnik, endokrynolog
Lekarz z ponad 30-letnim doświadczeniem zawodowym. Specjalista w zakresie leczenia niepłodności i endokrynologii rozrodu w Klinice Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej Gyncentrum. Członek polskich i zagranicznych towarzystw ginekologicznych.
Obserwuj nas
Leczenie niepłodności

Endometrioza nie pozwala Ci zajść w ciążę?
Umów konsultację ze specjalistą i porozmawiaj o najnowszych metodach leczenia